Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

Moi Drodzy dostałam w prezencie od jednego z FO nasionka cykorii czerwonej ;)
Niestety nie udało mi się wynaleźć wątku dotyczacego uprawy cykorii i jej pielęgnacji. Chciałabym ją uprawiać w gruncie (nawet nie wiem czy się da)...

Czy moglibyście coś w tym temacie pomóc?
Kiedy i w jaki sposób wysiewa sie cykorię (przysypywać ziemią czy nie, podkiełkowywać na wacikach, kiełkuje w świetle?)?

Jakie zabiegi należy przeprowadzić, aby wyrosła ładna i dorodna? Jakieś szczególne wskazówki? :)


Z góry dziękuję za pomoc :wit
Awatar użytkownika
jola1313
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5412
Od: 21 sty 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

:wit Cykorii jeszcze nigdy nie siałam :oops:
Ale kupiłam nasiona w tym roku.Moja jest ;cykoria liściowa odmiany ''Palla Rossa''.
Czy napisać Ci coś więcej ,co jest na opakowaniu?

Chyba są różne metody siania...
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

Jarson, Twój link jest do uprawy cykorii sałatowej, której korzenie wykopuje się jak najpóźniej jesienią. Później pędzi się ją, aby w zimie mieć główeczki pysznego warzywa.
Moje pędzone w garażu, wetknięte do donicy z piaskiem i szczelnie przykryte wiadrem:

Obrazek Obrazek
Nie wiem jak je rozpoznać, ale część odmian nie nadaje się do pędzenia. Mają bardzo cienkie korzenie i formują główki już w trakcie wegetacji. Taka jest na pewno samobieląca 'Głowa cukru' ('Pain de Sucre') i czerwona radiccio. Ja do pędzenia wysiewam pod koniec maja/początek czerwca odmiany 'Terezka' i 'Bruxelles'. W podobnym terminie wysiewam też cykorie liściowe, ale te zjadam późną jesienią. W tym roku po raz pierwszy posieję endywię.
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

Z tego co się orientuję to cykorie dzielimy na dwa gatunki:
-sałatową (liściową) - do pędzenia
-korzeniową - służy przede wszystkim do wyrobu namiastki kawy oraz na paszę dla, trzody chlewnej
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
Awatar użytkownika
jola1313
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5412
Od: 21 sty 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

jola1313 pisze::wit Cykorii jeszcze nigdy nie siałam :oops:
Ale kupiłam nasiona w tym roku.Moja jest ;cykoria liściowa odmiany ''Palla Rossa''.
Moja cykoria nie wymaga pędzenia.Podobno jest to odmiana,która tworzy główki ,już na polu(jak sałata,np.).Moja ,na zdjęciu z opakowania ma liście w kolorze ''buraczkowym''.
Dopiero będę ją siać,więc się okaże,co z tego wyrośnie.
Awatar użytkownika
Gleba
100p
100p
Posty: 170
Od: 14 lut 2013, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

Cześć Dziunia! :) Ciekawe, od kogo masz cykorię, hi hi :wink: A więc aby troszę pomóc w poszukiwaniach informacji (również nie wiem zupełnie nic o uprawie tego warzywa) podaję garść informacji:
Są to nasiona włoskiej firmy, nazwa "cicoria rossa di treviso"
Wysiew w naszym klimacie od maja do sierpnia a zbiór od sierpnia do grudnia.

I to w zasadzie wszystko :) Gdyby ktoś coś wiedział, dzielcie się, proszę! Obrazek
Słoneczko, wyjdź! :)
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

odmiana PALLA ROSSA
A to odmiana wczesna niewymagająca pędzenia produkowana przez krajową firmę nasienną
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

Glebo wyczułaś mnie hihi :wit

Będę zdawać relację jak mi idzie z uprawą tej cykorii :) Trochę poczytałam w różnaych źródłach, ale nadal nie wiem czy wymaga pędzenia... Będzie chyba uprawiana metodą prób i błędów. A sama wiesz, że na te błędy mam drobny zapas :;230
Mam nadzieję, że Tobie też urośnie dorodna ;:oj

Pozdrowionka dla Ciebie
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

Pallę rossę siałam w zeszłym roku wprost do gruntu. Gdy utworzyła dorodne rozety liściowe zrobiłam z nich taki 'pakuneczek', lekko obwiązałam i za jakiś czas miałam biało czerwone, smaczne środki. Trzeba tylko uważać na zbieranie się w nich wody bo łatwo podgniwa :) Nie wymagała więcej żadnych specjalnych zabiegów.
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
Gleba
100p
100p
Posty: 170
Od: 14 lut 2013, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

Dzięki jarson :D
Dziunia to przypadek, ja Cię wcale nie śledzę! :;230 Zapas jest, a i ja mam drugie tyle ;) (Lubię wynalazki, ale dziś w sklepie ogrodniczym znalazłam nasionka orzeszków ziemnych, a mój mąż banana :idea: Czego to człowiek nie wymyśli ... :D :roll: ) A więc wyczytałaś może, kiedy ją wysiewać? iohroma a może Ty podpowiesz? Twój sposób na cykorię zdaję się być logiczny ;:333 Nie przeszkadzał Ci gorzki smak czy może miałaś jakiś sposób na to warzywo?

Mój mąż właśnie podpowiada mi, że cykoria smaczna jest lekko zgrillowana i zamarynowana w miodzie, limonce i oliwie z oliwek z solą, pieprzem i czosnkiem. Do tego pasuje grillowany pomidor. On mi to dyktuje a ja zastanawiam się, czego jeszcze o swoim mężu nie wiem :roll: :wink:

Co do dorodnych plonów - ojj chciałoby się :D
Słoneczko, wyjdź! :)
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

Gleba ja cykorię smażyłam z miodem właśnie na patelni grillowej albo zapiekałam pod beszamelem w tej samej marynacie. Mi ta lekka goryczka zupełnie nie przeszkadza, ale mój M nie tknął :wink:

Siałam ją w połowie lub pod koniec maja, jakoś razem z ogórkami. NIe ma chyba długiego okresu wegetacji a zielone listki które puszcza też są spożywcze, choć nie tak efektowne jak te biało-czerwone. Wysiej ją tak żeby mieć pewność że ją przymrozki nie złapią i bedzie git :D
Ogólnie polecam, właściwie bezproblemowe a ciekawe warzywko ;:333
Udanych plonów.
Magda
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

2 lata temu gdzieś około czerwca siałam prosto do gruntu cykorię liściową Palla Rossa. Pierwszy raz wtedy siałam cykorię, więc nie wiedziałam czego się spodziewać. Wszystko ładnie wyrosło, tylko musiałam przerwać trochę. Tak więc sukcesywnie w miarę jak cykorie sobie rosły, to wyrywałam co którąś tam cykorię, a tę wyrwaną odkładałam do konsumpcji. Bardzo efektownie wyglądały na grządce, ale w smaku bez rewelacji. Bardziej smakuje mi ta zwykła, żółto-biała cykoria :)

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”