Warzywa w doniczkach - sezon 2 i 3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
RingoJelcz
200p
200p
Posty: 343
Od: 1 mar 2012, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lesznowola

Re: Warzywa w doniczkach - sezon 2

Post »

Nie polecam cukinii, patisonów i dyni, no chyba, że masz doniczki po jakieś 20-30 litrów. Ja robiłem w dziesiątkach i musiałem podlewać w upał po dwa, trzy razy dziennie mimo, że miały podstawki, w które też nalewałem wody. Urosło max 5 cukinii z krzaka i niestety reszta opadała, bądź gniła. Fasolka szparagowa nawet po dwa krzaczki na małą doniczkę. W zeszłym roku stały na słońcu i na krzaczek wychodziło po 10-15 strąków, w tym roku niestety wydłużyłem platformę nad ziemią i stały trochę w cieniu, więc bez większych efektów. Reszta rośnie dobrze, pomidory, ogórki, papryka słodka i ostra, sałata, rzodkiewka, koper gdzieś jest wątek z tamtego roku, chyba nawet linka w tym wątku podałem, to zerknij sobie. Ogólnie im większa doniczka to rzadziej podlewasz, mała doniczka to i rano i wieczorem. W tym roku będę dalej eksperymentował.
Awatar użytkownika
piortkowice
1000p
1000p
Posty: 1077
Od: 13 sty 2013, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Konin

Re: Warzywa w doniczkach - sezon 2

Post »

Gratuluję Ci takich zbiorów, na pewno więcej pracy kosztują niż takie w gruncie, przede wszystkim nawodnianie. A owoce wspaniałe, niczym się nie różnią od tych gruntowych. Powodzenia w kolejnej uprawie ;:7
Awatar użytkownika
piortkowice
1000p
1000p
Posty: 1077
Od: 13 sty 2013, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Konin

Re: Warzywa w doniczkach - sezon 2

Post »

A czy do donic nadają się też ziemniaki, czytałam kiedyś że wczesną wiosną należy je wstawić do piwnicy w głęboką donicę i potem w tej donicy uprawiać przez sezon, podobno są dużo wcześniej niż takie w gruncie.... :wit
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Warzywa w doniczkach - sezon 2

Post »

A czym nawozisz te uprawy w doniczkach?
Biedronkowa ziemia jest raczej zasobna to może obejdzie się bez nawożenia.
Awatar użytkownika
RingoJelcz
200p
200p
Posty: 343
Od: 1 mar 2012, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lesznowola

Re: Warzywa w doniczkach - sezon 2

Post »

Ziemniaków nie próbowałem, wierz mi, całe lato stoi ponad setka doniczek, trzeba to omijać, podlewać, przestawiać. Na ziemniaki nie mam siły, wg mnie powinna być wielka doniczka.

Zaczynam w marcu od ziemi biedronkowej, nie mam z nią problemów, później jak rozsadzam, to kupuję ziemię pod warzywa w gospodarstwie ogrodniczym, ostatnio były po 11 zł za 60 litrów, ale z uwagi, że na wiosnę biorę ze 20 worków, to mam po 10 zł. Firmy niestety nie pamiętam, zawsze mają tą samą ziemię.
No i jak już trochę w tej ziemi podrośnie, to kupuję butelkę florovitu do warzyw i co dwa tyg podlewam, czasem opryskuję po liściach. W tym roku miałem niedobory na niektórych odmianach pomidorów, to zakupiłem jakieś granulki jak to opisałem w wątku, ale to sporadyczny przypadek. Zwykle florovit mi wystarczał, aha na wiosnę jak jest młoda pokrzywa, to robię wiaderko gnojówki. Więcej żadnych nawozów.
Zwykle raz opryskam chyba miedzianem jeśli dobrze pamiętam, prewencyjnie.
Awatar użytkownika
Lyanna
1000p
1000p
Posty: 1127
Od: 5 mar 2013, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Warzywa w doniczkach - sezon 2

Post »

Ziemniaki można uprawiać w dużych torbach plastikowych, takich workach, które się odwija i dosypuje ziemi.
W połowie tego filmiku będzie pokazane jak sadzić:
http://www.youtube.com/watch?v=-bWC6FrQmv4
Pozdrawiam,
Asia
Na łące
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Warzywa w doniczkach - sezon 2

Post »

Obawiam się, że biedronkowa ziemia stanowczo nie jest wystarczająco zasobna dla np. cukinii - dyniowate muszą jeść!
Zielonym do góry!!!
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa w doniczkach - sezon 2

Post »

Ziemia, która była ub. roku w B. miała 1,2 kg/m3 nawozu NPK 14:16:18. Zawierała więc :

azotu- 168 mg/l, fosforu 192 mg/l i potasu 216 mg/l
Optymalna zawartość (w mg/dm3) przyswajalnych form składników mineralnych w glebie, oznaczonych metodą uniwersalną, dla ogórka wynosi: 55-80 N (NH4 +NO3), 60-80 P, 175-225 K,
http://www.polifoska.pl/module-Publikac ... .html.html

Dla dyni zapotrzebowanie na fosfor i potas jest identyczne a na azot większe 110-150 mg/l
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Warzywa w doniczkach - sezon 2

Post »

Witaj!

Bardzo ciekawy wątek - u mnie też przede wszystkim donice - jestem bardzo ciekawa Twoich osiągnięć w tym roku ;:108
Awatar użytkownika
piortkowice
1000p
1000p
Posty: 1077
Od: 13 sty 2013, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Konin

Re: Warzywa w doniczkach - sezon 2

Post »

Trafiłam też na wątek ziemniakowy na forum, zastanawiam się nad uprawą właśnie w dużych donicach, mam glnę i po prostu ziemniaki wykopać z niej to porażka.Oczywiście nie sadzę nie wiadomo ile bo nie mam tyle ziemi, 80 arów razem z podwórkiem, z czego połowa to właśnie ogród i dom, a druga połowa to wybieg dla drobiu który chowam wiosną. Ale wracając do rzeczy próbowałam ziemniaki w ziemi i bardzo mi smakowały, były o niebo lepsze od tych kupnych ale problemem było wydostanie ich z tej ziemi. Dlatego pomyślałam o tych donicach.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Warzywa w doniczkach - sezon 2

Post »

forumowicz, myślisz, że 5 l donica z ziemią z Biedronki zapewni cukinii "wyżywienie" na caly sezon, bez koniecznosci stosowania nawozu?
Hmm, uprawiam cukinie co roku w gruncie i zachowam jednak sceptycyzm........
Zielonym do góry!!!
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa w doniczkach - sezon 2

Post »

5 l podłoża to za mało. Duże wahania wilgotności spowodują zrzucanie zawiązków lub gnicie końcówek owoców z niedoboru wapnia.
Bixxx pisze: myślisz, że 5 l donica z ziemią z Biedronki zapewni cukinii "wyżywienie" na caly sezon, bez koniecznosci stosowania nawozu?
Chyba się nie rozumiemy ? Skład podłoża, który podałem wyżej ma być przez cały okres wegetacji a nie tylko w momencie sadzenia. Logiczny wniosek z tego, że roślina musi być dokarmiana.
Awatar użytkownika
PaulaPola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 26 mar 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Warzywa w doniczkach - sezon 2

Post »

A ja zainteresowanym powiem że bylam wczoraj w Obi i była seria nasion w stylu "ogród w doniczce" Były zioła, sałaty, rukola, koper i inne cuda. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”