Siew, a kalendarz księżycowy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Słuchanie głosu przyrody, obserwowanie pogody, wcale nie jest dalekie od patrzenia w kalendarz.
Bo podejrzewam, że właśnie kiedy kieruję się tą pogodą to ma ona pewnie jakiś związek z księżycem.


Intuicja nie zawiodła mnie nigdy, zwiodło mnie niesłuchanie swej intuicji ;:14
Intuicja z definicji nie zawodzi. :wink: Tylko albo się jej słuchamy, albo nie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Nabyłam dziś kalendarz bio. i wybrałam termin wyłożenia na waciki nasion papryki. Jest to 22 luty od godz. 7.00 i cały następny dzień.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

badzia- Według mojego doświadczenia i wiedzy korzystny dzień na siew pomidora przypada 4 luty(środa).Ja się sugeruję w pierwszej kolejności fazą księżyca i dodatkowo zwracam uwagę na impulsy plonotwórcze i żywioły.Wczoraj znalazłam podobny temat na tym Forum "Kalendarz biodynamiczny".Może ktoś opisze swoje doświadczenia?

Chciałam dodać iż jest to wczesny termin na pomidory ,następny (chyba bardziej odpowiedni)przypada 5 marzec oraz 31marzec i 1kwiecień.Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Vamila
200p
200p
Posty: 459
Od: 11 wrz 2014, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Obie korzystacie z tego samego kalendarza :)
2,3,4 lutego siew roślin, których plonem ma być owoc, a 21, 22, 23 lutego to czas sprzyjający rozwojowi tych roślin.
Początek lutego za szybko na papryki a marzec za późno, więc ja też będę siać papryki i oberżynę w okolicach 22 lutego.
Nie zawsze da się pogodzić w 100%
Pozdrawiam wszystkich zakręconych na zielono! Milena
Na wzgórzu z widokiem
Dorośli upośledzeni ludzie to dorośli upośledzeni ludzie a nie małe bezrozumne dzieci!
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Przygodę z bio zaczynałam już w XX wieku od kalendarza autorstwa Przybylaka,potem trafiłam na Dni Siewu-M.Thun.Kilka lat kupowałam oba ,żeby sobie porównywać i kombinować :roll: .Teraz wystarcza mi ten drugi (Dni Siewu).Lubię do niego zaglądać i planuję robótki z roślinkami.Oczywiście nie zawsze się uda planów zgrać z rzeczywistością.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Ja od kilku lat korzystam z kalendarz ogrodniczego, w wydaniu "Mój piękny ogród".
Według mnie jest on bardzo wygodny, przejrzysty, jest miejsce na szczegółowe notatki i dużo porad ogrodniczych.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Kalendarz Dni Siewu mam i stosuję, jak ktoś w to nie wierzy, to niech przynajmniej nic nie robi w czasie pełni.
Moje wątki
Festina Lente
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Moda na takie kalendarze i popyt spowodował,że zwiększa się też podaż.Pan W.Czuksanow z tivi też wydał swój poradnik.Przekartkowałem i poza typowo "księżycowymi" jest sporo porad i wiadomości dotyczących ogrodu w ogóle.
http://www.gandalf.com.pl/b/wplyw-ksiez ... odniczy-a/
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Każdy chce zarobić jak ma okazję ,a co?
;:306
Ty byś nie wydał takiego materiału gdybyś miał okazję? Bo ja bym wykorzystała ...
Pozdrawia cynia
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Nie podam teraz źródła, ale czytałem jakiś czas temu, że jakiś naukowiec się zawziął i przestudiował dostępną literaturę naukową dotyczącą wpływu faz księżyca na uprawę roślin. Nie znalazł jednego badania, które by potwierdzało zjawisko.

Kupiłem w zeszłym roku kalendarz Związku Działkowców, ale jego lektura mnie "obezwładniła", a szczególnie "dni liściowe". Mam przypuszczenia, że z tego typu kalendarzami może być jak z horoskopami w gazetach, gdzie zazwyczaj ktoś ma w obowiązkach wymyślenie horoskopu na następny tydzień.

Odnośnie publikacji fragmentu kalendarza - prawo autorskie pozwala na publikowanie, na zasadzie cytatu krótkich fragmentów. Trzeba tylko podać źródło. Będzie to również bezpłatna reklama dla wydawnictwa, więc nie powinni mieć pretensji. Choć jak ktoś ma wątpliwości powinien dopytać.
Pozdrawiam
Adam
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Kalendarz P. Czuksanowa kupuje od kilku lat, nie tylko pisze ciekawie ale i dzieli się wieloma informacjami.
Poza tym zawsze jest chętny do odpowiedzi na nurtujące pytania. :D
Awatar użytkownika
Vamila
200p
200p
Posty: 459
Od: 11 wrz 2014, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Jolu masz rację, też tak działam.
Z tym zarabianiem to chyba bez przesady - internet jest jednak ogólnodostępny.

Ja trzymam się zwykle czasu do pełni - sieję wszystko co ma rosnąć w górę i czasu po pełni - sieję wszystko co ma rosnąć w dół ;)
Pozdrawiam wszystkich zakręconych na zielono! Milena
Na wzgórzu z widokiem
Dorośli upośledzeni ludzie to dorośli upośledzeni ludzie a nie małe bezrozumne dzieci!
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Siew, a kalendarz księżycowy

Post »

Telimenka,22 luty to dla papryki dobry termin,bo ona długo wschodzi i wolno rosnie. Jest to dzień owocu i księżyc się wznosi. Papryczka w tym dniu wyląduje na waciki i będzie sobie kiełkować w ciepełku. Zpomidorkami zrobię tak samo ale dopiero 22 marca.

Vanila,rzeczywiście bardzo trudno zgrać wszystkie terminy. Wysiewając nasiona trzeba tylko pilnować odpowiedniego żywiołu dla danej rośliny,natomiast sadząc rośliny trzeba jeszcze wziąć pod uwagę czas opadającego księżyca.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”