Uprawa pomidorów w szklarni,w tunelu, pod osłonami cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

U mnie wczoraj i dziś mróz, więc przypuszczam, że mój pomidorowy szał podfoliowy też już się zakończył :? szkoda, bo było jeszcze dużo niedojrzałych owocków a megagroniasty jeszcze kwitł :D
Ratowałam je paląc znicze w tuneliku, jutro zobaczę czy to coś dało :D
Pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Michal_82 pisze: To wszystko o czym się dowiedziałem na samym początku, że podstawa to suche liście sprawdziło się w 100%. Dopóki było ciepło i otwarte drzwi z dwóch stron 24h na dobę było ok, jak na noc trzeba było zamykać pojawiła się wilgoć na folii od wewnątrz i razem z nią ZZ.
U mnie tunel byl bez szczytów w ogóle przez większość sezonu, a i tak prawie zawsze rano folia była spocona. A wiatr tam hulał porządnie. Dopiero jak słońce lepiej przygrzało, czyli tak 2h od świtu, to woda znikała. Tunel zaparowywał niezależnie od tego, czy dzień wcześniej podlewałam, czy nie. Nawiasem mówiąc, podlewałam bardzo oszczędnie, nawet miałam SZW.
Michal_82
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 14 cze 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Laryssa11 u mnie też wilgoć się pojawiała od wewnątrz, ale na pewno nie codziennie, po wieczornym podlewaniu na drugi dzień na 100%, a tak to zależnie od pogody. Tylko, że nawet jak się wtedy ta wilgoć pojawiła to w ciągu 2-3h folia była już sucha ( i krzaki jeszcze wtedy nie dotykały folii :) ) a już na jesieni bywało tak, że i po południu miałem wilgotną folię od wewnątrz, podlewając raz na tydzień( krzaki też urosły i stykały się z folią) Dlatego myślę, że pojawiła się ZZ właśnie na tych krzakach(a czy mam rację, to ciężko powiedzieć, bo to pierwszy rok w którym miałem tunel - za rok będę już trochę mądrzejszy ;) teraz mam tylko jakieś swoje spostrzeżenia, a potwierdzić je będzie można w 100% po kilku latach ;) )

Pozdrawiam
Michał
marfefka
50p
50p
Posty: 68
Od: 29 sie 2010, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: uprawa pomidorów w szklarni .

Post »

Renatko,dziękuję za wiadomość,gdzie kupić Betokson.jak na razie udają się mi pomidorki bez zapylania,wsadzam sadzonki pomidorków szklarniowych samopylne. Kupuję je od znajomej ogrodniczki . Przepraszam,że dopiero teraz odpowiadam na Twoją wiadomość -kłopoty z komputerem. Jadwiga :wit
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Właśnie na dniach planuję założenie folii(zdejmowana na okres zimy).Do czasu wysadzenia pomidorów,będą nowalijki.Pogoda w miarę,gorzej ze zdrowiem. :( :(
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

To możemy wirtualnie uściskać sobie ręce.Mam ZOMZ ze względu na zapalenie zatok, a pomidor czeka do pikowania.Parę dni muszę go jeszcze utrzymać ,i się może wyliżę .Dziś mnie podkusiło posprawdzać uszczelnienie szklarenki- mnożarki i stan pieca. ;:14
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Nie warto zbytnio zagęszczać upraw w tunelu,bo szarą pleśń będziesz miał jak w banku :roll: Nie piszesz jak usytuowany jest tunel względem stron świata. Najważniejsze,żeby pomidory nie zasłaniały słońca dużo mniejszym paprykom.
Pozdrawiam serdecznie- Ela
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Papryki lubią dużo słońca. Z takich krzaków zacienionych przez pomidory nic nie będzie oprócz zielonej masy i nielicznych owoców bez smaku.
Szara pleśń to choroba grzybowa i do rozwoju oprócz temperatury potrzebuje dużej wilgotności. Im większe zagęszczenie w tunelu ,tym większa wilgotność i trudniej o dobrą wentylację.

Zrobisz jak uważasz- ponoć najlepiej wchodzi do głowy nauka wyciągnięta z własnych błędów :wink: ;:14
Pozdrawiam serdecznie- Ela
x-H-3
---
Posty: 79
Od: 17 wrz 2013, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Zdravko ja sadzę dwa rzędy pomidorów ,1 rząd papryki .Potem jest dróżka i znowu papryka i dwa rzędy pomidorów .Od paru lat właśnie takie nasadzenie mi się sprawdza .
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Mam tunel północ-południe. Sadzę od strony południowej paprykę, pomidory od północy. Przy sadzeniu papryki przy ścianach ( bo było niżej, tunel był półokrągły ) i pomidorów na środku, papryka była niedoświetlona. Teraz tunel ma ściany proste do 1,4m.
gicor
50p
50p
Posty: 78
Od: 21 lut 2015, o 00:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kraków\zabierzów bocheński

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

będę miał tunel 3 na 6:).ile rzedów powinienem zrobic i jak roztaw dla pomidorów i papryki?
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Wprawdzie u mnie jest więcej jak trzy metry szerokości, ale Ty powinieneś sobie też poradzić. Pomidory puszczam na jeden pęd. Papryki daję przy ścieżce.
Tak wygląda przykładowy mój plan na 2015 rok.
Obrazek
Pozdrawiam
Dariusz
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1

Post »

Jak myślicie termin siewu rozsady pod nieogrzewany tunel - 10 marca będzie odpowiedni?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”