Seler-odmiany,uprawa, brak bulwy i inne problemy Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Basia_z_Rynku pisze: Właściwie pierwszy raz mi się to przytrafia, a seler uprawiam co roku tak samo.
No to może wina nasion?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Basia_z_Rynku
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 8 maja 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rynek

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Ginka pisze:Też się z moim pożegnam, nigdy nie rósł w korzeń mimo starań także od teraz będę mieć więcej miejsca na inne warzywa które rosną (chyba zastąpię je jarmużem, bo w tym roku musiałam na chama szukać bidulkom miejsca).
Właśnie kurczę... też chyba wsieję jeszcze jarmuż, może trochę sałaty i rzodkiewki. Ma Pani pomysł, jak wykorzystać te selerowe liście poza klasycznym dodawaniem do smaku do zupy?
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Jaka pani :D, tutaj wszyscy sobie mówią na Ty, nie ważne czy stary czy młody :wink: .

Osobiście nie lubię selera, jest dla mnie znośny jedynie w zupie :lol: (może ktoś inny ma jakiś pomysł , wystarczy zaczekać a może znajdzie się jakiś pomysłowy Dobromir :wink: ).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Andrzej20
50p
50p
Posty: 98
Od: 21 lut 2016, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Czy nawozić selery aby urosły w korzeń ?
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Andrzej20 - Selery wymagają ''mocnego'' stanowiska, wówczas wytworzą ładny, duży korzeń. Najlepiej sadzić w pierwszym roku po nawożeniu organicznym i zasilać pogłównie. Moje w tym roku pomału rosną , sucho było (nie podlewam). Dopiero teraz cały tydzień padało i ruszyły ze wzrostem. Mają jeszcze dużo czasu do jesieni, więc liczę ,że zdążą nadrobić . U mnie na ogół najbardziej przybierają w korzeń dopiero po żniwach, jak się ochłodzi i jest wilgoć. Ostatnie zeszłoroczne (z piwnicy) zużyłam do surówki w maju.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Obrazek

Obrazek

W tym roku troszeczkę zaniedbałem swoje selery zwłaszcza heterozyjną odmianę od Piotra (Biotit) ale postaram się nadrobić zaległości. Już odchwaściłem rabatkę a teraz wystarczy tylko dopilnować nawodnienie i zasilanie. Septorioza pomimo braku oprysku środkami chemicznymi zatrzymała się.
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Moje selery wyglądają tak. Dla porównania dwu litrowa butelka. Całe 100 sztuk ;:224

Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Moje selery zarosły dynie. Z dwojga złego wole gigantyczną dynie niż selery giganty. :D Muszę sprawdzić dzisiaj jak tam u nich z bulwami. :)
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Obrazek

Mimo małej ilości liści odmiana Cesar zaczyna tworzyć zgrubienia. Polskie odmiany mają zdecydowanie grubsze ogonki liściowe.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Seler musi być sadzony płytko, lubi mokro, nie będzie rósł w korzeń jeśli jest ziemia kwaśna i uboga. Co jakiś czas trzeba go palcem objechać dookoła i odsuwać ziemię odsłaniając korzeń, wyłamywać liście leżące na ziemi.
Znajoma dostała ode mnie rozsadę, pytałam ją czy wie jak się sadzi seler, odpowiedziała, że "tak, oczywiście!". Niestety, posadziła głęboko i w ogóle nie tworzy się jej korzeń, ma samą brodę.

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

gienia1230 pisze:Seler musi być sadzony płytko, lubi mokro, nie będzie rósł w korzeń jeśli jest ziemia kwaśna i uboga. Co jakiś czas trzeba go palcem objechać dookoła i odsuwać ziemię odsłaniając korzeń, wyłamywać liście leżące na ziemi.
Znajoma dostała ode mnie rozsadę, pytałam ją czy wie jak się sadzi seler, odpowiedziała, że "tak, oczywiście!". Niestety, posadziła głęboko i w ogóle nie tworzy się jej korzeń, ma samą brodę.

Obrazek
Gieniu - też posadziłam za głęboko, ale poodgraniałam do okoła jak radziłaś, i zauważyłam że w dwóch już zaczęły tworzyć się bulwy :) ;:63
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

U mnie z selerów będzie chyba tylko nać. Z posadzonych chyba 120szt większość zarosły dynie. Muszą walczyć o słońce, przez co nać ma kosmicznie wysoką, niestety kosztem bulw. Za rok posadze je w innym miejscu, z daleka od dyń.
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

No ,obrywanie leżących liści i odsłonić ziemię wokół bulwy tj.napisała gienia1230
Pozdrawiam Ewa
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”