Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Vamila
200p
200p
Posty: 459
Od: 11 wrz 2014, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

W przyszłym roku chcę mieć własne oberżyny :) . Czytając o Waszych doświadczeniach postanowiłam posadzić w donicach i latać z nimi raz na werandę zamkniętą - w razie niższych temperatur, raz na zewnątrz w razie upałów. Dobry pomysł?
Pozdrawiam wszystkich zakręconych na zielono! Milena
Na wzgórzu z widokiem
Dorośli upośledzeni ludzie to dorośli upośledzeni ludzie a nie małe bezrozumne dzieci!
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Młode bakłażany są bardzo wrażliwe na niskie temperatury, więc trzeba b. uważać. U mnie dwie sadzonki padły, kiedy temperatura spadła poniżej 15 stopni. Co prawda, jak temperatura wzrosła "podniosły się", ale żyły później krótko. Dlatego małe bakłażany trzeba trzymać stale w ciepłym miejscu, a hartować już wyrośnięte sadzonki.

Ciekawostka - wyrośnięte bakłażany mają duże, skórzaste liście i są mniej wrażliwe na chłód niż pomidor i papryka.
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Vamila
200p
200p
Posty: 459
Od: 11 wrz 2014, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Adam czyli wypada opóźnić sadzonki bakłażanów o dwa-trzy tygodnie w stosunku do pomidorów (paprykę opóźniam tydzień). Ciekawostka rzeczywiście :)
Pozdrawiam wszystkich zakręconych na zielono! Milena
Na wzgórzu z widokiem
Dorośli upośledzeni ludzie to dorośli upośledzeni ludzie a nie małe bezrozumne dzieci!
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Wg mnie nie ma co opóźniać, tylko siać i przesadzać (do większych doniczek) możliwie wcześnie. Tak, by sadzonka bakłażana była duża podczas wysadzania do gruntu.
Pozdrawiam
Adam
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Pobrałem zaszczepki ze swoich krzaczków.Po 3 tygodniach w wodzie,dzisiaj posadziłem do doniczki.Postaram się je przezimować i robić rozsadę z bocznych odrostów.
jondi
500p
500p
Posty: 725
Od: 3 kwie 2014, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Kalo- robiłeś juz kiedys takie szczepki bakłażana czy to pierwszy raz?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Żeby obejść wokół Ziemię ,trzeba zrobić pierwszy krok. ;:108


;:306 ale jaja!Oczywiście,że pierwszy raz :lol: .Pomyślałem,że psiankowate mają łatwość ukorzeniania się i rzeczywiście,kalus pojawił się po 2 tygodniach.Do doniczek sadziłem z zawiązkami korzonków.Jeżeli Cię to interesuje,to co jakiś czas podam informacje o postępach uprawy.
jondi
500p
500p
Posty: 725
Od: 3 kwie 2014, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Będę więc czekac na info :) a za Twoim pomysłem i ja spróbuje ukorzenić:), bo u mnie ani jednego owocu na 8 krzakach, ktore całe lato ledwo zipały a teraz nagle postanowiły się rozrosnąć(pytanie po co...). Kto nie próbuje nie wie tak to było?:).
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Ja w tym roku poniosłem porażkę z odmianą black beauty.rosnąć rosnęła nawet nieźle,ale co zakwitło to zaraz opadało,co zakwitło to zaraz opadało i tak do końca sierpnia,w końcu powyrywałem te oberżyny i zasiliłem nimi kompost,nigdy już więcej nie będę uprawiał tej odmiany.Uprawiane były pod chmurką.
jondi
500p
500p
Posty: 725
Od: 3 kwie 2014, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Z moimi było tak samo choć w szklarni:(.
Mam pytanie czy ktoś pobierał nasiona z bakłażana? Wiosną dwa razy siałam kupione w drogiej pewnej firmie i ani jedno nie wzeszło w koncu kupiłam sadzonki, z ktorych mialam pożytek j.w. A mam obecnie piekny okaz ( nie znam nazwy ale ogromny okrągło - owalny) prosto z Sycylii i zastanawiam się czy jest mozliwe pobrać nasionka?nigdy tego z bakłażanem nie robiłam.
Awatar użytkownika
Vamila
200p
200p
Posty: 459
Od: 11 wrz 2014, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

ABan pisze:Wg mnie nie ma co opóźniać, tylko siać i przesadzać (do większych doniczek) możliwie wcześnie. Tak, by sadzonka bakłażana była duża podczas wysadzania do gruntu.
Miałam na myśli opóźnione wysadzenie do gruntu ;) Paprykę sadzę ok. tydzień po pomidorach, więc bakłażana może też?
Opadanie kwiatów może suszą spowodowane?
Pozdrawiam wszystkich zakręconych na zielono! Milena
Na wzgórzu z widokiem
Dorośli upośledzeni ludzie to dorośli upośledzeni ludzie a nie małe bezrozumne dzieci!
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3993
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

jondi, oczywiście że możesz brać z takiego bakłażanka nasionka ;:333 . A jak chcesz mieć pewność że wykiełkują, to zrób próbę kiełkowania na mokrym waciku i na grzejniku. Opadanie kwiatów najczęściej spowodowane jest niezapyleniem ;:oj .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Vamila
200p
200p
Posty: 459
Od: 11 wrz 2014, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

A to trzeba pędzelkować, żeby doszło do zapylenia :)
Z opadaniem kwiatów skojarzyło mi się dlatego, że nasze śliwy zrzucają w upalne suche lata kwiaty :(
Pozdrawiam wszystkich zakręconych na zielono! Milena
Na wzgórzu z widokiem
Dorośli upośledzeni ludzie to dorośli upośledzeni ludzie a nie małe bezrozumne dzieci!
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”