Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
anabelka23
200p
200p
Posty: 409
Od: 7 maja 2013, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lipówki/ Pilawa
Kontakt:

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Moje Aji Cristal i Habanero Mustard siedzą już 12 dni na wacikach i nic. :pogon
Mam na imię Ilona...
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Witam Wszystkich ;:136
W tamtym roku posadziłem papryczki pepperroni wydłubane z marynowanych papryczek. I wyrosły mi zwykle okrągłe;/ podobnie było z długimi paprykami z akcji - miały być długie i cienkie i były normalne;/ Czy fakt ze rosły pod folią mógł tak wpłynąć?? przecież to były ustalone odmiany;/
adziosz12
50p
50p
Posty: 51
Od: 20 lut 2012, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

U mnie co roku pięknie rosną na balkonie ,nie cierpią tylko silnego wiatru
Pozdrawiam Adrian
Awatar użytkownika
termic88
500p
500p
Posty: 539
Od: 18 paź 2011, o 02:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Moje Habanero Mustard "kisiło się" prawie 3 tygodnie na waciku, dopiero ostatnio zaczeło się przebudzać. No normalnie masakra.. a Big Sun już po paru dniach kiełki wystawiał, co prawda nie wszystkie nasiona od razu, no ale.. W końcu po 2-3 tygodniach, wyrzuciłam tylko jedno nasionko :lol:
krynka - nie wiem ile mam odmian, bo dopiero spisuję, a i tak to nie wszystkie które wysiewam :;230
Papryczki w większości będę uprawiać dla siostry która przyjeżdża w sierpniu - część je na świeżo, a tych których nie zdąży, albo zrobię w oliwie, oleju lub w zalewie octowej, ewentualnie z serkiem. ;D Jeszcze niemięsistych papryczek daje na susz ;))
U mnie Cayenne Long Slim trzyma fason - póki co. :wink: Mam nadzieje że w tym roku też tak będzie ;:138
"Zawsze warto być człowiekiem, Choć tak łatwo zejść na psy" - moja ulubiona sentencja, zespół Dżem
Hymn spokoju, Moje nadwyżki
Pozdrawiam, Teresa.
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

chodzi mi o to czy one mogą dziczeć w jakiś sposób pod osłoną?? bo miałem jeden krzak w gruncie i on już miał podłużne owoce - wszak nie zdążyłem ich spróbować bo mrozy przyszły;/
Sudzio
50p
50p
Posty: 95
Od: 31 lip 2013, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Mam pytanko odnośnie pleśni przy kiełkowaniu. Większość nasionek ładnie mi skiełkowało ale np Morouga Yellow straszne się zrobiły. Zrobiły się zielone i boje się ze z nich nic nie będzie ale widzę ze jedno nasionko wypuściło ogonek choć jest zielone. Czy mogę takie nasionko wsadzić do ziemi czy to nie ma sensu ? Proszę o pomoc :(
Pozdrawiam Sudzio ;)
Awatar użytkownika
Borysmh
50p
50p
Posty: 55
Od: 12 lip 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Masovia

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Pomidek pisze:chodzi mi o to czy one mogą dziczeć w jakiś sposób pod osłoną?? bo miałem jeden krzak w gruncie i on już miał podłużne owoce - wszak nie zdążyłem ich spróbować bo mrozy przyszły;/
Pod osłoną generalnie nie ma pełnej 100% pewności, że to będzie czysta odmiana - zbyt bliskie sąsiedztwo, wiatr, owady... Owoc może wyglądać na daną (czystą) odmianę, ale w nasionach już tkwić materiał z innej, a różnice pojawiają się w kolejnych pokoleniach F1, F2... jak i w obrębie samego pokolenia.
Sudzio pisze:Mam pytanko odnośnie pleśni przy kiełkowaniu. Większość nasionek ładnie mi skiełkowało ale np Morouga Yellow straszne się zrobiły. Zrobiły się zielone i boje się ze z nich nic nie będzie ale widzę ze jedno nasionko wypuściło ogonek choć jest zielone. Czy mogę takie nasionko wsadzić do ziemi czy to nie ma sensu ? Proszę o pomoc :(
Spróbuj namoczyć je w wodzie utlenionej 3% w rozcieńczeniu 1:20 z (najlepiej demineralizowaną) wodą.
Z mojego doświadczenia nawet z ciemniejszych nasion, z których rzadko co rośnie, potrafiły wyrosnąć całkiem silne rośliny, o ile potraktowane zostały od momentu namoczenia H2O2, który działa antyseptycznie, a w dodatku przyspiesza kiełkowanie dzięki aktywnemu tlenowi.
Jak wrzucisz takie zarażone nasionko do wilgotnej ziemi to prawdopodobnie skończy swój krótki żywot.
Awatar użytkownika
termic88
500p
500p
Posty: 539
Od: 18 paź 2011, o 02:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Miałam dość podobny problem z Habanerką czekoladową. A przecież nasiona wydłubałam z dojrzałych owoców.. no nie wiem :( Suszyły się normalnie, jak wszystkie. :? Wsadzić zawsze można, byle o osobną przegródkę lub pojemniczek - żeby ewentualnie nie zarażał innych.. :|
"Zawsze warto być człowiekiem, Choć tak łatwo zejść na psy" - moja ulubiona sentencja, zespół Dżem
Hymn spokoju, Moje nadwyżki
Pozdrawiam, Teresa.
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Borysmh dziękuje za odpowiedź. no właśnie tak to wyglądało jak mówiłeś - miałem z pomidorami posadzone w odstepie 25 cm od siebie. Paprykę zwykłą planuje wysadzić w tunelu a wszystkie ostre do gruntu. I mam pytanko czy te wszystkie ostre papryczki szybciej dojrzewają od zwykłych??
Sudzio
50p
50p
Posty: 95
Od: 31 lip 2013, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

A tu zależy od odmiany papryki. Bardzo ostre papryki bardzo długo dojrzewają i dużo wolniej rosną. Zdecydowanie papryka słodka szybciej dojrzeje ;:3
Pozdrawiam Sudzio ;)
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

to jak sadzicie ostre?? w domu w tunelu czy w gruncie?? zamierzałem je za tydzień wysiać
Sudzio
50p
50p
Posty: 95
Od: 31 lip 2013, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Powiem szczerze ze jeszcze nie sadziłem papryk w gruncie, dopiero w tym roku planuje posadzić do gruntu papryki :D Ale z tego co czytałem to forumowicze normalnie sadzą papryki ostre i bardzo ostre w gruncie ;) Na pewno będzie im ciężej niż w tunelu ale myślę ze śmiało dadzą sobie radę ;:138 Ja w tym roku zamierzam troche papryk trzymać w gruncie a resztę w donicach na tarasie i te bardziej ozdobne na parapetach w domciu ;)
Za tydzień wstawię zdjęcie mojego growboxa i sadzoneczek ;D Pozdrawiam ;:215
Pozdrawiam Sudzio ;)
Awatar użytkownika
Borysmh
50p
50p
Posty: 55
Od: 12 lip 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Masovia

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Jeśli sadzisz ostrą paprykę do gruntu to postaw głównie na annuumy, czyli popularne Jalapeno, Cayenne, Cherry...
Chinensy, jak kolega wyżej wspomniał, rosną wolniej i mają większe wymagania (zwłaszcza superhot'y), wypadałoby je posadzić pod osłoną, inaczej ryzyko, że się do końca nie wybarwią. Zresztą ważne też w którym regionie Polski zamieszkujesz, w obrębie Sudetów, Kotliny Sandomierskiej i Doliny Odry można spokojnie zaryzykować z wymagającymi odmianami. Pamiętaj tylko o odpowiednim odstępie, co najmniej 40cm.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”