Warzywa w doniczkach-radości i smutki z uprawy.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa w doniczkach-radości i smutki z uprawy.

Post »

Alyaa pisze:Ja tu na forum przeczytałam, że jak puszczą korzonki to pociąć wacik i do ziemi. Z papryką tak zrobiłam. Wschody były w sumie 100%
Nie należy dopuszczać do wrastania kiełków w waciki. Trzeba wsadzać do ziemi natychmiast po ukazaniu się kiełków a przed początkiem wyrastania włośników.. Czasem decydują 24 godziny.
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Warzywa w doniczkach-radości i smutki z uprawy.

Post »

A widzisz tu na forum przeczytałam, że ktoś tam robi tak iż je tnie i do gleby. Osobiście nie wiem czy one się rozkładają w glebie czy nie.

Błażej ja mam waciki kosmetyczne, kładę na nich nasiona i je łyżeczką moczę, aby były wilgotne (woda jest tylko na wacikach), potem całość do woreczka śniadaniowego i w ciepłe miejsce. Jeszcze na waciku przyklejam nazwę odmiany na cenówce.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa w doniczkach-radości i smutki z uprawy.

Post »

Zastanowiłaś się po co przetrzymywać nasiona na waciku , by potem go ciąć na kawałki i uszkadzać włośniki , które już wrosły w watę ?. Nonsens.
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Warzywa w doniczkach-radości i smutki z uprawy.

Post »

Oj aż tak dużych korzonków to one nie wypuszczają, zwłaszcza iż są tylko 3 nasiona na jednym waciku. Rozcinając je nie przecinam żadnego włoska korzonka, bo są krótsze. Te waciki to w mim wypadku płatki kosmetyczne, bo tam łatwiej nad nasionami zapanować niż nad samą watą.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Warzywa w doniczkach-radości i smutki z uprawy.

Post »

czasami bywa tak że tyle ile ludzi tyle porad i opinii dlatego wolałem zapytać. Ale w żadnym pomyśle nie widzę błędu. Nawet jeśli wrośnie to ten kazałek wacika nie powinien przeszkadzać. Nie bądźmy też przewrażliwieni bo Ja kiedyś już czytałem takie herezję o sianiu dyni że nigdy nic nie powinno mi urosnąć. A gdzieś w jakimś wątku Mateusz czyt Vanyavala pisał o wytłaczankach od jajek może To jakaś alternatywa jest? :wink:
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa w doniczkach-radości i smutki z uprawy.

Post »

A czasami bywa tak, że tyle ludzi a porady żadnej :D

Przetrzymywanie wykiełkowanych nasion na wacikach by potem ciąć ten wacik na kawałki, to czysty masochizm :D
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Warzywa w doniczkach-radości i smutki z uprawy.

Post »

Tak samo jak trzeba wziąć pod uwagę, że dużo osób się dopiero uczy. Ja po ładnych kilku latach dopiero sobie przypominam jak się hodowało to i owo (ogród miałam 2 rok). Z tym kiełkowaniem to się jeszcze zastanawiałam nad papierowymi ręcznikami/chusteczkami higienicznymi, bo te jak mokre to można rozerwać nie szkodząc roślince.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa w doniczkach-radości i smutki z uprawy.

Post »

Podkładu z ręcznika papierowego tym bardziej nie trzeba ciąć. Kiedy kiełki się ukażą i mają 2-3 mm należy niezwłocznie przenieść do ziemi. I to cała filozofia. Nasiona potrzebują stosunkowo wysokiej temperatury ale tylko do momentu wykiełkowania. Wręcz wskazane jest natychmiastowe obniżenie temperatury po wykiełkowaniu.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Warzywa w doniczkach-radości i smutki z uprawy.

Post »

Bywało już tak tutaj że wiele osób się wypowiadało na jakiś temat i głosili same herezję. Powracając do sedna i tematu to szczerze forumowiczmogę powiedzieć że się czepiasz :wink: Ja tylko pytałem o poradę jak najlepiej wykiełkować nasiona czyli teoretycznie zaraz po ukazaniu się kiełka bym je w ziemię pchał. A mogę je prosto w ziemię włożyć i też pewnie wyrosną :D zamiast się kłócić wystarczyło napisać (Ja robię tak.. :wink: ) Sorry za To że wywołałem te dyskusję
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa w doniczkach-radości i smutki z uprawy.

Post »

To co piszę to nie herezja a praktyka. Kto chce może z tego skorzystać. Przymusu nie ma.
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Warzywa w doniczkach-radości i smutki z uprawy.

Post »

forumowicz pisze:Podkładu z ręcznika papierowego tym bardziej nie trzeba ciąć. Kiedy kiełki się ukażą i mają 2-3 mm należy niezwłocznie przenieść do ziemi. I to cała filozofia. Nasiona potrzebują stosunkowo wysokiej temperatury ale tylko do momentu wykiełkowania. Wręcz wskazane jest natychmiastowe obniżenie temperatury po wykiełkowaniu.
Ja się przyznam, że z kiełkami się zawsze obawiam, że je wsadzę do ziemi za głęboko lub "do góry nogami". Dodatkowo mam często wrażenie, że roślinka ma problem poradzić sobie z samą łupinką nasiona.

Błażej, ale takie uwagi są cenne. Ja się wiele nauczyłam czytając rady Kozuli czy forumowicz właśnie. Nie jestem po ogrodnictwie, nie znam się na tym i błedy są nieuniknione, ale gdy ktoś mi na nie zwróci uwagę to staram się je "wykorzenić".
ida74
---
Posty: 4357
Od: 10 kwie 2008, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nad stawem

Re: Warzywa w doniczkach-radości i smutki z uprawy.

Post »

Bobek nasionko wkładasz do koreczka po wodzie mineralnej ,zalewasz wodą i na kaloryfer,ale nie bardzo gorący :wink: .Po trzech dniach sru do ziemi .Ot i cała filozofia.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa w doniczkach-radości i smutki z uprawy.

Post »

Alyaa
Nie musisz się martwić gdzie jest kiełek po wsadzeniu do ziemi. Dzięki geotropizmowi i tak korzeń pójdzie w dół a łodyga do góry, a nie odwrotnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”