Czarna agrowłóknina zastosowanie w uprawach warzyw

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Czarna agrowłóknina zastosowanie w uprawach warzyw

Post »

ewikk77 pisze:... Denerwuje mnie jak "nitki" agrotkaniny ciągną się w miejscach przecięcia...
Coś doradzę w tym temacie.
Specjaliści używają specjalnego narzędzia do cięcia na gorąco.
Jest na to proste rozwiązanie amatorskie (sam stosowałem niedawno jak sąd zakladałem i nacinałem pasy w wielu miejscach).
Zamiast specjalnego sprzętu wystarczy kupić w markecie budowlanym lub sklepie elektrycznym prostą lutownicę (tylko najlepiej taką do lutowania grubszych przewodów a nie drobniutkiej elektroniki). Czasem nawet jest taką w domu na stanie więc nie trzeba kupować.
Ja stosowałem kolejową ale może być i transformatorowa.

Na gorąco tnie się jak masło a po ucięciu krawędzie są zgrzane i się nie strzępią.

Polecam.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4023
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Czarna agrowłóknina zastosowanie w uprawach warzyw

Post »

Ja taką lutownicę (kosztowała coś ok. 20 zł.) kupiłam specjalnie do dziurkowania doniczek plastikowych. Ale obojętnie co by się nie dziurkowało, czy cięło, to robić to na otwartym terenie, albo pod włączonym okapem, bo strasznie śmierdzi ;:oj .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Czarna agrowłóknina zastosowanie w uprawach warzyw

Post »

Dziękuję Wam za porady . Są one dla mnie bardzo cenne . :D

Teraz , gdy pogoda nie pozwala na prace ogrodowe jest dobry czas by zebrać informacje potrzebne do dobrego przygotowania szklarni .
Szklarnie na pewno wyłoże agrotkaniną , czy czarną ? Jeszcze nie wiem . Wiem , że będą to trzy pasy , a nie jedna duża płachta .
Pomidory w gruncie też posadzę na agrotkaninie .
Pozdrawiam, Beata.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czarna agrowłóknina zastosowanie w uprawach warzyw

Post »

besia pisze: że agrotkaninę moża kupić w różnych kolorach .
Poradźcie w jakim kolorze kupić do szklarni pod pomidory . Czarnym , brązowym czy zielonym ?
Kiedys Kozula wstawila fotke ze swoich tuneli i rzedy miala wylozone gruba biala wloknina (nie agrotkanina), w szklarniach i tunelach jest bardzo goraco gdy jest slonce, czarny kolor podniesie jeszcze bardziej temperature. W gruncie to nie ma az takiego znaczenia, a w szklarni, czy w tunelu jak najbardziej.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Czarna agrowłóknina zastosowanie w uprawach warzyw

Post »

Też się zastanawiam nad kupnem agrotkaniny , do tunelu bo w tym roku było masę roboty przy
wyrywaniu chwastów , no i pod truskawki które mam zamiar posadzić .
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarna agrowłóknina zastosowanie w uprawach warzyw

Post »

Polecam agro wszędzie, białą czy czarną, jak kto woli. Roboty mniej o połowę, a może i więcej niż o połowę. Czasu nie da sie przeliczyć na pieniądze, a agrotkanina, czy włóknina takie drogie nie są. Naprawdę warto ;:333
luluś
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 27 lut 2009, o 18:40

Re: Czarna agrowłóknina zastosowanie w uprawach warzyw

Post »

ekopom pisze:Tak rozpisujecie się o agrowłókninie, że dzisiaj już zakupiłem o gramaturze 50 i szerokości 160cm dwie rolki o długości po 500m. Zapłaciłem za nie 945zł i wystarczy mi na wyścielenie prawie 4 tuneli o długości 30m i szerokości 12m.
Ekopom, nie taniej wyszłaby folia ściółkująca ?
1 km folii o szer. 180 cm koszt. ok 600 zł.
Awatar użytkownika
vibana
200p
200p
Posty: 263
Od: 22 lut 2014, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czarna agrowłóknina zastosowanie w uprawach warzyw

Post »

Agrowłokninę już sprzątnęłam na zimę. Trzyletnia już się rozlasowała, więc dokupiłam trochę na wymianę.Nie wyobrażam sobie warzywniaka bez czarnej agrowłókniny. Teraz kombinuję, jak ją wykorzystać w ogródku kwiatowym.
Nie wolno w lesie kląć, kapelusz trzeba zdjąć
Pozdrawiam Violetta
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Czarna agrowłóknina zastosowanie w uprawach warzyw

Post »

Podzielę się trochę swoimi doświadczeniami. Agro-tkaninę stosuję od 5-6 lat. Najlepsze rezultaty przynosi uprawa ogórków gruntowych i pomidorów sztywno łodygowych karłowych.
Najgorzej wypadła kapusta późna, pod matą zaczęły rozwijać się jakieś robactwo atakujące korzenie i w rezultacie z kapusty nic nie było.

Najlepiej ogólnie wypadły rośliny o dosyć krótkiej wegetacji, tzn przedplony i międzyplony.

Nie polecam uprawy selerów na macie bo gleba się wtedy mocno zasklepia i nie ma jej jak wzruszyć w efekcie czego bulwy są dosyć małe około 10 cm średnicy. Poza tym na tkaninie zimowały sobie zawsze przetrwalniki jakiś grzybów czy czegoś czegoś tam i w rezultacie w następnych latach selery były wcześniej atakowane przez "rdzę"(wiem, że to nie fachowa nazwa ale zapomniałem jaka to choroba).
W tym roku jakoś zapomniałem posadzić na macie ogórki i plon był bardzo niski.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tzw. "rdza selera". Już znalazłem w haśle ogrodniczym ta choroba to septorioza selera, musiałem kupić zainfekowane sadzonki.
Obrazek
Obrazek
Selery sadzone pod koniec kwietnia, ogórki w połowie maja.
Obrazek
przez około 3 tygodnie codziennie zbierałem tyle ogórków co na zdjęciu. Ogórki codziennie podlewane, odmiana śremski.

W ubiegłym roku uprawiałem jeszcze arbuzy na macie i rezultat mizerny. Z uprawy arbuzów na ciętej słomie plon około 3x większy niż na macie.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Majka86
200p
200p
Posty: 244
Od: 14 lut 2017, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Czarna agrowłóknina zastosowanie w uprawach warzyw

Post »

Fajny pomysł z tą czarną agrowłókniną w warzywniaku :) na pewno jej w tym roku użyję i spraktykuję u siebie :)
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Czarna agrowłóknina zastosowanie w uprawach warzyw

Post »

Marconi_exe
Moim zdaniem seler miał małe bulwy bo nie obrywałeś liści.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Czarna agrowłóknina zastosowanie w uprawach warzyw

Post »

Selery uprawiam z 10 lat i nigdy nie obrywałem liści, małe bulwy miałem tylko na zainfekowanych septoriozą, selerach. Normalnie w gruncie bez maty nigdy nie miałem problemu i dlatego już nie uprawiam na czarnej macie. Selery uprawiam zawsze w 1 roku na oborniku i mam bulwy wielkości sklepowych. Szkoda tylko, że nie mam jak tego udokumentować zdjęciami bo nie zawsze wszystko fotografuje. :wink:

Ale przeczytałem wątek o selerach i jest tam kilka ciekawych uwag. Np. przycinanie korzeni naokoło itp., które w tym sezonie sprawdzę. Po tych zabiegach selery rosną ponoć większe.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Dylek
100p
100p
Posty: 121
Od: 4 mar 2017, o 03:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Czarna agrotkanina

Post »

Ludwiku,

Jak to jest ze agrotkaniną czy włókniną nie wiem czego dokładnie używasz. Chodzi mi głównie o kolor wiadomo, gdy jest zimniej czarny kolor trzyma ciepło. Ale co w przypadku lata? Ziemia nie jest zbyt gorąca? Sam zamierzam wyłożyć tunel. Jednak jest to amatorska uprawa nastawiam się na zbiór letni. I zastanawiam się czy lepiej iść w czarną czy biała.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”