Czosnek jadalny ozimy "HARNAŚ"

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: czosnek jadalny HARNAŚ

Post »

PanOgrodnik tu rozmawialiśmy http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=378
generalnie odległość między rzędami trzeba by zrobić taką, żeby nie utrudnić sobie pielenia. Ja zrobiłam 2 grządki na 100 ząbków, po 3 rzędy w każdej i zrobiłam 25 cm między rzędami. W ubiegłym roku też tak miałam i było ok
Awatar użytkownika
GRANIA
500p
500p
Posty: 909
Od: 3 lut 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: czosnek jadalny HARNAŚ

Post »

Gdzie trzymacie teraz czosnek do bieżącego zużycia, bo mój leży w chłodnym a niektóre główki jakby wysychały i te ząbki nie są takie jędrne. Macając go przez te łuski wyczuć pustkę. Co robię nie tak?
soprano99
50p
50p
Posty: 96
Od: 12 paź 2012, o 00:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słomniki
Kontakt:

Re: czosnek jadalny HARNAŚ

Post »

Za Wiki:
Wysuszone cebule z odmian "miękkołodygowych" przechowuje się zwykle związane w tzw. warkocze. Odmiany "twardołodygowe" wiąże się w pęczki lub trzyma luzem. W warunkach domowych przechowywać czosnek należy w miejscu suchym i przewiewnym, w temperaturze powyżej 18 °C. Niższe temperatury lub wilgotne powietrze (np. w kuchni) powodują gnicie, gorzknienie

Surowiec komercyjny przechowuje się w temperaturze 0 °C. Cebule mogą być przechowywane przez 5-8 miesięcy w zależności od odmiany. Dłużej przechowują się cebule dojrzałe, dobrze wysuszone i osłonięte co najmniej trzema warstwami łusek okrywających

Dobry też jest patent na przechowanie obranych ząbków, gdy Wam zostają z jakiejs potrawy. Zalać to oliwą i do lodówki.
Emek8585
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 paź 2011, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czosnek jadalny HARNAŚ

Post »

Witam,

Ja zakupiłem czosnek od użytkownika "soprano66",
czosnek I jakości.
paczka dotarła na następny dzień i miłe zaskoczenie - nawet kilka główek gratis :)

Z czystym sumieniem polecam.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
GRANIA
500p
500p
Posty: 909
Od: 3 lut 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: czosnek jadalny HARNAŚ

Post »

Dziękuję Soprano , zabiorę go do suchej piwnicy.
Awatar użytkownika
grosik
200p
200p
Posty: 320
Od: 30 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat cieszyński

Re: czosnek jadalny HARNAŚ

Post »

Ja przechowuje swój czosnek w spiżarni, która stoi w nieogrzewanym korytarzu i jak na razie nic się z nim nie dzieje. Wcześniej trochę go podsuszyłam na słońcu - zostawiłam go kilka dni na zagonie po tym jak go wyrwałam z ziemii ;). Cebulę też tak przechowuję - jedynie cebuli białej sie nie podobało - ale ona zaczynała się już psuć w ziemii.
Pozdrawiam ciepło, Gosia ;)
Nasze rodzinne eskapady i nie tylko
PanOgrodnik
100p
100p
Posty: 142
Od: 24 kwie 2010, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: czosnek jadalny HARNAŚ

Post »

Co zrobić by mieć duży czosnek na działce ? Ja sadziłem na jesień i jak sprawdzałem mam bardzo małą główkę. Mój czosnek bardzo chowa się w ziemię odwrotnie do cebuli. Macie jakieś sposoby ? Sadziłem harnasia
Zatorzanin
100p
100p
Posty: 187
Od: 7 wrz 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zator, Małopolska

Re: czosnek jadalny HARNAŚ

Post »

Jak się chowa do ziemi to trzeba go szybko wyciągać to znaczy że już jest dojrzały.
A że mały to pewnie nie miał "papu". Czosnek lubi ziemię mocno nawiezioną tyle, że nie sadziać po oborniku.
Sed fugit interea fugit irreparabile tempus ...
PanOgrodnik
100p
100p
Posty: 142
Od: 24 kwie 2010, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: czosnek jadalny HARNAŚ

Post »

Ale mój jest naprawdę mini mały. Ledwo są zaryski ząbków taka miniaturka czosnku mi wyszła. W takim razie nie ma sensu sadzić czosnku u mnie na działce. Muszę go kupować w sklepie ... :?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czosnek jadalny HARNAŚ

Post »

Może za mało nawozisz i podlewasz, nie poddawaj się tak łatwo ;:333
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: czosnek jadalny HARNAŚ

Post »

PanOgrodnik tak jak aria pisze, nie rezygnuj tak łatwo.

Czosnek naprawdę potrzebuje żyznej ziemi i raczej zasadowej.
Ja wysypuję na grządkę przed sadzeniem kurzeniec i popiół drzewny.
Tego popiołu to w sumie jest sporo, bo w kurniku też kurkom przesypuję popiołem.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: czosnek jadalny HARNAŚ

Post »

Ja też w zeszłym roku sadziłam ,,Harnasia" na głębokość 6 cm.Jesienią wkopałam kurzeniec na głębokość szpachla a resztę ziemi przemieszałam z kompostem i w to były wsadzone ząbki. Wiosną wszedł piękny i dorodne listeczki aż cieszyły tempem wzrostu. Tydz temu wykopałam 1 roślinę i ;:oj główeczki są malutkie. Część roślin oberwałam z kwiatów a część zostawiłam i widzę ,że jak się otwierają to mają malusie ok 3mm cebulki przybyszowe gdy tymczasem poziomów liści było 5-6. Od wiosny na grządce rośnie też gwiazdnica która utrzymywała wilgoć gruntu. Teraz się zastanawiam gdzie zrobiłam błąd bo też mam wrażenie ,że główki uciekły w głąb. Zastanawiam się czy go już wykopywać czy poczekać aż te z ,,kwiatostanami" przywiędną i wtedy wszystkie wykopać.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czosnek jadalny HARNAŚ

Post »

Poczytaj wątek o czosnku zimowym. Wydaje mi się, że za głęboko dałaś nawóz, czosnek jest wrażliwy na zachwaszczenie i u Harnasia trzeba usuwać pędy kwiatostanowe jak tylko się pojawią.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”