Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

Mnie oprysk czy mlekiem czy mleczanem wapnia bardzo przekonuje, ponieważ w tym sezonie będę pielęgnować ogródek z moim malutkim synkiem u boku - więc nic szkodliwego obok niego nie będzie rozpylane :)

Tymbardziej, że czytałam komentarze np. o zaletach oprysku MW nie tylko na pomidorach i ogórkach - ale także na drzewkach owocowych, czy kwiatach - tak więc mam zamiar w tym roku spróbować :heja
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

Czy stosowanie MW jest sensowne rownież w uprawie donicowej? Chciałabym sie dołączyć do eksperymentu :)
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

Jak w wielu innych przypadkach nie ma jednej prostej odpowiedzi. Podstawowa sprawa to, gdzie te donice z pomidorami będą stać i jak wysoce tolerancyjne będą to odmiany ?.
Moje stoją na balkonie wnękowym i praktycznie przez cały sezon mają suche liście. Nawet rosa na nich nie występuje, bo to 3 piętro. Nie ma więc warunków do infekcji ZZ i praktycznie żadne choroby infekcyjne nie występują, więc ich nie opryskuję niczym.
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

Ja mam na parterze,też wnękowy,ale przy większym deszczu i wietrze,liście czasem są mokre.
Od maja używałem tylko i wyłącznie MW, średnio można by rzec co 2 tygodnie.Żadnych chorób nie miałem.Zresztą to samo w gruncie,a i pod folią,gdzie MW,użyłem trzykrotnie(może 4 razy).
Cała moja uprawa była zdrowa.Faktycznie ani razu nie była zalana i nie stała w wodzie,jak to miało miejsce u innych forumowiczów,ale nie zmienia to faktu,że obyło się bez używania środków chemicznych.
Aby nie uszczęśliwiać tak mocno to dodam,że w zapasie chemia na dwa pełne opryski jest zawsze(dwa środki o innych parametrach). ;:215
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

W pierwszej kolejności wyznaję zasadę, że pomidor choćby na nim wisiały nie wiadomo jak cudowne owoce ale ma niską tolerancję na ZZ, nie nadaje się do uprawy.
Awatar użytkownika
tomate
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 kwie 2012, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nadrenia

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

Też w tym roku chcę robić opryski krzaczków w gruncie, bo każdą folię mi tu jak na razie pozrywało :( Teraz będą w grucie tylko bez dachu nad głową.
Chciałam jeszcze dopytać, czy ten żurek zrobić taki sam jak do jedzenia, tzn. z czosnkiem? I czy mogę użyć kredy szkolnej, bo pojęcia nie mam czy u nas jest kreda malarska... Na szczęście mam jeszcze trochę mąki na żurek, bo tego tu też niet.
No i w jakim procencie rozcieńczyć ten zakwas?
Pozdrawiam
Ewa
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

Ewcia

Wcale nie musi być mąka żytnia. Surowcem jest skrobia a ona jest w każdej mące. Tylko możliwie o dużym przemiale .Kreda szkolna się nie nadaje. Może w jakimś sklepie winiarskim kupisz kredę do odkwaszania wina.
Awatar użytkownika
wisia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1725
Od: 8 lut 2012, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

forumowicz, mam nadzieję , że ta kreda , którą kupiłam jest dobra.
Obrazek
Wiesława.
Tu jestem szczęśliwa Część II- aktualna
Ogród z zapachem róż, część I.
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

Witam
Ja niczym nie pryskałem pomidorów w tym roku:) niestety skończyły się wczesną jesienią gdzie sąsiad uzywając chemii miał miesiąc dłużej:/ Chciałbym spróbować z Twoim zakwasem forumowicz :) napisz proszę co i jak :)
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

wisia- dobra.

bel_a_6a- kreda nie rozkłada się w temperaturze pokojowej.

Pomidek- wszystko jest podane. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę g..le hasło " biologiczna ochrona pomidora "
Awatar użytkownika
tomate
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 kwie 2012, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nadrenia

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

Serdeczne Ci dzięki za odpowiedź! Kreda do odkwaszania wina powinna tu gdzieś być, bo winnice u nas niedaleko.
Na cukinie i ogórki też przy okazji prasnę - "Mączniaki - wynocha" :heja
Pozdrawiam
Ewa
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

Ponieważ nazwa " kreda malarska " może się źle kojarzyć osobom nastawionym ekologicznie podaję link do karty charakterystyki

http://www.lhoist.pl/pdf/produkty/KCH/W ... %20LBU.pdf
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory- oprysk kwasem mlekowym

Post »

Znalazłem poczytałem:) Czyli: Czyli w maju robię zakwas i (już z kredą i rozcieńczeniem wodą)i pryskam pomidorki na polu co 10 dni. A jak w tunelu? nie reaguje na wyższe temp tam panujące? Mleczan wapnia to jak rozumiem powstaje w tym zakwasie? nazwa wiele razy wymieniana a mi się kojarzy tylko z mlekiem :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”