Siew, a kalendarz księżycowy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Wznoszenie i opadanie Księżyca to jego wysokość nad horyzontem.Podczas swojej wędrówki po nieboskłonie Księżyc znajduje się na tle różnych gwiazdozbiorów.Jeżeli wędruje od Łucznika do Bliźniąt,to Księżyca "przybywa" czyli jego wysokość nad horyzontem zwiększa się.Jego grawitacja ciągnie w górę soki roślin i oceany.Od Bliźniąt do Łucznika K.ubywa i następuje zjawisko odwrotne.Zaczyna się czas korzystny dla siewu i sadzenia.Vamila o tyle ma rację, że wiosną -marzec,kwiecień,maj ,pełnia zaczyna się w okolicach połowy tego okresu.I tu się wszystko zgadza.Jesienią natomiast,w tym okresie przypada nów i wtedy właśnie należy dokonywać siewów jesiennych.
lilbee rzodkieweczki tak reagują na nadmiar azotu i brak potasu.
Dla tych,którzy nie kupili,albo z innych powodów nie mają takiego kalendarza,jest jeszcze jeden,gdzie wszystko jest pokazane na rysunkach.
http://www.rytmnatury.pl/kalendarz-ogrodnika
Dzięki niemu można zaplanować kąpanie psa,wizytę u fryzjera,czy pastowanie podłogi ;:306
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Telimenko,ja przestrzegam nie w 100% ale może w 80-90. Tak dokładnie to, jak pisałam wcześniej, w tym sezonie poczynię próby na marchewce i nagietku. Sama jestem ciekawa tych prawideł. Są różne szkoły na ten temat i różne kalendarze dlatego każdy ogrodnik wybiera coś dla siebie,ale nie drogą przypadku lecz głębokich przemyśleń i dotychczasowych doświadczeń. Kalendarz podaje pewne ramy, sugestie , my zaś możemy je analizować i metodą licznych prób i błędów wysnuwać własne wnioski.
Przybylak proponuje dwutygodniowy cykl przybywania księżyca i taki sam cykl ubywania. Ja zaufałam astrologii,która oprócz tego zakłada dwutygodniowe cykle jego wznoszenia i opadania, a te nie pokrywają się z przybywaniem i ubywaniem zaś znaczenie w uprawach jest niebagatelne. Ale to tylko moje spostrzeżenia.

Lilbee, oczywiście że możesz.Ja tylko odpowiedziałam na Twoje pytanie.Od szesnastego do końca miesiąca masz jeszcze dogodne terminy,poza nowiem dziewiętnastego i węzłem 21 lutego.
cozapiachy
50p
50p
Posty: 77
Od: 27 lip 2012, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Z kalendarza biodynamicznego (Działkowiec) korzystam od kilku lat. w ubiegłym roku dosiewałam na działce trawę co 10 dni również w dniu liściowym okresie korzystnym dla siewu. I trawa siana w tym korzystnym czasie jest najładniejsza. Inne warunki z wyjątkiem terminu siania nasiona miały takie same. Chyba w tym coś jest :)
Pozdrawiam :) Barbara
Awatar użytkownika
Vamila
200p
200p
Posty: 459
Od: 11 wrz 2014, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

KaLo rozjaśniasz :), w takim razie nie kombinuję i trzymam się tego żeby siać korzeń na nów a liście na pełnię, ponieważ sieję tylko na wiosnę. Jesienią tylko poplony, a te nie muszą nie wiadomo jak plonować :)
Pozdrawiam wszystkich zakręconych na zielono! Milena
Na wzgórzu z widokiem
Dorośli upośledzeni ludzie to dorośli upośledzeni ludzie a nie małe bezrozumne dzieci!
Awatar użytkownika
GRANIA
500p
500p
Posty: 909
Od: 3 lut 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Dzisiaj ostatni dzień siewu i dłuuga przerwa.
Awatar użytkownika
obita
500p
500p
Posty: 509
Od: 4 lip 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekoszów

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Widzę tyle przeciwników... :twisted:

Ja tam kupiłam ten z MPO :) Może i głupota, ale kupuje od kilku lat i traktuję to bardziej jako podpowiedzi, albo organizację :) Fajna rzecz, a mnie zawsze kręciło mazanie kalendarzy :wink: Szkoda że w tym konkretnym najwięcej jest "rad" warzywniakowych .

Ktoś z was kupił na 2016 czy tylko ja dałam zarobić? :D
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Kupuję od lat, zawsze ten od Marii Thun. Nowy już też mam :D
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Też kupiłem.Korzystam z niego głównie przy nawożeniu i szczepieniu.Na grzybobranie też wg niego.
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Choć jestem starej daty to nie wierzę w kalendarzyk , za to wierzę w odpowiednie nawożenie .
W ten małżeński też nie wierze :;230 ;:306
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Można wierzyć i nie wierzyć.Faktem jednak jest,że rosnący księżyc (nie mylić z kwadrami) ciągnie za sobą wszystkie ciecze do góry,te w roślinach też.Dla tego dobrze jest nawozić jak księżyc wchodzi w gwiazdozbiór strzelca.Lunatyku lepiej wierzyć,tak na wszelki wypadek ;:108

Puk,puk.
Kto tam?
ABW !
Nie wierzę .
My właśnie w tej sprawie !
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

kaLo pisze:Faktem jednak jest,że rosnący księżyc (nie mylić z kwadrami) ciągnie za sobą wszystkie ciecze do góry,te w roślinach też
Puk,puk.
Kto tam?
ABW !
Nie wierzę .
My właśnie w tej sprawie !




Czy jest to naukowo udowodnione ?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Czy potrzebujesz jakichś dowodów naukowych na potwierdzenie pływów morskich ? W roślinach też to jest ale w skali mikro.
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Czyli wpływ minimalny , nic nie znaczący dla rośliny .
Moi pradziadkowie też wierzyli że chorego trzeba wkładać do pieca na trzy zdrowaśki . ;:306
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”