Pomidory-wybór nasion zza wschodnią granicą luźne rozmowy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
winterek
500p
500p
Posty: 915
Od: 8 lis 2010, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomidory-wybór nasion zza wschodnią granicą luźne rozmowy

Post »

GrzegorzR pisze:
pomidorzanka pisze:Masz taką ilość tych nasion wschodnich, że aż mi wstyd z moimi ośmioma odmianami syberyjskimi.
Nie wiem z czego to wynika, ale w naszych sklepach nasienniczych znajdzie się góra 30 odmian pomidorów. Za wschodnią granicą zaczyna się od 200, a bywają i takie, że 500 się znajdzie.
Ano wynika to chyba z podejścia naszych firm nasienniczych do klijenta. :;230
Wybór w sumie żaden. Od lat to samo.
A Kowalski i Nowak, mają to kupować i nie marudzić.
Dla mnie, to kompromitacja.
Za wschodnią granicą, można na dzień dzisiejszy, nabyć około 1000 odmian ustalonych.
Nie interesowałem się specjalnie mieszańcami, ale też jest tego niewiele mniej.
No i pakowane są nie tylko po set, tysiąc sztuk, ale większość można kupić w małych torebkach, po kilkanaście nasion. Nikt nikomu łaski nie robi.

Żeby nie było tak słodko, to większość firm, pakuje w torebki pomidorki niespodzianki :)
Często wyrasta, nie to, co powinno, o czym Grzesiek, jak już trochę tego przerobił, powinien wiedzieć.
Jak to Grzesiu, było u Ciebie ?
Ja oceniam, że tzw. niesorty to 30-35 %.
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Pomidory ? Siew i rozsada 2012 -2013r. cz.5

Post »

winterek pisze:Żeby nie było tak słodko, to większość firm, pakuje w torebki pomidorki niespodzianki :)
Często wyrasta, nie to, co powinno, o czym Grzesiek, jak już trochę tego przerobił, powinien wiedzieć.
Jak to Grzesiu, było u Ciebie ?
Ja oceniam, że tzw. niesorty to 30-35 %.
Nie wiem jak u mnie było, gdyż etykiety podpisane markerem niezmywalnym zostały dokładnie zmyte i nie mam pojęcia, co mi wyrosło i zaowocowało. ;:223
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
winterek
500p
500p
Posty: 915
Od: 8 lis 2010, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory ? Siew i rozsada 2012 -2013r. cz.5

Post »

:D
Kiepski marker, albo etykiety.
Mapkę sobie zrób.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory ? Siew i rozsada 2012 -2013r. cz.5

Post »

winterek pisze: Kowalski i Nowak, mają to kupować i nie marudzić.
Dla mnie, to kompromitacja.
Za wschodnią granicą, można na dzień dzisiejszy, nabyć około 1000 odmian ustalonych.
Podejrzewam, że to normalne reguły rynkowe. Zabacz ile tam jest potencjalnych klientów w ilu strefach klimatycznych. A ile u nas.
Ile oni zarabiają a ile my -> nas bardziej stać na kupno pomidorów i więcej osób u nas (procentowo) żyje z innej pracy niż rolnictwo.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
winterek
500p
500p
Posty: 915
Od: 8 lis 2010, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory ? Siew i rozsada 2012 -2013r. cz.5

Post »

Uważasz, że Polakom, żyje się lepiej niż Rosjanom ? :;230
Zorientuj się, jakie są np. ceny noclegu w byle hoteliku w Moskwie.
Zarobki przypuszczam, mają wyższe niż my.
O cenach np. paliwa, papierochów, gorzały, nie wspominam.
Nie wiem, ile tam mieszka ludzi, nie chce mi się sprawdzać.
Ale powiedzmy 5-6 razy więcej niż u nas.
No to przeliczmy to na odmiany ustalone.
Podzielmy ten tysiąc na 5,5.
Wyjdzie, jakieś 180 odmian. Pokaż mi te odmiany w polskich firmach nasienniczych. ;:306
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory ? Siew i rozsada 2012 -2013r. cz.5

Post »

To co widzisz w Moskwie ... to nie oddaje tego czym jest Rosja.
Ilość luksusowych dóbr w tym mieście powala każdego - stąd te ceny. Ale to tylko czubek góry lodowej. Rozwarstwienie społeczeństwa jest tam ogromne. Tam większość nie wie co to jest hotel.

Sporo ludzi żyje tam z tego co samemu co wyprodukuje. Wielość stref klimatycznych też wymusza róźnorodność. Pewnie i firm nasiennych też jest więcej (tego nie wiem).

Odwrócę pytanie. Z czego moze wynikać taka wielość odmian Twoim zdaniem ? Z chęci robienia dobrze społeczeństwu ? Większej edukacji społeczeństwa ?
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pomidory ? Siew i rozsada 2012 -2013r. cz.5

Post »

NOTO pisze: Tam większość nie wie co to jest hotel.
Nie wie co to jest? ;:oj
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Pomidory ? Siew i rozsada 2012 -2013r. cz.5

Post »

ponieważ to ja sprowokowałem dyskusję swoją listą nasion, uprzejmie proszę o przeniesienie dalszej części dyskusji o Rosji, Moskwie i tamtejszym społeczeństwie do działu off-top ;:136
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
gizela-75
100p
100p
Posty: 107
Od: 22 lis 2009, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Pomidory ? Siew i rozsada 2012 -2013r. cz.5

Post »

GrzegorzR SZOK !!! ;:oj Mówią, że za wschodnią granicą to już "czarna d.....", a tu wychodzi, że w ogrodnictwie to my jesteśmy w "czarnej d.....". Tylko jak Ty to ogarniasz skoro nie masz zbyt wiele wolnego czasu ?!
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Pomidory ? Siew i rozsada 2012 -2013r. cz.5

Post »

gizela-75 pisze:GrzegorzR SZOK !!! ;:oj Mówią, że za wschodnią granicą to już "czarna d.....", a tu wychodzi, że w ogrodnictwie to my jesteśmy w "czarnej d.....". Tylko jak Ty to ogarniasz skoro nie masz zbyt wiele wolnego czasu ?!
Nie ogarniam ;:oj ;:124
Mam działkę dopiero od niedawna. Ziemia dorodna, chwasty olbrzymie, trudne do wytępienia. Z nasionami pomidorów (i nie tylko) zachowałem się jak dziecko w sklepie z cukierkami. A teraz nie wiem w co mam najpierw ręce włożyć.
Ale z drugiej strony, jak sobie przypomnę smak i zapach tych pomidorów, które wyhodowałem w zeszłym roku, to czuję wstręt do siebie, że jadłem kiedyś te ze sklepu. Do tej pory nie kupiłem ani jednego pomidora.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
winterek
500p
500p
Posty: 915
Od: 8 lis 2010, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory ? Siew i rozsada 2012 -2013r. cz.5

Post »

NOTO,
wynika to z "głąbogrania" naszych firm nasienniczych :D
Dodam może, że dwadzieścia lat temu, można tam było nabyć, może kilkanaście odmian ustalonych.
To odpowiedz sobie teraz na pytanie : czym zajmują się nasze firmy z tej branży, bo ja pojęcia nie mam. ;:306
Sama Kozulka, już te firmy dawno przegoniła :)
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory ? Siew i rozsada 2012 -2013r. cz.5

Post »

Nasze firmy sprzedają pewnie to co mogą. Tu brane są pod uwagę licencje (nie moga tak sobie tylko wydłubać z owoców) i wymagania odbiorców (i Uni :( - znacie sprawę kształtu ogórka ). My Polacy niestety sporo narzekamy.
Kozulka to pasjonatka jest. Zróbmy nawet na tym Forum ile osób z nas ma więcej niż 5 odmian pomidorów na działce. Obecnie ma szanse zwiększyć to dzięki akcji wymiany nasion.

P.S. Odnośnie bogactwa poszczególnych krajów proponuję link z wikipedii:
Jesteśmy sporo wyżej niż Rosja na tej liście:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pa%C ... %82ecznego
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Pomidory ? Siew i rozsada 2012 -2013r. cz.5

Post »

winterek pisze:To odpowiedz sobie teraz na pytanie : czym zajmują się nasze firmy z tej branży, bo ja pojęcia nie mam. ;:306
Tu akurat wietrzę teorię spiskową. Czemu firmom działającym za wschodnią granicą nie opłaca się sprzedawać nasion w Polsce?
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”