Jak wygląda wasz warzywnik? Zdjęcia, plany, opisy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

Witam vanilia :wit . 2 krzaczki cukinii w zupełności Ci wystarczą, pomyśl faktycznie o większym zagonie pod ogórki i fasolkę. Ja cukinie sadzę poza przekopaną częścią warzywnika, podobno dynie, patisony, kabaczki. Wykopuję dołek 1*1m i wnim sadzę dyniowate, no może pod dynie trochę więcej. Mięte też odradzam, jest mocno inwazyjna.
Może i ja wkleję mój plan warzywnika, to coś podpatrzysz. Ulegnie on jeszcze zapewne zmianom, bo zdecydowałem się na daszek pod pomidory, a pasuje mi taki daszek w jednym miejscu i w określonym ustawieniu do stron świata.
No to wklejam i nie gadam już
Obrazek
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

megi1402 pisze:Vanilia, pierwsze, co rzuca mi się w oczy, to za mało miejsca przeznaczyłaś na fasolkę i ogórki, żeby faktycznie coś pojeść.
Ile tak średnio trzeba posiać ogórków?
Na planie jest dopisane ołówkiem, ale może nie widać, że ogórki chcę uprawiać na podporach, co oszczędzi nieco miejsca, więc może się uda. Zobaczymy :lol:

-- 7 mar 2016, o 07:58 --

Andrzej - dzięki za Twój plan, lubię podglądać żeby coś podpatrzeć, szczególnie jeśli są zaznaczone strony, bo na necie jest wiele planów, czy zdjęć, ale miałam problem , w którą stronę sytuować roślinki :wink:
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
megi1402
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2149
Od: 1 lis 2010, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Köln

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

Vanilia, pierwszy rok wypróbujesz sama ile czego siać. Ja miałam 32 rośliny na podporach i zebrałam około 10 kg ogórków, mało, chciałoby się więcej, ale miejsca mam ile mam i grządek nie rozciągnę. Robię rozsady ogórków i fasolki, to pozwala mi optymalnie wykorzystać miejsce, kiedy siałam wprost do gruntu część nasion wyschła, zgniła albo ślimaki pożarły kiełki. Ogórki sieję na początku kwietnia, a fasolkę na początku maja, do wielodoniczek po dwa nasiona do przegródki, wysadzam po 15 maja.

mój plan na ten sezon

kółka z literą C to dwie cukinie
na pierwszej górnej grządce posieję buraki, pietruszkę i por
krzyżyki na środkowych grządkach to pomidory
kratki z literą S pomiędzy pomidorami to selery
zioła mam w gazonach (zimują rozmaryn, melisa, tymianek, oregano, mięta, szałwia, dosiewam jednoroczne)
kółko z literą L to lubczyk

Obrazek

a tak wygląda teraz w naturze
więcej zdjęć mojego warzywnika można obejrzeć na stronie 9 tego wątku

Obrazek
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

Dzięki Gosiu za podzielenie się planem :)
Twój ogródek widziałam już wcześniej, wszystko pięknie uporządkowane ;:63

Możesz dorysować, jak u Ciebie się rozkładają strony?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
megi1402
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2149
Od: 1 lis 2010, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Köln

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

Góra rysunku północ, dół południe, lewa strona zachód, prawa wschód.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

Mój plan na warzywnik (rysowałam na szybko w programie i paru ważnych rzeczy brakuje - mój oryginalny plan był, jak na inżyniera przystało, na papierze milimetrowym, ale na zdjęciu kiepsko widać, więc powstała wersja cyfrowa :wink:
Grządki mają całościowo długość 5,9 m i szerokość po 1,3 do 1,5 m ).
Prócz tych grządek mam też za kompostownikiem pod płotem grządkę całoroczną na poziomki, siedmiolatkę, jarmuż i miętę, na ostatnim zdjęciu widać grządkę permakulturową na ziemniaki - taki trochę eksperyment :wink:, tam na przyszły rok planuje warzywa korzeniowe. Mamy tez mały (6 m2) tunelik na nowalijki i pomidory oraz wielkie wiadra z centrum budowlanego na pomidorki koktajlowe na tarasie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tu jak wyglądają na żywo, po przekopaniu jeszcze mało elegancko, ale od kiedy są tylko w moich łapkach, to wytyczone i siane już "od linijki" 8-) :
Obrazek
Dopiero zaczynam przygodę z warzywami, będę wdzięczna za wszystkie uwagi, albo sugestie płodozmianu na przyszły rok, ewentualnie jakby ktoś wypatrzył niekorzystne połączenia to też chętnie wysłucham, póki jest czas coś poprawić :wit
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Agula76
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 3 sie 2007, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

Aguss85 ;:oj myślisz, że dasz radę zebrać przed, po i trakcie ? Wszystko zdąży dojrzeć ?
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

Już odpowiadałam na to pytanie, ale gdzieś zaginęły te posty, może nie były wystarczająco w temacie :roll:
Nie wiem, czy zdążę, to plan na podstawie książkowej wiedzy, a nie doświadczenia, a czy zdążę, to się okaże. Jeśli coś jest nierealne, to chętnie dowiem się o tym wcześniej i właśnie po to pytam o porady :wink: Wszystko prawie planuję z rozsady, jeśli to robi w temacie różnicę.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Agula76
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 3 sie 2007, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

Aguss85,
Mam nadzieję, że się uda. Sadzenie z rozsad z pewnością przyspiesza rotację na poletku.
Osobiście nie posiadam wiedzy w tym zakresie, żeby móc Ci coś doradzić.
W zeszłym roku po raz pierwszy założyłam warzywniak. Frajda niesamowita :D
Miałam mało czasu na organizację i popełniłam kilka błędów, które może "zemszczą się " w tym roku.
Nie miałam pojęcia o: płodozmianie, uprawie współrzędnej, tempie wzrostu etc.
W tym roku jestem ciut mądrzejsza :D
Trzymam kciuki za twój warzywniak. Daj znać, jak Ci idzie dalej
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

Dziękuję ;:173 Tego płodozmianu jeszcze nie ogarnęłam, nie wiem też jak to połączyć z uprawą współrzędną różnych roślin i jak "zużyta" jest po sezonie ziemia, jak od wiosny do jesieni coś na niej rośnie, ale po sezonie zamelduję co wyszło z całego planu :wink:
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
lucioperca
100p
100p
Posty: 144
Od: 2 kwie 2015, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: connecticut-plainville

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

Dzisiaj testowałem ziemie na pH . Prawie w każdej skrzyni, w której będą pomidory wyszło po 7.0 pH . Co na chwilę obecną mogę zrobić, żeby obniżyć do 5.5 - 6.0 nie szkodząc roślinom?
Pozdrawiam Rafal
chinka
200p
200p
Posty: 387
Od: 19 sie 2012, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

Najprościej to chyba będzie dodać ziemi o kwaśniejszym odczynie.
Pozdrawiam, Bogusia
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak wygląda wasz warzywnik?

Post »

Przedstawiam plan mojego warzywnika na ten rok. Myślę, że tak go urządzę. Podobnie było w zeszłym roku tyle że miejsca inne i mniej kwiatów.

Obrazek

Ogórki (Śremski,Cezar) i Fasolę mam zamiar puścić na sznurki. Fasolę mam szparagową pnącą Lingua Di Fuoco.

Te cyfry na grządce to rozstawa i szerokości ścieżek i odstępy. Znając życie w rzeczywistości się to pozmienia delikatnie.

W inspekcie na początku będzie sałata i rzodkiewka, od około połowy kwietnia-początek maja (jak pogoda pozwoli) posadzę sadzonki cukinii Soraya i będą pod przykryciem oknami. W domu będę mieć dodatkowe dwie sadzonki w razie zmarnowania :uszy

Pomiędzy roślinami wysieję koper.

Na grządce z arbuzami, kabaczkiem posieję sałatę, rzodkiewki,szpinak i inne tego typu warzywka.

Jeśli macie jakieś podpowiedzi, uwagi, proszę pisać ;:333
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”