Cukinia,kabaczek - uprawa cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Cukinia - uprawa cz.2

Post »

Jeśli chcesz się bawić w rozsadę to połowa-koniec kwietnia, jeśli do gruntu (mniej zabawy) po majowych przymrozkach, lub wcześniej ale wtedy z przykryciem włókniną lub butelkami.
Moje dostawały rozcieńczoną gnojówkę pokrzywową z krowieńcem, w tym roku będą dostawały dodatkowo kurzeniec i opryski z HT/OW na choroby grzybowe które lubią mój ogródek.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Cukinia - uprawa cz.2

Post »

Cukinię sieję wprost do gruntu podobnie jak Ginka,nie bawię się w rozsady- ok. 5 maja.Tylko że nie dogadzam im tak. Na jesień obornik i to wszystko,i ma sobie poradzić i sobie radzi.Z plonów jestem zawsze zadowolony.

Pozdrawiam. :wit
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Cukinia - uprawa cz.2

Post »

U mnie rosły rozrzucone przy różnych warzywach to dostawały od razu jak podlewałam np pomidory i ogórki :D. W sumie może masz rację żeby im nie dogadzać, tylko że w tym roku będą na kawałku ziemi nienawożonej (ale obok kompostownika, może dostaną tłustego przed sianiem), ale opryski i tak muszę obowiązkowo wprowadzić bo plony połowiczne (gniły mi od czubków).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cukinia - uprawa cz.2

Post »

Jaka jest wcześniej owocująca Cukinia również o kolorze zielonym, od Cukinii Soraya?
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Cukinia - uprawa cz.2

Post »

Dziwne, wydawało mi się że cukinie owocują w tym samym czasie niezależnie od odmiany i jedynie takie rzeczy jak rozsada, przykrycie sadzonki PETem/folią czy zasianie jej w późniejszym czasie zmienia czas owocowania poszczególnego krzaczka ;:218 .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cukinia - uprawa cz.2

Post »

Z tego co wiadomo odmiany są o różnych porach dojrzewania, wczesne, średnio wczesne, późne...
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Cukinia - uprawa cz.2

Post »

Soraya należy do odmian wczesnych. Nieco wcześniejszą odmianą (bardzo wczesna), również o zielonej skórce jest odmiana Astra Polka. Dane co do wczesności odmian cukinii są bardzo skąpe więc podejrzewam, że przyspieszenie zbioru Astry Polki w stosunku do odmiany Soraya jest niewielkie. Podejrzewam, że dużo wcześniejszymi odmianami mogą być odmiany heterozyjne będące w ofercie firm zagranicznych. Np. Acceste F1 (Seminis) rozpoczyna owocowanie już po 50 dniach od posadzenia rozsady. Słabo krzewiące się odmiany można uprawiać w tunelu foliowym.
iryska2
50p
50p
Posty: 71
Od: 4 mar 2015, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cukinia - uprawa cz.2

Post »

W tamtym roku pierwszy raz zrobiłam rozsadę cukinii. Pierwszy i ostatni. Wysiałam ją w kwietniu. Tę samą odmianę wysiałam wprost do grunty w maju. I co się okazało? Ta w gruncie zaczęła owocować parę tygodni wcześniej niż ta z rozsady. W ogóle ta z rozsady była jakaś wątła i blada.

Dodam jeszcze, że odkąd mam cukinię w ogródku nigdy jej nie nawoziłam, sadzę ja tylko zawsze gdzie indziej. Rosną bardzo wielkie okazy. :D
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Cukinia - uprawa cz.2

Post »

To jest powód dla którego ja nie bawię się w rozsady ani cukinii, ani ogórka (łatwo marnieją jeśli ruszy się im korzenie, także trzeba mieć dobre warunki słoneczne i cieplne).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Cukinia - uprawa cz.2

Post »

Jeżeli chcę mieć wcześniej cukinię, to wysiewam ją do rozkładających się torfowych doniczek i nie mam problemu z naruszeniem korzeni.
Kasia
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Cukinia - uprawa cz.2

Post »

A ja w zeszłym roku właśnie uprawiałem z rozsady w plastikowych wielodoniczkach. I bardzo sobie chwalę, bo wcześniej albo zgniły w ziemi bo było zimno i nie kiełkowały, albo zjadły je gryzonie i musiałem dosiewać. Ponadto idzie więcej nasion bo ja wysiewałem po 2-3 do jednej dziury a w wielodoniczce po jednym nasionku. Jeśli uszkadzają się wam korzenie to dobre rozwiązaniem może okazać się tak jak to mówi ganio4 wysiewanie nasion do torfowych doniczek.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Cukinia - uprawa cz.2

Post »

Albo w "pierścienie" z butelek plastikowych, w sumie ja odcięłam tylko górę i dół i zrobiłam nierozpinaną otoczkę (bardziej na pomidory).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
iryska2
50p
50p
Posty: 71
Od: 4 mar 2015, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cukinia - uprawa cz.2

Post »

U mnie zawsze dobrze kiełkowały wysiewane wprost do gruntu, ale pokusiłam się żeby mieć wcześniej. Ogólnie uważam, że cukinia jest warzywem bardzo prostym w uprawie.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”