Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Iza zaraz poszukam w notesie kiedy siałem :D

Aga piękny bakłażan, owoców nie oberwiesz ręką - trzeba odcinać nożyczkami lub sekatorem :lol:
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Bixxx pisze:
aria pisze:Ciekły azot ma niższą temperaturę niż jesteśmy w stanie uzyskać w zamrażarce, a z owocem czy bez, to tylko różnica objętości wsadu. Większym problemem jest dojrzałość nasion. Ale to może być ciekawy eksperyment :roll:

O ile wiem, to nasiona w bankach nasion najpierw się odwadnia. I jest to bardzo ważne, bo inaczej zamarzajaca woda rozrywa ściany komórek i po zabawie. Z tego co wiem, odwadniają nawet nasiona sosen, jodeł, świerków itp roślin, teoretycznie przystosowanych do ostrych zim.
Pomidory, rodzynki brazylijskie bez odwadniania wschodzą po 30* mrozach, nie wiem czy bakłażany też, bo przede wszystkim ważna jest dojrzałość nasion. Ale myślę, że jest to możliwe.
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Iza siane były 20 stycznia, niedawno przesadziłem je do tych oto pojemniczków. :D
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

No to podobnie jak moje :D

Przy pikowaniu sadziłeś głębiej, jak pomidory? Bo moje trochę wyższe.
Iza
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Tak, sadziłem głębiej :D Teraz rosną normalnie. Połowę wyrzuciłem bo nie miałem gdzie wsadzić.
Do tej pory mam owoce z zeszłego roku ;:306

edit

Oto dowód :

Obrazek
gabi77
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 paź 2013, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Caleta de Fuste

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Mam pytanie czy bakłażan poradzi sobie na balkonie gdzie temperatura w dzień czasem mocno przekracza 30 stopni?? Mogę go próbować cieniować ale i tak temperatura będzie oscylowała 25-30 stopni. Bardzo nasłoneczniony taras niestety tylko tam mam miejsce. Czy ktoś z was uprawiał bakłażany w donicach?? Jak duże donice powinnam przygotować ( takie jak na pomidory i paprykę wystarczą??).
Aune
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 sty 2015, o 18:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Oberżyna wręcz wymaga wysokich temperatur, najlepiej przez dłuższy okres czasu i dużo słońca :wink: ziemia musi być jednak dostatecznie wilgotna, trzeba pilnować tym bardziej w donicy, gdzie ziemia szybciej się nagrzewa i wysycha.
gabi77
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 paź 2013, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Caleta de Fuste

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Super to może uda mi się w lecie mieć jakieś warzywka bo temperatury są na prawdę wysokie pokombinuję też z paprykami bo obawiam się że pomidory przy 30 stopniach mogą nie dać sobie rady :(
Aune
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 sty 2015, o 18:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Pomidory też dadzą radę :) spróbuj odmian koktajlowych na balkon będą super. Co do bakłażana to on potrzebuje raczej większej donicy niż pomidor. Moje rosły w gruncie i korzenie miały spore, ciężko mi było je jesienią wytargać z ziemi :) ale może wypowie się ktoś jeszcze kto ma większe doświadczenie z tym warzywem i uprawa balkonową.
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Nie mam doświadczenia w uprawie w donicach, ale są odmiany przystosowane do donic np. Patio Blue F1.

Trzeba też pamiętać o tym, że oberżyna jest bardzo żarłoczna i bardzo głęboko i mocno się zakorzenia, więc w uprawie donicowej może to sprawić kłopot :(

Często jest tak, że bardzo wysokie temp, upały, powodują kiepskie zawiązywanie się owoców. Wiele osób o tym tu pisało na podstawie własnych obserwacji :)
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Miałam bakłażany w donicach w ubiegłym sezonie. W 30-litrowej donicy po 2 sadzonki dały plon po kilka owoców normalnej wielkości. Stały w półcieniu, w tym roku będę uprawiać tak samo.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 800
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Od kilku lat uprawiam w kwadratowych donicach 20x20x23 cm. Balkonowa odmiana Ophelia. Jestem b. zadowolony, 2-3 donice wystarczają na bieżące potrzeby.
Pozdrawiam,

J
gabi77
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 paź 2013, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Caleta de Fuste

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Super ważne że da się w donicy i że jest jakiś plon. Z tym gorąco to na balkonie mam na prawdę gorąco w lecie czyli musiałabym cieniować :) z reszta pewnie i tak będę albo parasol ogrodowy rozłożę. Postaram się o jakieś wysokie donice :) Dzięki za wszystkie informacje :D Właśnie wertuje twardo wątek bakłażanowy :)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”