Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

Prawdę powiedziawszy też się zastanawiam czy nie dodawać kredy już w momencie nastawiania mąki na zakwas. Byłaby to pewna analogia do przemysłowej metody otrzymywania kwasu mlekowego.
Awatar użytkownika
wisia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1725
Od: 8 lut 2012, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

Mógłbyś spróbować teraz, co z tego wyjdzie ( tylko co nim teraz opryskać).
Wiesława.
Tu jestem szczęśliwa Część II- aktualna
Ogród z zapachem róż, część I.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

Może to trochę przynudne, ale jest pewna analogia między żywotem człowieka a bakterii. Otóż oba te organizmy , prowadząc swój żywot, zasr...wają swoje środowisko. Człowiek ściekami, śmieciami i wydychanym CO2 a bakterie fermentacji mlekowej- kwasem mlekowym. Po osiągnięciu pewnego stężenia kwasu mlekowego bakterie te giną. Dodatek kredy przy nastawie, czy w trakcie fermentacji powoduje, że kwas mlekowy na bieżąco jest wiązany w mleczan wapnia nie przeszkadzając wieść żywot bakteriom. Jeśli taki nastaw ulegnie zakwaszeniu istnieje pewność, że w roztworze znajduje się odpowiednia ilość mleczanu wapnia odpowiadająca 11 gram użytej kredy na litr zakwasu. Ciecz do oprysku będzie zawierać więc mieszaninę MW i kwasu mlekowego.
Taki roztwór, oprócz zwiększonej właściwości grzybobójczej pełni rolę buforu przedłużając czas aktywności tego preparatu na liściach. Wpływa też korzystnie na obecną w zakwasie nizynę ponieważ jej trwałość i rozpuszczalność w wodzie rośnie wraz ze wzrostem kwasowości .
Nie omieszkam tego wypróbować w sezonie- wisiu7
Awatar użytkownika
yareka
50p
50p
Posty: 87
Od: 26 lip 2010, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

Nie wiem jak u was ale u mnie pod folią pachniało chlebem po opryskach ;)
Efektywność środka niezła i potwierdzam że zebrane zielone pomidory praktycznie wszystkie dojrzały bez zmian chorobowych więc w tym roku jeśli będę zbierać zielone to je opryskam mleczanem przed samym zbiorem.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

Można powiedzieć, że idziemy z duchem czasu . :D
Plantatorzy też wpadli na podobny pomysł z wykorzystaniem EM-ów.

http://www.youtube.com/watch?v=twxPYSiq9mg
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

Tak czytam i czytam, i dochodzę do wniosku, że stosowanie mleczanu wapnia to same plusy i korzyści. Jeśli byłaby taka możliwość to z chęcią przyłącze się do eksperymentu tego roku (o ile będzie organizowany). Myślę, że warto by było popryskać MW moje pomidory i cukinie :wink:

A, jeśli dobrze zrozumiałem to mleczan wapnia otrzymuje się poprzez dodanie do kwasu mlekowego wapnia :?:
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

Między kwasem mlekowym a mleczanem wapnia jest taka sama różnica, jak między kwasem solnym a solą kuchenną, czyli chlorkiem sodu.

O, widzę, że edytowałaś swój post.
Ściślej, węglanu wapnia.
D3flo
200p
200p
Posty: 350
Od: 2 cze 2013, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

forumowicz pisze:Prawdę powiedziawszy też się zastanawiam czy nie dodawać kredy już w momencie nastawiania mąki na zakwas.
:D Nie no u mnie to raczej odpada. Z każdego zakwasu jego zdecydowana większość idzie na opryski a reszta kończy na talerzu. :D
Rolnik ciągle żyje w strachu, nad warsztatem nie ma dachu.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

Ponieważ zakwas robię cały rok na okrągło mam do tego osobne naczynie. A do zakwasu dla celów działkowych- osobne. Nie mam więc dylematu. A osad z kredą z powodzeniem może lądować na kompoście lub zasilić winogrona.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

forumowicz napisał(a):
Prawdę powiedziawszy też się zastanawiam czy nie dodawać kredy już w momencie nastawiania mąki na zakwas.
A czy przypadkiem kreda nie utrudni fermentacji lub jej nie spowolni?
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

Awatar użytkownika
offca11
200p
200p
Posty: 247
Od: 4 mar 2013, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pod Krakowem

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale wtedy będziemy mogli wyprodukować dużo bardziej stężony roztwór mleczanu wapnia, dosypując więcej kredy i potem bardziej rozcieńczyć.
Np. podwójna dawka kredy i rozcieńczyć 1:4 gotowy roztwór.
Pozdrawiam Mateusz
Awatar użytkownika
Andzia1967
200p
200p
Posty: 305
Od: 1 kwie 2013, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

Próbowałam znaleźć przepis na mleczan wapnia ale nie mogę się jakoś doczytać , weszłam też w g...le wpisując biologiczna ochrona pomidorów i wybija mi kilka artykułów -czy ktoś mógłby mi konkretnie podać link gdzie mogę to odszukać albo podesłać na maila przepis - nie wiem albo oczy mnie już zawodzą, bo od rana przy kompie ,albo braki w wykształceniu i czytaniu ze zrozumieniem -pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”