Szczypiorek - wszystko o uprawie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5840
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: szczypiorek - jak najlepiej uzyskać go na parapecie

Post »

Cebula ,która wypuszcza szczypior i tak już nie bardzo się nadaje do spożycia. Dlatego przeznaczam ją na szczypior. Szkoda nie szkoda ...są priorytety i priorytety :roll:
Awatar użytkownika
Kornel
100p
100p
Posty: 108
Od: 31 sty 2013, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice/Radzynia Podlaskiego

Re: szczypiorek - jak najlepiej uzyskać go na parapecie

Post »

Od wielu lat stosuję tę samą metodę . W doniczki ogrodniczki o dł. 40cm nabieram ziemi z ogrodu na jesieni.Na początku grudnia sadzę w jedną z nich cebulę -staram się zmieścić jej jak najwięcej.Na święta jest już szczypiorku bardzo dużo.Następną doniczkę sadzę po ok.3 tygodniach od pierwszej . Następna doniczka znowu po3- 4 tygodniach itd..U mnie ''zieleninki ''nie brakuję przez zimę.Kiedyś robiłem ,że cebulę wsadzałem do słoika z wodą ale zrezygnowałem z tego z kilku powodów;
-słoiki zajmują więcej miejsca niż skrzynka ( przy tej samej ilości posadzonych cebul)
-smak szczypiorku jest lepszy z ziemi
-wygląd wody po kilku dniach w słoiku jest trochę nie estetyczny.
Chociaż możemy przydłużyć trochę ''świeżość wody'' poprzez wsadzenie do każdego słoika kawałek węgla drzewnego-takiego jak do grilla.
Czyjeś niepowodzenie cieszy nas tak samo , jakbyśmy my sami odnieśli jakiś sukces.-NN
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3711
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: szczypiorek - jak najlepiej uzyskać go na parapecie

Post »

Ja też szczypiorek uprawiam z kupionych w markecie. Doniczka szczypiorku po zjedzeniu naciny ląduje w ogrodzie. Rośnie tam do jesieni. Przed zimą sadzę do doniczek. Zimą stawiam na parapecie i mam świeży szczypiorek. Robię tak też z natką pietruszki. Szczypiorek, to nie szczypior.
Ten szczypiorek to sam się rozsiewa. Wystarczy nie wyciąć tych niebieskich kwiatów.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5840
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: szczypiorek - jak najlepiej uzyskać go na parapecie

Post »

Tak ,dokładnie szczypiorek to nie szczypior....ja teraz uprawiam na parapecie tylko szczypior....z cebuli
Asia
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: szczypiorek - jak najlepiej uzyskać go na parapecie

Post »

Ja dziś zasadziłam małe cebulki z zeszłorocznych zbiorów, oczywiście na szczypior . ;:108
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: szczypiorek - jak najlepiej uzyskać go na parapecie

Post »

Szczypiorek (Allium schoenoprasum) owszem nadaje się do pędzenia ale najlepiej przygotować w tym celu kępki jedno-dwuletnie. Powinny zostać wykopane jesienią a następnie przemrożone. Zimą, po ciepłej kąpieli można je sadzić do doniczek lub skrzynek. Wymaga częstego podlewania. Myślę, że autorowi wątku chodziło jednak o szczypior pochodzący od zwykłej cebuli (Allium cepa). Do pędzenia nadają się małe cebule. Są sprzedawane w sklepach ogrodniczych jako bardzo duża dymka ale raczej pod nazwą "cebula szczypiorowa". Przed sadzeniem warto jest namoczyć tę cebulę w ciepłej wodzie 12-24 godziny a następnie sadzić dość gęsto wciskając mocno w ziemię (czasami podczas ukorzeniania cebula jest "wysadzana" do góry więc trzeba ją ponownie zagłębić w podłożu. Plon takiego szczypioru jest wysoki. Często po obraniu z łuski do jedzenia nadaje się też sama cebula. Plon z dużych cebul nie jest imponujący ale na potrzeby domowe też wart zachodu. Cebula szalotka też nadaje się do pędzenia. Jej szczypior jest jednak drobniejszy niż w przypadku cebuli. Na pierwszym zdjęciu zwykła cebula a na drugim szalotka.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4023
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: szczypiorek - jak najlepiej uzyskać go na parapecie

Post »

No i świetna lekcja poglądowa. Dzięki ;:63
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
krab_ik1
100p
100p
Posty: 187
Od: 18 maja 2012, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie/Nizina Południowopodlaska

Re: szczypiorek - jak najlepiej uzyskać go na parapecie

Post »

Ja kilka dni temu wsadzilam w ziemie dymki na szczypiorek,i juz mi wychodzi :)
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: szczypiorek - jak najlepiej uzyskać go na parapecie

Post »

Dzięki.
Na razie kupiłem szczypiorek w markecie. Znalazłem.

Rozumiem, że jak go przytnę to odrośnie ?

Ścinać go nisko czy wysoko ?
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczypiorek - wysiewanie

Post »

Dokładnie i bardzo to sobie chwalę :)
Czy nasiona z tego przydadzą się akcji wymiany nasion ? Bo mogę pozbierać ... jeśli będę potrafił :) Nigdy tego nie robiłem.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
nemezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2237
Od: 18 kwie 2007, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: szczypiorek - jak najlepiej uzyskać go na parapecie

Post »

Noto ja ścinam tak 3-4 cm nad doniczką. Te ucięte szczypiorki dalej będą rosły z górę. Nie aż takie jak w chwili kupna, ale będą. A po jakimś czasie zaczną żółknąć i zasychać. Wtedy przestań podlewać, odłóż w chłodne miejsce gdzie np w piwnicy, poczekaj do wiosny i fru go do gruntu:).
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: szczypiorek - jak najlepiej uzyskać go na parapecie

Post »

To jeszcze pytanie.
Do jajecznicy to lepiej ściąć wszystkie do pewnej wysokości np. 20 cm czy tylko cześc do 4 cm.
Chodzi mi o "wydajnośc" plantacji pod względem dalszego wzrostu.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3711
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: szczypiorek - jak najlepiej uzyskać go na parapecie

Post »

Ja ścinałem nisko, tak 2-3cm od ziemi w doniczce.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”