Seler-odmiany,uprawa, brak bulwy i inne problemy Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Pani Szlązkiewicz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1026
Od: 25 sty 2006, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Nieudane selery

Post »

Wiosną kupiłam rozsadę selerów, posadziłam do gruntu. Ziemię mam w miarę dobrą, gliniastą, IV klasa. Selery miały piękne liście ale korzeń spichrzowy się nie wykształcił, tylko masa drobnych korzeni. Ktoś mi powiedział że trzeba obrywać liście, ale przecież w uprawach towarowych nikt tego nie robi... Jakieś pomysły?

Kamila
Awatar użytkownika
gieru96
200p
200p
Posty: 496
Od: 26 mar 2011, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Nieudane selery

Post »

podobno trzeba tak odkopywać ziemię wokół, aby połowa "bulwy" była na wierzchu, wtedy rośnie większa :) podobno... :)
Awatar użytkownika
ulina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1716
Od: 15 mar 2007, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Nieudane selery

Post »

A może to był rozsada selera naciowego :roll:
Pozdrawiam, Halina
Awatar użytkownika
gieru96
200p
200p
Posty: 496
Od: 26 mar 2011, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Nieudane selery

Post »

masz zdjęcia?
u mnie lepiej rosły selery z własnej rozsady, te kupne dłużej chorowały po wysadzeniu, a swoje hartowałem przed wysadzeniem :)
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nieudane selery

Post »

Pani Szlązkiewicz pisze:Selery miały piękne liście ale korzeń spichrzowy się nie wykształcił, tylko masa drobnych korzeni.
Ja mam jeszcze gorszą glebę kl V i też nie mogłem się przez pewien czas dochować selerów. Od czasu, gdy uprawiam je na redlinie, mam piękne selery rok w rok. Tak, że tym , którzy mają ciężką glebę, polecam taki sposób uprawy. Seler ma palowy korzeń, jeżeli go uszkodzimy lub ma ciężko się przebić przez glebę, a do tego roślina ma dużo miejsca na boki/ uprawa na płask/. to wykształca tzw brodę , czyli masę drobnych ,bocznych korzeni. Oczywiście swoje znaczenie mają też parametry gleby, tj kwasowość i nawożenie i wilgotność. Rośliny korzeniowe potrzebują dużo potasu. Jeżeli odwrócimy proporcje azotu do potasu ,tzn będzie nadmiar azotu- to selery pójdą w liście. Wniosek ?. Uprawę każdej rośliny warzywnej trzeba opanować. Na to potrzeba czasu no i....wiedzy. Zazwyczaj początkujący w uprawie działkowicz podchodzi do uprawy życzeniowo. Sieje i sadzi wg potrzeb nie bacząc na to jaka ma glebę i jak trzeba poszczególne gatunki roślin uprawiać.
Ktoś mi powiedział że trzeba obrywać liście, ale przecież w uprawach towarowych nikt tego nie robi...
Obrywam liście te, które w trakcie uprawy pokładają się na glebie. Rozsadę sadzić należy wiosną nie za głęboko . Jeżeli roślina wykształci już korzeń część jego powinna wystawać ponad glebę. Zwróćcie uwagę na te selery z towarówki. Od strony liści mają taką zielonkawą obwódkę. To jest część korzenia ,która w czasie uprawy wystawała ponad glebę.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
gieru96
200p
200p
Posty: 496
Od: 26 mar 2011, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Nieudane selery

Post »

Kiedyś czytałem, że lubią dużo wody i wapniowanie :)
Awatar użytkownika
Pani Szlązkiewicz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1026
Od: 25 sty 2006, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: Nieudane selery

Post »

Rzeczywiście miejsca miały dużo, wszystkie poszły w brodę... Spróbuję w takim razie na wiosnę z własnej rozsady wg Waszych wskazówek:) Miałam kiedyś warzywnictwo na studiach ale jakoś selera nie pamiętam ;)
Swoją drogą marchewka wyszła piękna, a już pietruszka posadzona (nasiona do gruntu) obok to obraz nędzy i rozpaczy....
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nieudane selery

Post »

Seler ma korzeń bulwiasty, spirzchowy ale na pewno nie palowy. Lubi dobrze uprawiną glebę z dużą ilością próchnicy i lubi wilgoć. Jest to warzywo, które zawsze mi się udaje na mojej ciężkiej glebie. Sadzonki kupuję na targu, sadzę co ok 20 cm w rządkach, 40 cm między rzadkami.Nie wolno wsadzić głębiej niż rosły w skrzynkach. Zmniejszenie rozstawu sadzenia skutkuje mniejszymi bulwami. Żadnego podcinania korzeni i obrywania liści.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nieudane selery

Post »

pomidormen pisze:Seler ma korzeń bulwiasty, spirzchowy ale na pewno nie palowy.
Z tym, że nie na pewno. Istnieja tylko 2 rodzaje systemów korzeniowych ; palowy i wiązkowy. Część roślin z systemem palowym wytwarza korzeń spichrzowy.
Morfologia korzeni
Systemy korzeniowe roślin: a-d ? korzenie palowe, e ? system wiązkowy

Z zawiązka korzenia wyrasta korzeń główny będący zazwyczaj przedłużeniem pędu rosnącym pionowo w dół. Wzrost następuje w części wierzchołkowej, a boczne odgałęzienia, zwane korzeniami bocznymi, powstają wewnątrz korzenia głównego (endogenicznie). Korzenie boczne rosną ukośnie lub poziomo i rozgałęziają się dalej na korzenie boczne drugiego, trzeciego rzędu podobnie jak korzeń główny. System korzeniowy tak zbudowany nazywany jest osiowym, a jeśli korzeń główny jest grubszy od innych nazywany jest palowym.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Korze%C5%84

Pozdrawiam
konrad008d
100p
100p
Posty: 184
Od: 29 sty 2012, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Seler-odmiany,uprawa, brak bulwy i inne problemy Cz.1

Post »

Jaka odmiana jest lepsza do siewu w domu . :D
POZDRAWIAM KONRAD :wit
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: jaka odmiana jest lepsza-Seler Nuget czy Seler Albin

Post »

W/g mnie to każdą odmianę selera można wysiać w domu jak chce się samemu zrobić rozsadę selera.Posiałam już odmianę Edward,jeszcze muszę posiać naciową odmianę Groene Pascal,którą mam pierwszy raz.
Awatar użytkownika
david37
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 19 mar 2011, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jaka odmiana jest lepsza-Seler Nuget czy Seler Albin

Post »

W zeszłym roku posiałem Albina i nie powiem, całkiem dobra odmiana, w tym roku też planuje chociaż do tej pory preferowałem głównie Edward, o którym wspomniała przedmówczyni, ale od czasu do czasu nie zaszkodzi poeksperymentować.
konrad008d
100p
100p
Posty: 184
Od: 29 sty 2012, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: jaka odmiana jest lepsza-Seler Nuget czy Seler Albin

Post »

Dzięki a kiedy Albina mam wysiać.
:wit
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”