Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Fotorazzi
 Tytuł: wychodowanie w zimie ogorka gruntownego małej szklarni
PostNapisane: 24 lis 2012, o 15:58 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam

Witam mam na imię Marcin. Nie mam nic wspólnego z ogrodnictwem gdyż od 16 lat zajmuje sie zawodowo fotografia. Jako ze strasznie lubie ogorki malosolne oraz pomidory malinowe a w tym roku jak sie tylko pojawily ogorki to w Warszawie na gieldzie w Broniszach kosztowaly 75 pln za kg !!!! ( oczywiście cena szybko spadała ale ok. 45 dni itak były droższe niż szynka !!!!
Mam jednak taki ambitny ( jak dla mnie) plan:

- chce wyprodukować czy jak to sie nazywa ogórki gruntowe i ew. pomidory na swoj wlasny uzytek ale jak najwcześniej. Mam dzialke ok. 500m2 pod domem ktora jeszcze przed 7 laty super wszystko roslo bo jest jakiejś bardzo wysokiej klasy. Zależy mi na tym tak bardzo ze postanowiłem zainwestować ~ 1000 pln w całą infrastukture do wczesnego pedzenia warzyw czyli np. w szklarnia ok 8m2 lub namiot aby to maksymalnie przyspieszyć.
Podjechalem tam gdzie sa w Warszawie działki pracownicze celem uzyskania informacji i 85 letnia Pani podała mi miedzy innymi nazwę waszego forum internetowego. Mam pytanie :

- czy ktoś moze opisać lopatologicznie i wmiare przejrzyscie ( konkretnymi nazwami ) dla amatorów caly proces na najwczesniejsze mozliwe wychodowanie ogorka gruntownego i pomidora malinowego w sposób przydomowy ( w szklarni lub namiocie) ? Koszt inwestycji do 1000 pln.
- czy to prawda ze już w zimę mozna chodować małe roślinki w domu a pózniej tylko je przesadzić do szklarni ?

- pozdrawiam

Zobacz profil Wyślij e-mail      

ekopom
 Tytuł: Re: wychodowanie w zimie ogorka gruntownego małej szklarni
PostNapisane: 24 lis 2012, o 22:57 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Musisz rozwiązać problem ogrzewania, bo powinieneś mieć w nocy te kilkanaście stopni ciepła. Aby jak najmniej wydać na ogrzewanie,to się stosuje kurtyny termoizolacyjne i na noc dodatkowo je się zaciąga, a przez to jest cieplej w szklarni. Także w naszym klimacie powinno przynajmniej do 15 lutego doświetlać, bo też jest za mało światła. Ogórek po posianiu powinien mieć minimum 20 oC i światło, a po miesiącu posadzić do szklarni na miejsce stałe. Pomidory wprawdzie mogą mieć nieco chłodniej, ale za to rozsada rośnie 2 miesiące i dopiero potem sadzimy do szklarni. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej wyszukiwarce.

pomidormen
PostNapisane: 25 lis 2012, o 20:37 
500p
500p

---
O uprawie w zimie w małej szklarni możesz zapomnieć, to nie w naszym klimacie. Za 1000zł możesz postawić całkiem spory tunel foliowy do przyspieszonej uprawy w grucie pomidorów i ogórków. Bez dogrzewania na plony możesz liczyć nie wcześniej niż w czerwcu.

adam4725
PostNapisane: 29 lis 2012, o 00:35 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
największym problemem w ich uprawie jest odpowiednia temperatura

mirzan
PostNapisane: 29 lis 2012, o 00:58 
1000p
1000p

1 szt.
Czy 1000 zł wystarczy zimą na miesiąc ogrzewania i doświetlania namiotu?

loginal
PostNapisane: 29 lis 2012, o 13:23 
200p
200p

więcej niż 1
mirzan napisał(a):
Czy 1000 zł wystarczy zimą na miesiąc ogrzewania i doświetlania namiotu?

Być może, ja robiłem kiedyś kalkulację dla małej pompy ciepła typu powietrze--->woda. Ogrzewanie dla 10m2 szklarni wyszło mi ok. 100 - 200 pln/m-c. Oświetlenie zaś 100 pln/m-c przy założeniu doświetlania UFO_LED 300W przez 12 godz/dobę.

mirzan
PostNapisane: 29 lis 2012, o 14:19 
1000p
1000p

1 szt.
Z tego wynika,że te 1000 zet,wystarczy na 3-4 miesiące utrzymania roślin.Czy to się opłaca,
nie wiadomo.

loginal
PostNapisane: 29 lis 2012, o 14:28 
200p
200p

więcej niż 1
mirzan napisał(a):
Z tego wynika,że te 1000 zet,wystarczy na 3-4 miesiące utrzymania roślin.Czy to się opłaca,
nie wiadomo.

Zależy ile zjadasz miesięcznie tych warzyw i owoców które mógłbyś mieć z własnej małej szklarni. Wg moich wyliczeń dla mojej 4 osobowej rodziny - opłaca się, bo kupując pomidory, ogórki i inne wydajemy miesięcznie więcej niż koszty eksploatacji własnej szklarni 12,5m2. Oczywiście koszty jednostkowe będą wyższe niż dla dużych producentów i dużych obiektów.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alyaa, axyz1, BobejGS, ElzbietaaG, hanka2008, ju_s_tyna, Milcia120 i 26 gości