Seler-odmiany,uprawa, brak bulwy i inne problemy Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
PaulaPola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 26 mar 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Ja tez chce spróbować z naciowym. Normalny mi się nie udaje. A i tak tylko naci potrzebuje.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

PaulaPola Utrudnię Ci wybór. Piszesz, że zdecydujesz się na selera naciowego ale u niego je się głównie grube, mięsiste ogonki liściowe. Być może dla Ciebie lepszym rozwiązaniem będzie seler listkowy? Jego liście zawierają więcej witamin i soli mineralnych niż liście selera korzeniowego.
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 860
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Wcześniej miałam selera naciowego Zefir, rósł ładnie, ale łodyżki choć w smaku niezłe, były twardawe i puste w środku.
W tamtym roku zmieniłam na Goldgelber 2. Z tej odmiany byłam zadowolona, łodyżki smaczne, kruche, pełne, można było chrupać na surowo, w sałatkach super.
W tym roku też je wysieję, pewnie w przyszłym tygodniu.
Pozdrawiam, Kasia
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

U mnie z selerami bywa różnie,jak o nie zadbam- tzn kompost w dołek przed sadzeniem i regularne podlewanie w czasie suszy,to dają radę.
W ubiegłorocznym sezonie porażka- posadziłam za blisko patisonów i zostały zdominowane przez wielkoludów. Bulwy porosły wielkości orzechów włoskich :roll: W tym roku nie powtórzę tego błędu- będą z dala od dyniowatych.
Mam trochę nasion selera naciowego-nigdy go nie uprawiałam i chcę spróbować w tym roku. Ale on to chyba tylko na bieżace spożycie- do przechowania raczej się nie nadaje?
Pozdrawiam serdecznie- Ela
Awatar użytkownika
PaulaPola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 26 mar 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Własnie widziałam selera naciowego opisanego jako naciowy, w innym miejscu ta sama odmiana opisana jako listkowy. Więc myślałam że to to samo.
Awatar użytkownika
MoniaK
200p
200p
Posty: 383
Od: 25 cze 2013, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

krynka może nie jestem jeszcze doświadczonym ogrodnikiem, ale napiszę jak ja to robię co roku. Listki selera naciowego czy też z bulwy (te z kolei listki są dla mnie smaczniejsze) siekam drobniutko, wkładam do pojemnika po lodach 1l i zamrażam (tak samo postępuję z natką pietruszki czy koprem). Super sprawa, do zupy czy innych dań smakują jakby zerwane prosto z krzaka. Nie nadają się tylko do spożycia na surowo, bo będą rozmoknięte. Więc odpowiadając na Twoje pytanie myślę że do przechowywania się nadają. :D
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 860
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Z selera naciowego wykorzystuje się nie tylko listki, ale też (czy może przede wszystkim) łodyżki.
Ja tę część z listkami wkładam do woreczka i zamrażam, wykorzystuję później do wywarów do zupy.
A łodyżki kroję w "plasterki", wkładam do pudełeczka i tak zamrażam. Wykorzystuję później do zupy jarzynowej, risotto, zapiekanek, sałatek. Wygodnie, bo mam już pokrojone.
Pozdrawiam, Kasia
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Dziękuję za pomysły ,teraz pozostaje tylko dobrych plonów się dochować ;:333
Pozdrawiam serdecznie- Ela
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Wysiałam dziś odmianę Goliat.
Czy ktoś miał do czynienia z tym selerkiem?
Pozdrawiam, Marta.
Awatar użytkownika
aniag78
200p
200p
Posty: 258
Od: 7 sie 2013, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Austria, dolina Dunaju

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

W ubiegłym roku miałam Tango. Miałam go posadzonego w miejscu, gdzie był dosłownie suchy piach oraz na ciężkiej glinie. I tu i tu rósł w najlepsze. Na piachu jednak zbierałam giganty. Bardzo smaczny, soczysty i chrupiący. Jedliśmy na surowo, piliśmy, piekliśmy. I pół zamrażary jeszcze go mamy :wit
Kwiat jest uśmiechem rośliny.
Peter Hille
Niedaleko stoi dom...
Aune
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 sty 2015, o 18:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

ja rok temu wysiałam odmianę Makar (korzeniowy), niestety największy okaz był wielkości orzecha włoskiego, zdaje się że to była niestety moja wina, mało podlewania i nawozu, w tym roku wysieję Albina i postaram się lepiej o niego zadbać :wink: to będzie moje drugie podejście, uprawiam w gruncie
czytałam że nie należy do sadzić go w miejscu po pietruszce, marchwi, cebuli, porze i nim samym, bo marchew, pietruszka i seler to ta sama rodzina i te same choroby, cebuli nie umiem wytłumaczyć, a i że lepiej sadzić go w cieniu
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Aune pisze:a i że lepiej sadzić go w cieniu
Polemizowałbym, a nawet kategorycznie zaprzeczył. Według mnie ta propaganda wzięła się stąd iż seler uwielbia wilgoć a jak wiadomo w cieniu łatwiej o nią niż na pełnym słońcu. Seler to niestety wymagające warzywo.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Zgadzam się. Seler to wymagające warzywo. Najlepiej zapewnić mu słoneczne stanowisko i obfite podlewanie. :)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”