Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
KonradB
50p
50p
Posty: 78
Od: 2 sty 2014, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Dzięki za szybką odpowiedź, nasiona wybrane i zamówione. Już niebawem zaczynam przygodę z papryczkami ;:138
regulamin!
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Ja w gruncie miałam czerwone chili NN, żółto-pomarańczowe chili NN oraz piri-piri, oczywiście wcześniej rozsada wygrzewała się w growboxie :) Wszystkie bez problemu owocowały i dojrzewały :)

Moja przycięta tegoroczna rozsada zaczyna ładnie się krzewić :)

Obrazek

ps. Pozdrawiam serdecznie Sudzio, który zadał sobie trudu i przyjechał do mnie wymienić się nasionkami papryczek :wit Mam nadzieję, że moje odmiany przypadną Tobie do gustu :uszy I jeszcze raz dziękuję za Twoje nasionka :tan
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Wytłumaczcie mi czy uszczykujecie pędy dlatego, że roślina rośnie w donicy czy jest jeszcze jakiś inny powód?
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Powodów jest kilka... Niektóre z nich wymieniłam 2 strony wcześniej :)
Warto przykładowo uszczknąć sadzonkę, by ładnie się rozkrzewiła, a tym samym miała później więcej owoców, choć jak wiadomo wiąże się to z nieco opóźnionym plonowaniem, ponieważ roślina musi wykształcić całkiem nowe pędy...

ps. Tak czekałam i czekałam, aż moje jedyne podkiełkowane czerwone Habanero przebije się na powierzchnię, a tu proszę... 3 liścienie ;:145 Nie wywalę, nie ma opcji!, ale szkoda, że nie będę mogła z tego egzemplarza zbierać nasionek na przyszłoroczną Akcję wymiany... Mam tylko nadzieję, że jak kolejne wykiełkują, to że już będą prawidłowe... :roll:
Obrazek
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Źle się wyraziłam. Chodziło mi o to, że ja część papryczek uprawiam w donicach przez cały sezon i te uszczykuję podobnie jak Ty. Niektóre po sezonie zimuję w domu.
Ale tych do gruntu nigdy nie uszczykiwałam - czy jest jakiś powód aby to robić?
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Dokładnie ten sam..... Bardziej rozkrzewiona sadzonka to później większy plon... bez względu na to czy to uprawa w gruncie czy w donicy. Jedynie warto przy uprawie w gruncie należy taką rozsadę wyhodować nieco wcześniej :)
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Muszę spróbować. Przynajmniej z częścią. Dziękuję :wit
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Dziunia

Ale te papryczki koniecznie przesadź do większych doniczek. Czy doświetlasz, czy nie.
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Jak długo można trzymać w takich 8x8x10cm po przepikowaniu? czy lepiej od razu pikować do większych?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

8x8x10 to 0,64 litra. To więcej niż kubek po jogurcie. Trudno mi ocenić jak szybko rosną korzenie papryki przy tak wczesnym siewie. Z przesadzaniem papryki do większych pojemników chodzi o to, że rozsadzie papryki przetrzymanej zbyt długo w ciasnym pojemniku starzeją się korzenie i często przy wysadzaniu do gruntu są one brązowe a nie białe. Z takiej rozsady nie można się spodziewać za bogatego plonu.
Jeśli sadzi się więcej rozsady papryki dobrze jest jedną roślinę wsadzić do kufla plastikowego do piwa. Można wtedy obserwować wzrost korzeni i wyczaić moment, kiedy rozsada zaczyna się dusić w pojemniku.
Awatar użytkownika
Tournesol
200p
200p
Posty: 208
Od: 3 maja 2012, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja, pod Paryzem

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Dzis chcialam Wam pokazac moje papryki 2013 co prztrzymuje na parapecie (z POLSKI notabene ;:215 )

Na razie zyja :uszy

Cheiro Recife
Obrazek

Bellingrath Garden Purple
Obrazek

Pink Habanero
Obrazek

Frontera sweet
Obrazek

Filius Blue
Obrazek

Aji Panca
Obrazek

Peru Scarlet Lantern
Obrazek
Tournesol
Moja pasja : pomidory, papryki i moje kury Marans
No i troche reszte ogrodu
Awatar użytkownika
Borysmh
50p
50p
Posty: 55
Od: 12 lip 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Masovia

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Marmarelka pisze:Jak długo można trzymać w takich 8x8x10cm po przepikowaniu? czy lepiej od razu pikować do większych?
Nie wiem jak w tego typu pojemnikach, ale w "jogurtowych" ~0,5l przy letnim świetle i przewiewnym podłożu to około 8 tygodni. Korzenie są jasne i gęste, ale nie na tyle, by napierały na ścianki. Pikując w styczniu/lutym myślę, że można założyć te 10 tyg.
forumowicz pisze:Z przesadzaniem papryki do większych pojemników chodzi o to, że rozsadzie papryki przetrzymanej zbyt długo w ciasnym pojemniku starzeją się korzenie i często przy wysadzaniu do gruntu są one brązowe a nie białe. Z takiej rozsady nie można się spodziewać za bogatego plonu.
forumowicz, a czy znasz dobry sposób na utrzymanie korzeni w dobrej kondycji w przypadku wieloletniej papryki, która trafiła do docelowej np. 7.5l donicy ? Czy akceptowalne jest podcinanie starszych lub dłuższych korzeni ?
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Tournesol trzymam mocno kciuki, co by Twoje okazy dobrze Ci przezimowały ;:215 Jeśli masz możliwość zrobienia sobie growboxa, to jak najbardziej polecam. Jak zaczniesz doświetlać którąś z tych papryczek, to ani się obejrzysz a będziesz mieć na krzaczku dojrzewające papryczki ;:138
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”