Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.6

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.6

Post »

Poprzednią część wątku można znaleźć tutaj.


Dzisiaj rozkroiłam pierwszą dynię Marina di Chioggia.

Zielona, malutkie lustro, skórka pokryta brodawkami ale mięknie pod wpływem gotowania, tak, że obieranie nie jest konieczne. Ważyła ponad 5 kg, gruby żółty suchy miąższ z lekkim zielonkawym odcieniem. Bardzo szybko się gotuje, w smaku lekko kasztanowa, nie jest słodka, przepyszna.

W przyszłym roku na pewno ją posieję, polecam dyniowo zakręconym ;:108
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Iza, co to jest "lustro" w dyni? :wink:
Pozdrawiam. Ania
MaGorzatka
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2789
Od: 20 sty 2011, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

O to samo miałam zapytać :)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

No ,właśnie,bo u sarny to wiem!Też w okolicach ogonka?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Dokładnie jak u sarny :lol: .
A poważnie, zerknijcie na poprzednią stronę na zdjęcie Christinkrysia oznaczone nr 3. To lustro, czyli taka doopka charakterystyczna dla dyń turbanowych.
danaa
200p
200p
Posty: 485
Od: 13 sty 2012, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Kilka tygodni temu zwróciłam się do Was z prośbą o zidentyfikowanie kupionej dyni.
Dzisiaj postanowiłam ją rozkroić. I jestem nią zachwycona!! Piękny, ciemnopomarańczowy a właściwie bardzo ciemnomarchewkowy miąższ, ciemniejszy niż Muscat de Provance ! Słodka jak dobry melon! Przepyszna. Pewnie zjedlibyśmy ją całą na surowo chociaż jest jest dosyć duża (ok.2 kg) ale córka znalazła w książce z przepisami na nalewki właśnie przepis na dyniówkę ;:oj :wink: , dlatego część została przeznaczona na ten cel. Mam nadzieję, że nie będziemy żałować :lol: . Nie wiem jaki będzie jej (nalewki) smak ale z pewnością kolor będzie rewelacyjny!!
Pozdrawiam - Danuta

Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam :-)!
danaa
200p
200p
Posty: 485
Od: 13 sty 2012, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Wydaje mi się, że prawie każdą można dodawać do surówek zamiast, albo równocześnie z marchewką.
A ta, którą opisałam a którą pomogła mi zidentyfikować aria za co jej serdecznie dziękuję nadaje się wyjątkowo!!
Oto co znalazłam i co potwierdzam!:
"Dynia Butternut Orange (Cucurbita moschata)
Owoce na początku zielone, stopniowo się przebarwiają, dojrzałe mają jasnopomarańczową skórkę. Miąższ jest słodkawy, masywny, zwięzły, ciemnopomarańczowy, wyjątkowo smaczny. Smak tej dyni określa się jako jeden ze smaczniejszych wśród Butternut. Owoce są wyjątkowo dobre na surowo, doskonała do zup, piure, pieczenia, zapiekanek. Waga owoców 1-2 kg (ta moja miała 2,8 kg). Znany też jako Sonca.)"
Pozdrawiam - Danuta

Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam :-)!
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Danaa, a wysłałaś nasiona tej dyni na Akcję? Jak taka pyszna na surowo to do surówek będzie jak pasować idealnie Rozmalinka , ja robię surówkę z dynią lub kabaczkiem czy cukinią , z takimi warzywami jakie się nawiną : marchew, kapusta pekińska, papryka , pomidor,seler naciowy, ogórek kiszony,cebula , natka pietruszki lub selera . Do tego oliwa ,pieprz i sól.
Pozdrawiam , Bożenka.
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2002
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Ale ta dynia (opis) brzmi apetycznie ;) Jeśli będzie na akcji to spróbuję upolować. W tym roku w markecie, gdzie robię zakupy pojawiła się dynia, ale nie kupiłam bo ani nazwy ani nic - tylko tyle, że wyhodowana w Polsce (okrągła, pomarańczowa i same okazy 5-10 kg). Gdyby był jakiś mniejszy to bym wzięła, bo zapłacić 20-30 zł za coś co może nie przypaść do gustu to trochę głupio.
danaa
200p
200p
Posty: 485
Od: 13 sty 2012, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Rumianko ale ja ją dopiero dzisiaj rozkroiłam! I bardzo żałuję, bo gdybym to zrobiła wcześniej pewnie "popędziłabym" po kolejną do TESCO! Bo jeżeli nawet uda mi się i z jej nasion wyrosną identyczne dynie to przyjdzie mi na nie czekać cały rok!!
Pestek jest w niej sporo, ale niestety to trochę potrwa zanim się wysuszą.
Chciałam tylko przypomnieć, że kupowałam ją jako "Dynia ozdobna - tykwa"!! Jednak nie warto wierzyć słowu pisanemu :lol: a przynajmniej pisanemu na naklejkach przytwierdzonych do dyni :lol: . No i kupując mieć chociaż blade (ja!!) pojęcie jak wyglądają (w tym przypadku :D )tykwy a jak dynie.
A teraz do Alyaa. Nie wiem jak w Rybniku, ale w okolicach Gliwic i w nich samych m ożna prosić sprzedawcę o rozkrojenie dyni. Ja kupowałam Muscat de Proance (głównie żeby pozyskać pestki) i odkrojono mi kawałek ok 1 kg! Jedynie tą "fałszywą tykwę" musiałam (dzięki Bogu!!) kupić w całości, bo ozdobna.
Pozdrawiam - Danuta

Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam :-)!
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Danaa, faktycznie jakoś przeoczyłam ,że ją dzisiaj rozkroiłaś. Pamiętam ,że pisałaś o niej jakiś czas temu i wtedy wybrałam się do Tesco na poszukiwanie, ale u nas nie było takich ozdobnych :wink: .Były tylko duże pomarańczowe dynie marki dynia. Można było nawet poprosić o pokrojenie na mniejsze kawałki. Rozmalinka, ja dodaję sok z cytryny lub ocet jabłkowy mojej produkcji.
Pozdrawiam , Bożenka.
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2002
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

rozmalinka ja bym zrobiła z serkiem feta, pomidorem, ogórkiem, papryką, cebulą, porem itp. i sosem (latem kupuję takie w proszku i tylko do tego olej/woda/ocet). Do tego jeszcze kilka odmian sałat i pycha jedzonko. Skoro na surowo dobra to powinna się nadać idealnie zamiast cukinii/kabaczka/patisona.
Ale to już zależy od gustu jedzących.

danaa ja w Intermarche kupuję, a tam nie ma obsługi - teoretycznie nóż leży, ale nie wiem jak by to było potem przy kasie. No pod Gliwicami to Auchan jest, ale ponad 1h autobusem to mi się nie chce, a potem z zakupami wracać ;/ W Tesco nie byłam już chyba z półtorej roku (straszny bałagan mają - prawie jak w Biedronce, warzywa zmacane, często nadpsute). Warzywa wolę kupować w okolicznym Lewiatanie - pani zamawia je od rolnika i są super, tam nawet pomidory mają opisane jaki gatunek (oczywiście ja ciapa i nasion nie pobrałam ;/). Ale dyni niestety nie zamawia.
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Alyaa, to cukinię, kabaczek i patisony też można na surowo??? Nie wiedziałam...
Pozdrawiam. Ania
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”