Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

Magda,
W tunelu chyba jej za dobrze nie będzie,
myślałam, że skoro sałata ma się świetnie w tunelu to i cykorii będzie dobrze.
Zresztą siałam ją właśnie w tunelu. Chyba zrobię tak, że zostawię parę w tunelu i zobaczę jak będą rosły.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
halys
200p
200p
Posty: 203
Od: 5 wrz 2011, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

Wysadziłam wczoraj cykorię sałatową, poniżej jest zapisane Chicory - to pewnie nazwa odmiany. Jest na opakowaniu zapisane, że siać od V do VII, zbiór zaś we wrześniu.
Czy zatem nadaje się później do pędzenia?
Życie, Ty wariacie...
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Jak pędzić cykorię?

Post »

Pytałam na poprzedniej stronie .

Piszę ponownie bo nie dostałam odpowiedzi a na pewno jest ktoś kto poradzi mi jak dokładnie zabrać się za pędzenie cykorii zimą.
Kiedy to robić? Kiedy "wyjechać" z rośliną do piwnicy? Jak powinno wyglądać kłącze(korzeń?) nie wiem jak to botaniczne prawidłowo nazwać , jak powinien wyglądać materiał do pędzenia ? Jak z nim postępować? Ile czasu można pędzić ? Do wiosny?


A tak w ogóle to wdług mnie cykoria przebija smakiem , trwałością , rozmaitością zastosowania wszystkie sałaty i inne kapusty zwłaszcza zimą.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

Osmunda pisze:Tegoroczna próba prawie mi się udała ale głąbiki były chudziutkie.
Wygląda na to, że najpierw musisz je trochę lepiej dożywić. Kompost rozsypać, gnojówka (byle nie za dużo bo azotu będzie nadmiar) i podlewać. :)

Da jeszcze radę wysiać Palla Rossa żeby coś pojeść?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

Osmunda pooglądaj https://sjefgardentips.wordpress.com/20 ... f-witloof/

Widziałem kiedyś jak to robiono, zamiast ziemi użyto w większości żwirku zmieszanego z ziemią, korzeń do pędzenia musiał mieć ok 20 cm, taki grubszy, bez bocznych - widać to na zdjęciach. Wykopki były o takiej porze, że temperatura na zewnątrz i wewnątrz budynku była zbliżona. Tzn ja widziałem wykopki przy temp ok 8-5C, czyszczono korzenie, cięto odpowiednio, wkładano do pojemników i niestety wkładano do takiej dużej chłodni na początku. Potem wyjmowano i powoli temperatura była zwiększana. Myślę że na własny użytek wykopki trzeba by zrobić przed rozpoczęciem grzania w domu, żeby się wstrzelić w temperaturę.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

Pelikano!
Bardzo dziękuję za link do artykułu o cykorii, napatrzyłam się do woli.
Wszystko dobrze tylko , że u mnie jesienią cykoria ma kwiatostany na półtora metra.Na żadnym ze zdjęć nie było kwiatów.Takie zielone rozety jak na zdjęciach to są u mnie pod koniec czerwca może nawet wcześniej.A może trzeba wycinać pędy z kwiatkami ?
U mnie cykoria wysiewała się sama.Chcę zagospodarować ją przy jesiennym sprzątaniu grządek.
Tak czy inaczej spróbuję ją wsadzić tak jak pokazują.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

Jeśli zakwitła to już jest dwuletnia, lepiej wysiać i tegoroczne jesienne wykopać. Na rynku nasion cykorii sałatowej do wyboru do koloru.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

Pelikano ! Dziękuję za informacje.
Do tej pory sama się wysiewała i tworzyła niezły gąszcz.Taka samoobsługowa grządka.
Muszę podejść do jej uprawy bardziej metodycznie to wtedy szansa na cykorię zimą jest spora.
A tak nawiasem to kwiaty , piękne niebieskie , mają też sporo zalet i warto się nimi zainteresować.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

W poście na samym wstępie rozróżniono Cykorię sałatową i korzeniową. Odmiany obu są kwestią gustu\potrzeb i eksperymentu. A co z cykorią na potrzeby ziołowe? Czy Cykoria 'Podróznik' to odmiana korzeniowa tak jak ta stara polska Polanowicka?
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

A jakie są te potrzeby ziołowe ?
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

Eksperymentalne i profilaktyczne. W pierwszym przypadku chodzi o walkę z chorobami pszczół, a w drugim dla własnego zdrowia i urozmaicenia "polnej" części, diety codziennej :-) Można też zawsze coś upichcić :-)
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

O ile wiem, cykoria Podróżnik to odmiana dziko rosnąca. Np. u mnie na podwórku :)

W tym roku też będę pierwszy raz siać cykorię inną niż pastewna. Zaopatrzyłam się w w nasionka odmian CYKORIA SAŁTOWA BRUXELLES i Cykoria liściowa ROSSA DI TREVISO. O ile dobrze zrozumiałam, ta pierwsza jest do pędzenia zimą, a ta druga do jedzenia prosto z pola.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cykoria - uprawa i pielęgnacja

Post »

Jakie zatem są odmiany cykorii? Podróżnik - dziko rosnąca, Polanowicka - uprawna (np. ta z listy COBORU). Są odmiany ze względu na to czy chodzi o roślinę bardziej rosnącą w liście lub korzeń. Która jest liściowa, a która korzeniowa?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”