Nasiona-zaprawianie,kiełkowanie, przechowywanie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Nasiona-zaprawianie,kiełkowanie

Post »

Ja dyniowate suszę minimum 2 tygodnie - blisko pieca, ale nie w za ciepłym miejscu. One długo w środku schną i jak potem dasz do koperty to może się pojawić pleśń (i nie trzymaj w wilgotnym miejscu np w kuchni koło okapu). Dużo też zależy od wielkości nasion. Im większe tym dłużej jednak trzeba suszyć.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Post »

Dla kiełkowania nie ważne, czy nasiona są dokładnie suche. Dla przesyłania i trzymania w celofanowych workach lepiej się trzymać tego, co napisała Alyaa.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Nasiona-zaprawianie,kiełkowanie

Post »

Dokładnie do kiełkowania nie muszą być suche jak pieprz bo wtedy to nawet dłużej kiełkują. Jednak trzeba pamiętać aby przechowywać je w dostępie tlenu. Ja swoje mam w kartonie. Wysyłając nasiona, mimo iż wysuszyłem je mocno to i tak zrobiłem dziurki w woreczkach wrazie w. A im większe nasiona tym dłużej schną To mogę wam powiedzieć z całą pewnością ;:o
lester
50p
50p
Posty: 68
Od: 11 wrz 2014, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Kochani, a co z zaprawianiem nasion?
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zaprawianie nasion - zgodność opisu i oznaczeń, pieczątek

Post »

Witam wszystkich forumowiczów. Mój pierwszy post dotyczy zaprawiania nasion, a dokładniej - zgodności opisu zaprawiania. W zeszłym roku kupiłem nasiona marchwi - Pierwszy Zbiór OZJ firmy POLAN. W opisie oryginalnie drukowanym firma podaje, że nasiona zaprawiono "SarfunT65, Polikrust... itd.", a pieczątka u dołu opakowania określa je jako "NASIONA NIEZAPRAWIANE (numeracja) PL014/32......." itd. Pieczątka zawiera także gramaturę i ważność.. O CO TUTAJ CHODZI? Skąd taki rozstrzał danych odnośnie zaprawiania ? ? ? Mogę dołączyć zdjęcie
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nasiona-zaprawianie,kiełkowanie

Post »

http://www.polan.rze.pl/ masz kontakt do firmy.Tam szukaj odpowiedzi .
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Nasiona-zaprawianie,kiełkowanie

Post »

Twoją zagadkę dość łatwo rozwiązać. Po pierwsze i dla Ciebie najważniejsze kupiłeś nasiona niezaprawione. Dane z pieczątki są bardziej aktualne. Odmiana Pierwszy Zbiór nie jest odmianą własną dla Firmy POLAN (jest odmianą innego producenta). Prawdopodobnie wykorzystano opakowanie, które pierwotnie stworzono z myślą o konfekcjonowaniu nasion zaprawionych (te przeważnie są droższe możliwe więc, że zostało dużo pustych opakowań i szkoda było ich nie wykorzystać). Spotkałem się na opakowaniach innych firm, że na przodzie opakowania zamieszczono informację "szczegóły dotyczące zaprawiania zamieszczono na odwrocie opakowania". :wit
rynio555
50p
50p
Posty: 53
Od: 24 sty 2017, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Nasiona-zaprawianie,kiełkowanie

Post »

Wydłubałem nasiona z kupnej papryki. Czy trzeba je wynieść na mróz by kiełkowały?
Pozdrawiam,
Ryszard
Awatar użytkownika
stecu
50p
50p
Posty: 66
Od: 3 lip 2008, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina jezior

Re: Nasiona-zaprawianie,kiełkowanie

Post »

rynio555 pisze:Wydłubałem nasiona z kupnej papryki. Czy trzeba je wynieść na mróz by kiełkowały?
Możesz je śmiało od razu dać na namoczone waciki i wykiełkują. :) Nie trzeba mrozić.
Awatar użytkownika
Daria_Eliza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1735
Od: 26 lut 2013, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Nasiona-zaprawianie,kiełkowanie

Post »

Ja nigdy nie dawałam nasion papryki na żadne waciki. Sieję prosto do pojemników, tak samo jak pomidory. W temp. pokojowej. I tak samo znacząca większość wschodzi bezproblemowo. Dotyczy to zarówno ostrych jak i słodkich papryk. Piszę o nasionach od forumowiczów, bo sklepowe zawsze mają gorszy procent wschodów.
Zastanawia mnie, dlaczego forumowicze często stosują te różne metody z namaczaniem i ogrzewaniem nasion papryki?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nasiona-zaprawianie,kiełkowanie

Post »

Dajcie już spokój z kielkowaniem nasion i nie czepiajcie się innych. Prywatna sprawa każdego w jaki sposób to robi. Ważne, żeby zdrowo rosły i dobrze plonowały.Czego Wam i sobie życzę :wit .
Awatar użytkownika
Daria_Eliza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1735
Od: 26 lut 2013, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Nasiona-zaprawianie,kiełkowanie

Post »

kaLo, jeżeli Twój post jest odpowiedzią na mój, to spieszę wyjaśnić, że broń Boże nie mam zamiaru nikogo się czepiać kto jak wysiewa, tylko dzielę się swoimi uwagami i jak czegoś nie rozumiem, to zadaję pytania. Właśnie po to zarejestrowałam się na forum ogrodniczym: bo dzielimy się tu własnymi doświadczeniami, zadajemy pytania, szukamy odpowiedzi ze strony innych doświadczonych kolegów i koleżanek.
To jest wątek o zaprawianiu i kiełkowaniu, więc nie wiem, co skłoniło Cię do interpretacji mojego postu jako czepiania się kogoś.
A jeżeli swoje słowa kierowałeś do kogoś innego, to przepraszam z góry. (Ale konflikty się często rodzą z nadinterpretacji, której powinniśmy unikać.)

Ja np. mam problem z kiełkowaniem astrów jednorocznych wysiewanych na rozsadę w mieszkaniu. I pewnie z wieloma jeszcze innymi nasionami będę mieć problemy i właśnie po to mamy ten wątek, żeby się wypowiadać na taki temat.
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Nasiona-zaprawianie,kiełkowanie

Post »

Śpieszę więc z odpowiedzią, dlaczego i co ja kiełkuje na wacikach. Ja na wacikach kiełkuję, tylko i wyłącznie nasiona papryk najostrzejszych. Powodem tego jest to, że nie zawsze mam dużo nasion danej odmiany. Również to, że nasiona najostrzejszych chili, bardzo długo wschodzą i w ziemi i często po prostu mogą zgnić. Na wacikach widzę co dzieje się z nasionkiem i wiem kiedy puści kiełek, wtedy wrzucam je do ziemi i tam dalej niech sobie wzrasta.
Słodkie i półostre odmiany papryk wysiewam wprost do podłoża. Również te odmiany chili, które szybko kiełkują. Np. Serrano, cayene.
Nigdy nie podkiełkowywałem nasion pomidorów i innych warzyw.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”