Pomidor Krakowski (wysoki)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
szczepankk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 11 lut 2011, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: bełchatów

Pomidor krakowski wczesny

Post »

szukam nasion pomidora krakowski wczesny w młodych latach uprawiałem je w foli są bardzo smaczne owoce duże mięsiste karbowany ,pierwszy owoc bardzo karbowany, aż powyginany niekształtny, będę bardzo wdzięczny za pomoc pozdrawiam szczepan
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: pomidor krakowski wczesny

Post »

Pamiętam Krakowskiego, daaaawno temu też je uprawiałam, niestety nic nie wiem o nasionach. A ten pierwszy pomidor- pokraka- Gargamel to prawdopodobnie wyrósł ze ztaśmionego pierwszego kwiatka, takie kwiatki się usuwa.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Pomidor Krakowski (wysoki)

Post »

Jak ten pomidor kupiłem, wydawało mi się, że to Krakus. Jest jednak wcześny, wcześniejszy niż Malinowy Olbrzym, Bawole Serce i nawet Malinowy Ożarowski, i do tej pory zawiązał owoce na 4 wśród 5 roślin. Czy ktoś wie, o co dokładnie(j) chodzi, i czy to może być mieszaniec (F1)?
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Pomidor Krakowski (wysoki)

Post »

Oto co znalazłem w internecie na temat tego pomidora:
Pomidor (krakowski)
Gatunek Lycopersicon, esculentum Mill.
Gmina: Szczurowa
Powiat: powiat brzeski
Odmiana gruntowa, średnio późna, o nierównomiernym dojrzewaniu. Rośliny wysokorosnące, pośrednie między sztywnołodygowymi i wiotkołodygowymi o omszonych łodygach.
Rośliny duże w okresie kwitnienia. Ułożenie liści na wpół wzniesione. Typ liścia zwykły pomidorowy. Okrycie liśćmi dobre. Obecność kwiatostanów jednokwiatowych i wielokwiatowych. Silne zagłębienie kielichowe.
Duży ślad po kielichu z dużym skorkowaceniem skórki wokół śladu. Duża, nieregularnego kstałtu, płaska blizna po szyjce słupka na wierzchołku owocu. Wierzchołek owocu płaski. Tudne usuwanie szypułki od owocu. Nie obserwuje się występowania cechy nierozdzielnych szypułek ("j"). Lekkie żebrowanie przy zagłębieniu kielichowym.
Owoce spłaszczone, duże (średnica 8 - 10 cm) i bardzo duże (o średnicy powyżej 10 cm) wyrównane pod względem wielkości i kształtu. Barwa zewnętrzna owocu niedojrzałego jasna z silnie intensywną zieloną piętką. Zewnętrzna barwa owoców dojrzałych pomarńczowo czerwona. Skórka bezbarwna.

Odmiana średnio późna, czyli okres dojrzewania się zgadza z Krakusem.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Pomidor Krakowski (wysoki)

Post »

Okazuje się jednak, że są dwie odmiany: Krakus i Krakowski Wczesny. Chyba mam tę ostatnią, i dzisiaj przypadkowo zerwałem jeden owoc, który może dojrzeć w kuchni i być pierwszy dla mnie.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Pomidor Krakowski Wczesny

Post »

Zerwałem dziś dwa owoce, które się zapaliły i będą dojrzewać do końca w domu (jako pierwsze).
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: pomidor krakowski wczesny

Post »

szczepankk pisze:szukam nasion pomidora krakowski wczesny w młodych latach uprawiałem je w foli są bardzo smaczne owoce duże mięsiste karbowany ,pierwszy owoc bardzo karbowany, aż powyginany niekształtny, będę bardzo wdzięczny za pomoc pozdrawiam szczepan
Krakowski Wczesny to chyba taki pomidor, co kupiłem na bazarku pod nazwą Krakowski Wysoki. Zjadłem już owoce i wydłubałem nasiona, więc wczesny to on jest (u mnie pierwszy). Jeśli nie ma w sprzedażu, to możesz kilka nasion dostać ode mnie.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: pomidor krakowski wczesny

Post »

A jaki w smaku? Jak dobry to moze wydlub wiecej nasionek i podrzuc na akcje jesienna :wit
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: pomidor krakowski wczesny

Post »

Gunnar a czy owoce nie mają skłonności do pękania, jest to pomidor czerwony czy malinowy?
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: pomidor krakowski wczesny

Post »

elik_49 pisze:Gunnar a czy owoce nie mają skłonności do pękania, jest to pomidor czerwony czy malinowy?
Ja nie zauważyłem żadnego pękania, a kolor jest czerwony, nie malinowy.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: pomidor krakowski wczesny

Post »

Twoja odpowiedź rozwiała moje wątpliwości co do gatunku jaki ja posiadam a jest to Krakus który ma takie skłonności, bardzo smaczny, pięknie wybarwiony ale pęka prawie każdy owoc a przy takiej pogodzie jaką mamy tego lata na niektórych pojawia się pleśń. Też podzielam prośbę Beaty jak owoce smaczne to zbieraj nasionka.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: pomidor krakowski wczesny

Post »

Teraz jestem przekonany, że to, co kupiłem pod nazwą Krakowski Wysoki, jest właśnie Krakowski Wczesny, i wszystko się zgadza. Może po prostu nie ma nasion Krakowskiego Wczesnego w "zwykłej" sprzedaży.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
Sykst
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 31 sty 2012, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: pomidor krakowski wczesny

Post »

Szukam od dłuższego czasu nasion pomidora krakowskiego wczesnego, jeśli znalazł by się ktoś kto odstąpił by kilka nasionek oczywiście w zamian rekompensaty był bym bardzo wdzięczny :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”