Szczypiorek - wszystko o uprawie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wisia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1725
Od: 8 lut 2012, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: Szczypiorek

Post »

Często ścinać do jedzenia, nie dopuszczając do wytworzenia pąków kwiatowych, (Ścinać, ścinać..., cały czas).
Wiesława.
Tu jestem szczęśliwa Część II- aktualna
Ogród z zapachem róż, część I.
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczypiorek

Post »

A ja wolę gdy szczypiorek kwitnie, bo wtedy jest przepiękny!
Z tego względu posadziłem go na rabatach..

Obrazek

Obrazek
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Szczypiorek

Post »

Taki szczypior dobrze wygląda w wazonie i całkiem długo stoi.
Siedmiolatka do jedzenia jest dobra tylko wczesną wiosną. Ja wysiewam zwykłą cebulę i wyrywam całe młode rośliny, można wysiewać jak fasolę szparagową np co 3 tygodnie, wtedy mamy młody szczypiorek przez cały sezon.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Szczypiorek

Post »

dawidbanan pisze:A ja wolę gdy szczypiorek kwitnie, bo wtedy jest przepiękny!
Z tego względu posadziłem go na rabatach..

...
Na rabatach kwiatowych mnie się też podoba ;:63 .
Własnie podsunąłeś mi pomysł co zrobić z rozrastającym się szczypiorkiem.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczypiorek - wysiewanie

Post »

Ja kilka lat temu poiasiałem siedmiolatkę w zapuszczonym kąci ogrodu. NA drugi rok tak wybujała że obecnie kilka rodzin z tego korzysta. Sama o siebie dba - jest aż za gęsta.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Szczypiorek - wszystko o uprawie

Post »

Zapewne każdy ma lub miał jakiś sposób na uzyskanie szczypiorku na parapecie. Pochwalcie się.
Ja robiłem to z cebuli marketowej, ale szczypior wyrastał długi tylko kilka liści. Po ich ścięciu cebula była do wyrzucenia.

Jak uzyskać go wiecej ? Po jakim czasie można uzyskać go z nasion ? Ktoś próbował ?
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
grazyna255
100p
100p
Posty: 107
Od: 8 lut 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie; Grajewo

Re: szczypiorek - jak najlepiej uzyskać go na parapecie

Post »

mi najlepiej wychodzi z cebuli tzw. rodzinnej, fachowa nazwa to chyba szalotka, to taka cebula gniazdowa
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3997
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: szczypiorek - jak najlepiej uzyskać go na parapecie

Post »

W którymś z wątków pisano, że marketowe cebule czy czosnek, pryskane są jakimś środkiem, który powstrzymuje porastanie w szczypior ;:oj , więc jeżeli już to nie taka z marketu lecz z targowiska :!: Po drugie, żeby był ładny szczypiorek z cebulki, to nie powinna być ona za duża i trzeba dać jej pod korzenie ziemię i podlewać (albo uprawa hydroponiczna) ;:108.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5746
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: szczypiorek - jak najlepiej uzyskać go na parapecie

Post »

Ja mam cebule w piwnicy. Gdy tylko jakaś wypuszcza szczypior(w piwnicy biały) natychmiast wsadzam ją do słoika z wodą. Szczypior szybko robi się zielony i błyskawicznie rośnie. Tak na oko ,ze trzy, cztery cebule dają już ładny bukiet szczypiorku
Asia
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: szczypiorek - jak najlepiej uzyskać go na parapecie

Post »

Nie szkoda cebuli dla szczypiorku ?
Pytanie trochę i mnie zdziwiło ale ... z 1 kg cebuli uzyskujemy 0,2 kg szczypiorku ;:oj

Dlatego szukam ciekawego rozwiazania na uzyskanie efektu 1:1 :)

Ta szalotka to odmiana ?
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Monika_Gdynia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 11 mar 2012, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szczypiorek - jak najlepiej uzyskać go na parapecie

Post »

wybieram w sklepie 4 cebule, które wypuszczają już szczypior, wsadzam do pojemnika po lodach (litrowy), wlewam wody do połowy pojemnika, stawiam na parapet i szczypior sobie rośnie. W tydzień lub 2 tyg i już bedzie gotowy, można ścinać . Jak widzę, że cebula już wiecej szcypioru nie wypusci lub zaczyna gnić to wymieniam na nową, lekko wyrośniętą.
Od czasu do czasu wymieniam wodę na świeżą.

-- 8 lut 2013, o 14:56 --
NOTO pisze:Nie szkoda cebuli dla szczypiorku ?
Pytanie trochę i mnie zdziwiło ale ... z 1 kg cebuli uzyskujemy 0,2 kg szczypiorku ;:oj

Dlatego szukam ciekawego rozwiazania na uzyskanie efektu 1:1 :)

Ta szalotka to odmiana ?
chyba nie szkoda bo z 4 cebul (niecały kilogram) mamy ze 3 lub 4 pęczki szypiorku, które kosztują po ok 2,5 zł wiec jak się przeliczy na kasę to się opłaca. poza tym ma się szczypior zawsze świeży a nie zwiędnięty w lodówce.
Awatar użytkownika
nemezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2237
Od: 18 kwie 2007, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: szczypiorek - jak najlepiej uzyskać go na parapecie

Post »

A nie lepie kupić szczypiorek w doniczce za 3 zł?? Ja tak robię. Stoi na parapecie w kuchni, ładnie wygląda. Ucinam ile potrzebuję, reszta dalej rośnie. A po ścięciu wszystkiego odrasta na nowo.Do tego jest lepszy niż ten z cebuli - cieńszy i mniej ostry. A na wiosnę?? Do ogródka, podzielony na 2 kępki i będzie piękny szczypior ogrodowy.
Wiem, że to trochę pójście na łatwiznę, ale dla kilku szczypiorków z cebuli chyba warto z tego skorzystać:).

Jest też inny sposób na własny szczypiorek w zimie. Ale o tym trzeba pomyśleć na przełomie października i listopada.
Wtedy wykopuje się bryłę szczypiorku z ogródka, dzieli na mniejsze i trzyma w suchym miejscu. Zimno, czy nawet lekki mróz nic złego nie zrobi.
I w styczniu-lutym bierze się tą bulwę i wsadza na 12 h do letniej wody. Po takie kąpieli wsadza się do doniczki z ziemią i kładzie na parapecie. Rośnie w oczach:).
Ja zapomniałam wykopać i dlatego mam kupny:). Ale pewnie robiony podobnie.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: szczypiorek - jak najlepiej uzyskać go na parapecie

Post »

nemezja pisze:A nie lepie kupić szczypiorek w doniczce za 3 zł??
W marketach takie sprzedają ? Nie widziałem ... ale też nie szukałem.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”