Maca, peruwiański żeń-szeń (Lepidium meyenii) kto uprawiał?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
vibana
200p
200p
Posty: 263
Od: 22 lut 2014, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Maca peruwiańska kto uprawiał?

Post »

No, no. Też jestem ciekawa. Ogólnie interesuję się adaptogenami. Cóż, bardzo nie chce mi się starzeć ;:145
Nie wolno w lesie kląć, kapelusz trzeba zdjąć
Pozdrawiam Violetta
Awatar użytkownika
Wiesia35
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 lis 2015, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Maca peruwiańska kto uprawiał?

Post »

Ja mam pytanie bardziej od strony praktycznej, które części rośliny i po jakiej obróbce się wykorzystuje? I oczywiście pytanie o zbiór lub plany sadzenia :)
darrek7
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 27 paź 2015, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maca peruwiańska kto uprawiał?

Post »

Wykorzystuje sie korzeń macy.Uprawiałem 1 sezon mace.Wyrosło mi coś z liści podobne do macy,korzeń jak mały chrzan cienki i wydłużony.Smak jak chrzan.Gdzieś czytałem,że tam skąd pochodzi-Peru nie sprzedawają nasion,żeby nie mieć konkurencji na świecie.A maca ma smak słodkawy
darrek7
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 27 paź 2015, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maca peruwiańska kto uprawiał?

Post »

Maca była chyba kiedyś używana jako środek płatniczy w Peru.Była i jest cenna jak kiedys żeń-szeń w Chinach
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Maca peruwiańska kto uprawiał?

Post »

Kupiłam nasionka, ciekawa jestem, czy coś z tego będzie ;:oj
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
borek_raj
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 wrz 2018, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maca peruwiańska kto uprawiał?

Post »

odnośnie uprawy głównie roślin egzotycznych trzeba zwrócić uwagę, że to nie do naszego klimatu. Ale w praktyce okazuje się, że ważny jest tylko odpowiedni sklep, i materiał. I odpowiednia staranność. Na ten temat kawa wysiada poniżej +15C- ostre wymaganie, a tak to rośnie. Tuberozy z klimatu ciepłego, ale nie prażone na słońcu. Ważne są duże cebulki, bo jeżeli nie, to oszustwo, i długi okres wegetacji. Maca ma bardzo długi okres wegetacji na pewno normalnie się nie zmieści. Nie wytrzymuje przemarzniętej ziemi, ani mi to nie w głowie, nie wytrzymuje upałów, czyli sądzę, ze trzeba ją przenosić. Nie wytrzymuje zalewania, stojącej wody- drenaż. Gleba kwaśna lub normalna.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Maca peruwiańska kto uprawiał?

Post »

Szanse na uprawę macy i zbiór korzeni w naszym klimacie są znikome. Po pierwsze mamy zbyt krótki okres wegetacji. W Peru wysiew nasion odbywa się w październiku, a korzenie zbierane są dopiero po dziesięciu, czasem nawet jedenastu miesiącach. Pamiętajmy też, że klimat wysokogórski cechuje się bardzo chłodnym latem. Optymalna temperatura do uprawy macy mieści się w przedziale od 5 do 10°C. Czyli u nas jest po prostu dla tej rośliny za gorąco. Kolejnym problemem jest długość dnia. Maca jest rośliną krótkiego dnia. Co oznacza, że rośliny zaczynają kwitnąć, gdy dni robią się krótsze, czyli odwrotnie niż np. truskawka. U nas dni zaczynają robić się krótsze w lipcu. Roślina wchodząc w fazę kwitnienia i potem zawiązywania nasion, całą swoją energię przeznacza właśnie na ten proces, zaś jej korzeń przestaje rosnąć. Obszary uprawy macy w Peru z racji swojego bliskiego położenia do równika charakteryzują się bardzo małymi wahaniami długości dnia w ciągu roku. Dzień trwa około jedenastu godzin zimą i ponad dwunastu latem. Czyli rośliny dostają niemal identyczną dawkę światła słonecznego przez cały rok. U nas w Polsce różnica długości dnia pomiędzy grudniem a czerwcem wynosi ponad osiem godzin.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Sylwester88
200p
200p
Posty: 443
Od: 14 sty 2022, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łuków

Re: Maca peruwiańska kto uprawiał?

Post »

W tym sezonie pierwszy raz mam zamiar wysiać nasiona i ją uprawiać.
Uprawiam już wiele roślin leczniczych z całego świata z większym lub mniejszym powodzeniem. Maca należy do tych trudnych gatunków w naszym klimacie przez właśnie zmienną pogodę. Ale kto nie próbuje nie pije szampana ;:304
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”