Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.6

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

KaLo zdaje sobie sprawe, że musiał być omawiany, bo to ważny temat pewnie nie tylko dla mnie.Bez podstawowej wiedzy ja selekcjonuje dynie na chybił trafił.Na szczątkowe informacje juz w różnych wątkach natrafiłam, ale tu jest 6 części, gigant ma dwie, co nieco jest w wątku o pozyskiwaniu nasion i żeby wszystko ogarnąć to mi zimy nie starczy.A do tego przy niejasnościach nie ma możliwości zadawania pytań.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Zapylaj kontrolowanie i problem z głowy :wink: Po co krzyżówki, z których nie wiadomo co wyniknie :) Lepiej mieć nasiona czyste gatunkowo :D
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Mnie zależy na różnorodności dyn , Nie mogą być zbyt duże, jeżeli dadzą sie zjeść to dobrze, ale najważniejsze, by z 30 krzaków każdy miał inne owoce. Część idzie na kompost, bo coś je tam dyskwalifikuje, ale większość wykorzystywana jest do dekoracji i suszenia.A tu się liczy niepowtarzalność.
Awatar użytkownika
Pauli
200p
200p
Posty: 232
Od: 4 lut 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Emalio tu chodzi o zebranie nasion na kolejny rok. Jezeli w przyszlym roku chcialabys miec 30 roznych dyn to nie ma z tym problemu. Wazne zeby miec oryginalne nasiona. Problem zaczyna sie wtedy, kiedy chcialabys pozystac z tych swoich 30 roznych dyn nasiona. jeśli nie bedziesz kontrolowac zapylenia to bedziesz miala niespodzianki. jeśli kupisz lub zdobedziesz skads znowu nasiona to znowu bedziesz miala rozne dynie.

Przepraszam, klawiatura wylaczyla mi polskie znaki.
Pozdrawiam Paulina
Mój ogród
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Tylko, że Emalii chyba właśnie chodzi o to by były unikalne o pewnych cechach (dekoracje ale na trochę dłużej). Dlatego myśli nad krzyżówkami.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

No tak. Jakby wcześniej napisała, że dynie mają służyć za dekorację to również bym się nie odezwał ;:224

Jeżeli dynie mają służyć za dekorację to proponuje właśnie w nasiona dekoracyjnych dyń się zaopatrzyć :) Kilka odmian dekoracyjnych dyń i między nimi robić krzyżówki :D Zaznaczając sobie kolorową wstążką na ogonku dynie zapylone krzyżówo, następnie w domu w notesie zapisać odpowiedni kolor na odpowiednią krzyżówke i tak się bawić :wink: Jeśli ciekawi oczywiście efekt danej krzyżówki.

Jeśli nie, to posadzić obok siebie kilka różnych odmian ozdobnych i liczyć na owady :) Ale chyba lepiej krzyżować samemu i w kolejnym sezonie obserwować wyniki swoich krzyżowek :wink:
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Tak właśnie Błażej mam zamiar robić nie ze wszystkimi, ale z paroma. Stąd moje pytania. Miałam w tym roku jedną dynie, wyjątkowo atrakcyjną, co z tego jak zakwitła dopiero w sierpniu. Po 4 miesiącach! Tylko 2 owoce dojrzały to dyskwalifikacja. Reszta nie nadaje sie do suszenia. Zebrałam nasiona i posadzę ją koło dyni która jest u mnie od szeregu lat urodą nie grzeszy, ale juz w lipcu zaczyna mieć owoce i ma ich dziesiątki. Być może , że nastepne pokolenie nie bedzie takie ładne, ale będzie wcześniejsza. Mam już na swoim koncie porażki. Sadziłam turban obok brodawkowej. Turban nic sie nie zmienił , a brodawkowa straciła brodawki. Teraz wiem dlaczego, należą do dwu różnych gatunków,a brodawkowa zapyliła sie cukinią.
Nie dziwcie się, że jestem taka upierdliwa w drążeniu tematu, ale ja zamawiam co roku po `12- 15 odmian dyń, wykorzystuje z każdej paczki po trzy nasionka a resztę rozdaje bo nie ufam otwartym nasionom. A moim też nie ufam, bo wychodziło mi co bądź.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Ja dostałem paczuszke z mixem nasion dyń ozdobnych. Sam nie wiem jakie z nich odmiany wyrośną ale posieje kilka krzaków :) To będzie Mój pierwszy rok z ozdobnymi :D Nie będę się zbytnio przejmować jak coś nie wyjdzie, jednak mam nadzieję, że dyń będzie masa i tak samo z ich różnorodnością w kształtach :D
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Dynia to takie super warzywo, że nie wymaga wiele troski, jeśli nam obrodzi za bardzo, to chętnie zjedzą ją różne zwierzaki - czy kury, czy świnia.
U mnie z miksu ozdobnych dyń z rossmana wyszło większość jednej odmiany, ususzyłam :-)
nilbul1
50p
50p
Posty: 63
Od: 22 lis 2014, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Witam
Mój pierwszy post. Po kilku tygodniach czytania różnych wątków ,trafiłem wreszcie do "dyni".
Widzę olbrzymią wiedzę komentujących ,dlatego chcę zadać pytanie .
Jakie rodzaje dyń są najlepsze do zbioru pestek ?

pozdr.Tadeusz
Pozdrawiam Tadeusz
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Jeśli na nasiona do jedzenia, to Miranda :) Bo bezłupinowa :wink:
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Mam w planie posiać dynię bezłupinową, to będzie mój dyniowy debiut :D.
Czy miąższ tej dyni jest w miarę smaczny?
Awatar użytkownika
Teniak
200p
200p
Posty: 384
Od: 13 sty 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Miałam w tym roku po raz pierwszy dynię bezłupinową" Kakai" i jestem bardzo mile zaskoczona smakiem pestek.Miąższu nie próbowałam/zjadły kurki/.
Zielone ,nieduże pestki lekko podprażyłam na patelni i już do spożycia.
W przyszłym roku wysieję więcej sztuk w tym również odmianę" Miranda."
Pozdrawiam.Teresa
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”