Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

1stgreen i podjadek :wit Dziękuje Wam za pomoc. Macie racje, nie ma co komplikować spraw, które i tak mają nieduży wpływ na efekt końcowy. Za bardzo przejąłem się właściwościami paraboli, a przepikowane pomidory do szklarni na siłę trzeba doświetlać. Pozdrawiam.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

Ta parabola jest gotowa do druku,wymiary to 620X428 pikseli,więc wystarczająca.Drukować oczywiście na A4.W.punkcie F(O,p) jest ognisko paraboli .Umieszczając tam świetlówkę uzyskamy równoległą wiązkę światła o największym natężeniu.Długość 60 cm jest dla rury 18 W.Dla świetlówek 36 W ,trzeba takie 2.Do wykonania "kopyta" trzeba się przyłożyć,bo od tego zależy jakość sklejenia dwóch warstw tektury i sztywność gotowego elementu.Do sklejania używam drobnofalistej tektury z przekładek od palet kupowanych za grosze w skupie makulatury.Ich Grubość to ok.2 mm. Obrazek
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

kaLo Widzę, że bardzo profesjonalnie do tego podszedłeś ;:215
A w jaki sposób montujesz odbłyśnik?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

Wzdłuż jest listewka,do której kilkoma małymi wkrętami jest przymocowany odbłyśnik.Mogę jeszcze doradzić tym,którzy mają zacięcie i cierpliwość,żeby jeden i drugi detal wycinali tak,aby ta brązowa linia paraboli została wycięta .W ten sposób będzie miejsce na klejoną tekturę,jednak to 2x więcej roboty.Wycinanki robiłem małym nożykiem do papieru, z ostrzem o szer.9 mm.(łamanym).Po przyklejeniu wszystkich elementów "kopyta" dobrze jest przeszlifować krawędzie jednej i drugiej części papierem ściernym założonym na jakiś wałek o długości co najmniej takiej,jak długość formy.
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

Dziękuje wszystkim za wsparcie. Szablony wydrukowane. Jarzeniówki mam 21 W, długość 85 cm, więc 12 szt. żeber chyba wystarczy. Pozdrawiam.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

Na pewno wystarczy.Pochwalisz się potem swoją konstrukcją?
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

Kalo, napisz proszę czy jest sens montować na parapecie do doświetlania świetlówkę Flora-glo 20W, T8, 2800K, lux 90. Mogę jeszcze załatwić sobie Sun-glo 4200K. Czy ta druga nadaje się do ,,zamkniętego pudełka"?
Kasia
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

Do zamkniętego pudełka to bardziej ta pierwsza,bo ma więcej niebieskiego . http://www.domowe-akwarium.pl/swietlowki_na_rynku.php
Tutaj są wykresy widma świetlówek dostępnych na rynku,z wyjątkiem Fluory kolor 77,rekomendowanej dla roślin.
Jeśli pole wykresu,to moc wypromieniowana przez dane źródło światła,to im większa część tego pola przypada na kolor niebieski-wzrost wegetatywny,i kolor czerwony-kwiaty i owoce,to takie oświetlenie spisze się nam lepiej.Jak widać z wykresu,Sun Glo 4200K 4/3 mocy to kolor zielony i żółty,chociaż w ulotce reklamowej napisali,że większość jest w niebieskim i czerwonym ;:oj
The Sun-Glo fluorescent bulb promotes healthy development and lush plants because they emit the majority of radiation in the field of blue and red, the same as for the process of photosynthesis.
Czyli: Żarówki fluorescencyjne pSun-Glo sprzyjają zdrowemu i bujnemu rozwojowi roślin, ponieważ emitują one większość promieniowania w zakresie niebieskim i czerwonym, potrzebnym w procesie fotosyntezy. http://www.aquariumline.com/catalog/wat ... anguage=en
Do zamkniętego pudełka najlepsza by była Aqua Glo 1800K,Fluora 77 albo świetlówka 965 (wykresy widma na 13 stronie )
PS. do doświetlania na parapecie potrzeba lampy o dużej zawartości koloru niebieskiego,bo jest go mało o tej porze roku i rozsada jest wątła.
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

Dziękuję Ci bardzo kaLOo za odpowiedź. MIałam w ,pudełku" tę Flora-glo i wszystkie papryki jednego gatunku przez dwa dni nie chciały otworzyć liścieni. Dopiero na parapecie to zrobiły.
Kasia
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

Moje zimowane nie są doświetlane,stoją na klatce schodowej ,temp.15-17 st. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

I tak pięknie już kwitną 8-)
Kasia
zielonaplaneta
200p
200p
Posty: 389
Od: 7 gru 2014, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.12

Post »

kaLo pisze:Tradycyjna żarówka 100 W -ok.1300 lumenów.4 świetlówki 18 W/856 -razem ok. 4500 lumenów.Ta sama moc , a światła ponad 3 X więcej.I barwa światła korzystniejsza dla roślin.
Kupiłem dzisiaj oprawkę na dwie świetlówki 60cm długie i świetlówki dwie sztuki.

Świetlówka G13 LF80 18W/865 Cool Daylight 1SL/25


Średnica rury [mm]:28
Długość [mm]:604
Wewnętrzny odbłyśnik:Nie
Barwa światła wg EN 12464-1:Chłodna > 5300 K
Skuteczność świetlna lampy [lm/W]:75
Kształt bańki:Pręt
Barwa światła:865
Ochrona antyrozpryskowa:Nie
Lampa o pełnym widmie światła:Nie
Do opraw z ochroną przed eksplozją:Nie
Do oświetlenia awaryjnego:Nie
Promiennik UV black light:Nie
Praca bez zapłonnika:Nie

Temperatura barwowa [K]:6500
Pasek zapłonowy:Nie
Szybki zapłon:Nie
Zastosowanie:Ogólne
Trzonek:G13
Wskaźnik oddawania barw:80-89 (klasa 1B)
Średnia trwałość znamionowa [h]:18000
Klasa energetyczna:A
Do stosowania w niskich temperaturach:Nie
Podwójne ściany:Nie
Strumień świetlny [lm]:1215
Moc źródła światła [W]:18

Na parapecie wschodnim o wymiarach 105x50 cm mam 3 multipalety z pomidorami i kilka kubków.Wszystko jest pochylone w stronę szyby i na podwyższeniu.Świetlówkę zamieściłem na wysokości około 22cm nad roślinami z możliwością regulacji góra,dół. Kupiłe tylko jedną bo nie byłem pewny czy ta będzie odpowiednia.

Ile teraz jeszcze dokupić takich świetlówek lub może inne aby wystarczyło na doświetlenie parapetu o tych wymiarach ?

Może dołożyć taśmy ledy niebieskie i czerwone oraz ile tych led jakby co ? :wit
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

Świetlówki dobre.Jedna taka oprawa z dwoma świetlówkami powinna wystarczyć do doświetlania rozsady na tym parapecie.Masz 2400 lum/0,5 m2,co daje prawie 5000 lum/m2.Jest to dolna granica zapotrzebowania na światło dla pomidora i papryki.Dochodzi jeszcze światło dzienne,więc spoko..Podnieś oprawę na o,5 m i ok.40 cm od szyby,żeby nie zasłaniała światła padającego z okna.Stosuj rotację palet i kubków pod lampą.
Ps.
Jak wygląda ta oprawa?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”