warzywa siane jesienią

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
wiliam
50p
50p
Posty: 73
Od: 2 lut 2010, o 15:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

warzywa siane jesienią

Post »

Mam takie pytanie: posiałem na jesień marchew, pietruszkę, szpinak, cebulę zimową, sałatę zimową i tylko szpinak wschodzi a reszta nic.
Czy mam jeszcze czekać, czy niestety mi to przemarzło i już nie wzejdzie ?
Sałata mi wykiełkowała przed zimą i to może jest powód, że przemarzła, ale reszta to nie wiem.
Z góry dziękuję za odpowiedzi
Awatar użytkownika
rescue-trans
50p
50p
Posty: 59
Od: 12 mar 2010, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Leszno

Re: warzywa siane jesienią

Post »

myślę że jeszcze nie ta temperatura aczkolwiek zimówki...
no ale nie martw się na zapas bo ja też czekam i na razie tylko cebul wykiewkował a reszta ma jakieś związki zawodowe i strajki sobie robią ;:65 :;230 :;230
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: warzywa siane jesienią

Post »

wiliam, z tego co wiem to marchewkę, pietruszkę wysiewa się jesienią w takim terminie aby nie zdążyły skiełkować przed zimą bo przemrozi kiełki.
Z kolei sałatę zimową sieje się odpowiednio wcześniej żeby zdążyła skiełkować i ukorzenila się troszkę.
Cebulę ozimą to też wysiewa się bodajże w sierpniu żeby zdążyła wzejść i ukorzeniła się trochę.
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: warzywa siane jesienią

Post »

Moja marchew, pietruszka i koper wysiane jesienią w termine podanym w telewizji również nie dają znaku życia. Ze dwa tygodnie temu nawet przykryłam je włókniną i nic. Dzisiaj profilaktycznie posiałam już nową marchew.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: warzywa siane jesienią

Post »

Niestety siewy jesienne tych warzyw bywają zawodne. Poza tym nie należy podchodzić bezkrytycznie
do możliwości uprawy wczesnych warzyw u siebie. Nie każda gleba nadaje się pod uprawę wczesnych warzyw. Na pewno nie nadają sie gleby ciężkie, zaskorupiające się, zimne, o wysokim poziomie wody gruntowej. Nawet barwa gleby jest istotna. Gleby o czarnej barwie nagrzewają sie wiosna szybciej, niż gleby o jasnych barwach. Poza tym należy sobie zdac sprawę co sie dzieje z nasionami wysianymi do przezimowania. Otóż jesienią, przed zmrożeniem gleby te nasiona muszą tylko nasiąknąć wodą . Nie mogą, jak pisze suzana puścić kiełków bo zmarzną. Jakie mamy u siebie zimy każdy doskonale wie. Podobnie jest z glebą zaskorupiająćą się. Kiełki nie mogą sie przebić. Jeżeli już ktoś chce sobie przyspieszyć wschody i zbiór pewniejszym sposobem jest bardzo wczesny, wiosenny, wysiew pietruszki i marchwi z wcześniej namoczonych nasion. Wyręczamy naturę i robimy to samo co dzieje sie z nasionami w glebie po siewie jesienią i podczas leżakowania w glebie przez zimę i poczatek wiosny.

Pozdrawiam
wiliam
50p
50p
Posty: 73
Od: 2 lut 2010, o 15:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: warzywa siane jesienią

Post »

Dzięki za odpowiedzi, trochę się uspokoiłem. Poczekam jeszcze trochę.
Siałem zgodnie z terminem napisanym na opakowaniu i było tak jak napisała suzana: sałata i szpinak wykiełkowały, a marchew i pietruszka nie, cebuli też nie zauważyłem.
Gleby nie mam ciężkiej, ani ciemnej, ale dobrze się an tym nie znam. Wg mnie to humus jakieś 40 cm a później piasek - nie zatrzymuje ( niestety ) wody, ale też nie zeskorupia się.
Pozdrawiam
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: warzywa siane jesienią

Post »

wiliam pisze:Siałem zgodnie z terminem napisanym na opakowaniu
Przy siewie jesiennym trudno mówić o terminie. Jeżeli zima sie spózni, to okaże sie, że siew był za wczesny i juz marchew czy pietruszka z glowy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
elam1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 kwie 2013, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: warzywa siane jesienią

Post »

A moja pietruszka, marchewka i koper siany jesienią wschodzi, dziś okopałam wyodrębniające się rzadki (tzn.spulchniłam ziemie miedzy rzędami już nieco zaznaczonymi ) oraz podlałam, ale ma dzis padać wiec myśle , że bardzo sie to przyda. Całkiem dobrze widoczne sa te rządki, siałam nieco gęściej, niż wiosną, i pewnie będę musiała przerwać, ale na ten moment muszę czekać co dalej z tego wyrośnie :D
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: warzywa siane jesienią

Post »

To fajnie że jest efekt siania jesiennego. A nasionka to były na wczesny zbiór , tak pisało na opakowaniach czy siałaś jakie miałaś pod ręką ? Też się nad tym zastanawiałam jesienią ale nie zrobiłam !!
Bożena
Awatar użytkownika
elam1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 kwie 2013, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: warzywa siane jesienią

Post »

poczytałam w internecie, bo ja poczatkujaca jestem i kupiłam wg nazw do siania jesiennego :marchew amsterdamska, pietruszka cukrowa, koper ambrozja lub szmaragd - nie pamiętam. No i oczywiscie czosnek, oraz chyba 3-4 rzadki pasternaku, ale tego ostatniego jeszcze nie widzę. Pod koniec tygodnia podjadę na działkę i okaze się czy jest przyrost :-)
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: warzywa siane jesienią

Post »

dziękuję za odpowiedz ! To ja w tym roku też tak zrobię .
Bożena
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3029
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: warzywa siane jesienią

Post »

Czy pasternak można posiać późną jesienią?
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: warzywa siane jesienią

Post »

Skoro można siać pietruszkę to pewnie pasternak też, bo to chyba bliski krewniak.
Może bardziej doświadczeni się wypowiedzą...
Pozdrawiam, Marta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”