Dziunia87- Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Dziunia87- Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015

Post »

Moi Kochani,

"ledwiem" odpoczęła po przedzimowym pieleniu ogrodu, a tu już otwieram nowy papryczkowy sezon 2015 ;:209

Zaczęłam od zreanimowania moich growbox'ów. Świetlówki te same, dają radę, ale musiałam wymienić powłokę "odblaskową"...
Tu moja szklarenka bez folii zewnętrznej. Nad każdym mocowaniem świetlówek kompaktowych dałam folię, co by odbijała w dół emitowane światło. Korci mnie co by Mikołaja na Święta poprosić o podświetlenie ostatniego pięterka :;230
Obrazek

Po prawej mój "pierworodny" growbox'ik z "nówką funkiel" wyklejeniem, och Boże jak ja się musiałam tam nawyginać pod podsufitką ;:306
Obrazek

Cenna rada dla nowicjuszy folię przyklejamy błyszczącą stroną w stronę świetlówek, a matową w stronę ścianek... Polecam wykorzystanie przeźroczystej taśmy klejącej. Ja z braku laku wykorzystałam tę, którą miałam, brązową... po prostu nie mogłam już wytrzymać... :lol: I nie, nie przeraził mnie ten nieznaczny procentowy odsetek strat na odbijanym świetle ;:173

A propos w moich growboxach wykorzystałam możliwie najtańsze rozwiązania... W pierwszym zmontowanym growboxie miałam świetlówki liniowe, których koszt masakrycznie podwyższał koszt samej oprawki, ehh :roll:
W kolejnym growboxie zamontowałam świetlówki kompaktowe, stosunkowo droższe, bo kosztowały aż ponad 17zł za sztukę i to w promocji, ale oprawka to już bagatela niecałe 2zł i nie trzeba było montować starterów jak w przypadku świetlówek liniowych, a żywotność kompaktówek jest zdecydowanie dłuższa niż liniówek (sprawdzone na doświetlanych w domu akwariach).

Tu stara sfatygowana i podarta powłoka folii alu....
Obrazek
Kolejna wskazówka dla chcących założyć growbox - folia alu w przciwieństwie do matowego papieru A4 nie przemaka od wilgoci generowanej w growboxie, ale niestety folia potrafi się drzeć... przy setnym otwieraniu i zamykaniu powłoki growboxa :)

Folia po zdarciu starej warstwy alu
Obrazek

Wyklejanie po wywinięciu (na "lewą stronę")
Obrazek
Obrazek

Efekt końcowy po 1-dniowym przestoju, bo folia alu się skończyła. Udało się wywinąć folię z powrotem na "prawą stronę" i nałożyć na stelaż.
Obrazek
Obrazek

Jeszcze puste, ale gotowe do działania
Obrazek

ps. Nasionka najcenniejszych dla mnie odmian już się moczą... Kolejna aktualizacja z uprawy na dniach ;:333
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Super ;:215 Bacznie będę obserwował wątek. Każda wskazówka jest dla mnie bardzo cenna, także będę tu częstym gościem. :) Choć pewnie jako skrytoczytacz, jednak na pewno uważnie będę czytać każdy nowy wpisany post :)

Growbox rewelacja ;:63 ;:215
x-s-D
---
Posty: 774
Od: 17 mar 2014, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

A gdyby zastosować zamiast brązowej tasmy, taśmę naprawczą do folii ,to starczyło by na wiele sezonów i w ogólnym rozrachunku wyszło by taniej.
Reasumujac efekt ,jest dobrze.
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Niestety folię alu i tak co sezon należy wymienić, ponieważ matowieje od osadu z wody po spryskiwaniu roślin i przestajewystarczająco odbijać światło.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Witaj. :wit Czy moglabyś napisać jakie świetlówki używasz? I jak przeliczasz ich zapotrzebowanie na poszczególną powierzchnie użytkową. :)
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Obrazek
Czy na każdym z tych regałów montujesz świetlówki? :roll: Bo widzę tylko nad jedną, górną półeczką..
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Fajny wątek . Mam taki stelaż , ale nie mam folii . Podpowiedzcie czym można by go okleić .
Pozdrawiam, Beata.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4023
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

I jak je podłączasz - czy masz tam jakiś wielki rozgałęziacz :?: . Też mam taki regalik (z Lidla zresztą), jedynym jego mankamentem są zbyt wiotkie, uginające się, półeczki siatkowe ;:oj .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Do kontaktu wpielam taki programator czasowy z automatycznym włączaniem, do tego podłączylam złodziejkę i potem wpielam 2 kable od growboxow :-)

Czas doświetlania dziennie to 14h. Moznaby nawet i 18h, bo rośliny potrzebują tylko 6h "snu"na dobę :-)
Awatar użytkownika
TomekD
200p
200p
Posty: 280
Od: 16 lut 2013, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

besia pisze:Mam taki stelaż , ale nie mam folii . Podpowiedzcie czym można by go okleić .
Możesz spróbować z kocem ratunkowym (folią termiczną) czyli czymś co powinno być w samochodowej apteczce.
Rozwiązanie tanie i 2w1.
Pewną wadą (a może zaletą) jest niewielka ale jednak przezroczystość koca, jednak dzięki temu bez otwierania można podglądać roślinki :wink:
pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

TomkuD dziękuję za podpowiedź . Muszę się w temacie takiego termicznego koca rozejrzeć ,, gdzie to można kupić ? W aptece ?
Dziunia87 czy do żarówek muszą być jakieś specjalne oprawki ?
Pozdrawiam, Beata.
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Jakiej mocy są te żarówki. I jak się o nią w sklepie zapytać ( Chodzi mi o fachową nazwę)
Awatar użytkownika
TomekD
200p
200p
Posty: 280
Od: 16 lut 2013, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

besia pisze:Muszę się w temacie takiego termicznego koca rozejrzeć ,, gdzie to można kupić ? W aptece ?
Nie mam pojęcia gdzie kupić naziemnie - może apteka może stacje benzynowe.
Wpisz 'koc ratunkowy' w wyszukiwarkę wiodącego portalu aukcyjnego sponsorowanego przez literkę A aby mieć odniesienie co do cen. Nie sądzę aby istniały tutaj wielkie różnice w jakości pomiędzy tymi tanimi a droższymi.
emalia112 pisze:Jakiej mocy są te żarówki. I jak się o nią w sklepie zapytać ( Chodzi mi o fachową nazwę)
Nie ma chyba sensu wyważać otwartych drzwi.
Co do uprawy w zamkniętych pomieszczeniach (growbox) są specjalistyczne fora podgrupy ogrodników nieobecnych raczej na FO, koncentrujących się na roślinach, hm, zielarskich i leczniczych :wink:
Słowem kluczowym dla wyszukiwarki może być 'growbox'.
To kopalnia przydatnej wiedzy tak co do wyboru oświetlenia, chlorofilu A i B i innej uniwersalnej wiedzy o uprawie jakichkolwiek roślin w growbox.
pozdrawiam, Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”