Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Oczywiście :) Nawet dłużej. Zależy jak są przechowywane. Najlepiej w suchym, ciemnym miejscu w oddychającym papierku.
Kasia
Awatar użytkownika
Tournesol
200p
200p
Posty: 208
Od: 3 maja 2012, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja, pod Paryzem

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

A jezeli wlozysz do zamrazalnika to i nawet 100 lat :D
Tournesol
Moja pasja : pomidory, papryki i moje kury Marans
No i troche reszte ogrodu
Awatar użytkownika
lucas070707
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 wrz 2012, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Część moich papryczek łapie fioletowy kolor na obrzeżach liścieni. Czytałem, że może to być skutkiem jakiejś mutacji genetycznej lub po prostu wynikiem skrzyżowania z odmianą o fioletowych liściach. Istnieją jeszcze jakieś powody takiego zabarwiania się (niedobory, szkodniki)?
Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13644
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

A może dostały chłodnym powietrzem? :)
Awatar użytkownika
lucas070707
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 wrz 2012, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Raczej nie było takiej możliwości, od wykiełkowania papryczki przebywały w growbox'ie i nigdzie ich nie przenosiłem.
Awatar użytkownika
Borysmh
50p
50p
Posty: 55
Od: 12 lip 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Masovia

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

lucas070707 pisze:Część moich papryczek łapie fioletowy kolor na obrzeżach liścieni. Czytałem, że może to być skutkiem jakiejś mutacji genetycznej lub po prostu wynikiem skrzyżowania z odmianą o fioletowych liściach. Istnieją jeszcze jakieś powody takiego zabarwiania się (niedobory, szkodniki)?
Wg mnie jest wszystko w porządku ;:333 Odbarwione liścienie a z czasem łodygi, ot urok naświetlania świetlówkami zwłaszcza tymi o ciepłej barwie. Gdy przeniesiesz na parapet, zabarwienie z czasem zaniknie. Podejrzewam, że to może mieć związek z syntezą karotenoidów.
glohal
500p
500p
Posty: 520
Od: 20 lip 2010, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Hm... Też mam taki kolor liści. Na 22 papryki dwie właśnie tak wyglądają. Różny gatunek i od dwóch osób. aha... i są doświetlane światłem 6500K, a więc raczej zimnym.
Mnie zastanawia coś innego. Moje były siane w krążki torfowe. Miałam 2 rodzaje krążków i dzisiaj pikując / wkładając do doniczki :D / zauważyłam że jedne z nich są w dotyku po prostu zimne. Może ten kolor to jednak jest z zimna?
Awatar użytkownika
Borysmh
50p
50p
Posty: 55
Od: 12 lip 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Masovia

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Wiadomo, ze są pewne odmiany jak np. Hungarian Black, Jalapeno Purple czy Pimenta de Neyde, w których kolor fioletowy liści/łodyg to cecha charakterystyczna i często zależna od intensywności światła, m.in. we własnych hungarianach miałem liścienie całe fioletowe.

Tutaj zwróciłem uwagę na świetlówki, bo niezależnie od tego charakterystycznego barwnika, mam kilka odmian jak Goronong czy Habanero White, którym łodygi liści zabarwiły się na purpurowo na skutek dość intensywnego doświetlania i nie ma takiej możliwości, żeby im czegoś brakowało.

Zimno wpływa na ograniczenie przyswajania fosforu, co przejawia się m.in. odbarwieniem; u papryki kolor liści staje się ciemnozielony lub niebieskozielony, a łodygi i nerwy liści czerwonofioletowe. Czyli jakby nie patrzeć, nie warto się tym specjalnie martwić ;)
Awatar użytkownika
Tournesol
200p
200p
Posty: 208
Od: 3 maja 2012, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja, pod Paryzem

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Borys
Nie przypominam sobie wcale ze Jalapeno Purple miał lodygi lub liście z barwaniem fioletowym. Tylko owoce są ciemno fioletowe, i to tylko chwilowo bo na samym końcu ciemno bordowe...
Tournesol
Moja pasja : pomidory, papryki i moje kury Marans
No i troche reszte ogrodu
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Mam takie odmiany ostrych papryczek: Italian Pepperoncini, Jalapeno, Leutschauer, Siberian Pepper, Cyklon - jeśli je mieliście to powiedzcie które powinny rosnąć w tunelu a które mogą w gruncie??
Mam jeszcze dwie słodkie odmiany: Chocolate Beauty, Florines tu też prosiłbym o jakieś rady w hodowli:)
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Jak dlugo wschodzi papryka Cayenne? Moja posiana 26 stycznia nie daje znaku zycia...a nasionka sa w stanie niezmienionym.Temp.w domu ponad 23 st.
Pozdrawiam, Marta.
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Moze i ze dwa tygodnie jak się uprze siedzieć, choc Cayennki chyba szybciej wychodzą? Nic tu chyba nie jest regułą bo mi po dwoch dniach wykiełkowały 2 meduzy a najzwyklejsza czerwona Cayennka 2 tydzień i nic ;:14
Awatar użytkownika
Tournesol
200p
200p
Posty: 208
Od: 3 maja 2012, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja, pod Paryzem

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Ika,
Jest 23 ciut za mało, możesz dać wiecej? 25? A lepiej 30?
Tournesol
Moja pasja : pomidory, papryki i moje kury Marans
No i troche reszte ogrodu
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”