Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek(Cyklantera pedata)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4026
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek

Post »

Rzepka pisze:czy ktoś próbował uprawiać cyklanterię w pojemnikach?
Ja miałam w wiadrze i dużych donicach bo w gruncie ślimaki mi zjadły i na dodatek kret podkopał.
Jak planujesz pojemniki to pamiętaj o regularnym podlewaniu.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek

Post »

Dzięki za info, będę pamiętała o podlewaniu, w tym roku miałam niezły trening przy podlewaniu pomidorów w donicach, czy pojemnik 10 l wystarczy na jedną sadzonkę? Nie miałam pojęcia, że te rośliny tak się rozrastają :wink:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Laelia
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 lis 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek

Post »

Ha! Czyli i w cieniu jest nadzieja. Ja mam działkę wybitnie wypoczynkową w lesie, a nie warzywnik. Po prostu postanowiłam spróbować posadzić nieco warzyw i zobaczyć, czy coś z tego wyjdzie. A cyklantery chcę spróbować. Nawet kilka sztuk będzie ok.
Rodzina twierdzi, że oszalałam ;:306
Pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4026
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek

Post »

Rzepka ja miałam w ciut większych ale wystarczy. Nawet spróbowałam w mniejszej doniczce ale w upały nie zdała egzaminu.

Laelia ja w przyszłym roku też planuję posadzić w różnych dziwnych miejscach i zobaczyć jak sobie poradzi.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek

Post »

Dziękuję :wit
WaF90
200p
200p
Posty: 264
Od: 7 paź 2013, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek

Post »

Ładnie to wszystko wygląda i szczerze mówiąc niepozornie co bardzo mi odpowiada.

Mam pytanie:
Było tu napisane, że można podlewać gnojówką z żywokostu. Czy można zamiast tego dać gnojówkę z pokrzywy albo Biohumus uniwersalny EKO? Swoją drogą czy taki biohumus jest dobrym zamiennikiem zamiast gnojówki z pokrzywy?
Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek

Post »

Dzięki Błażeju , takie przetwory " na oko" czasami wychodzą świetnie i zostają na długo w stałym zestawie na zimę.

WaF90 gnojówkę z żywokostu stosuję tak od połowy lata do wielu roślin. Z informacji wynika,że gnojówka z żywokostu jest bogata w potas podobnie jak skrzyp.
Dla roslin wyjątkowo cenny - poczytaj http://www.wodr.poznan.pl/index.php?opt ... temid=1408

O tej porze już niekoniecznie daje się azot, a jeśli to w mniejszych dawkach więc naprzemiennie od czasu do czasu gnojówka z pokrzywy będzie świetnym uzupełnieniem. Na początku sezonu wegetacyjnego należy częściej korzystać z jej bogactwa aby rośliny bujnie rosły .
Biohumus ... na pewno tak ale wyjdzie drogo ( gnojówki to głównie nasza praca i zero wydatku) bo kępa cyklantery to sporo masy zielonej więc i duże potrzeby.
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek

Post »

Iwono ja też na przyszły rok będę obsadzał wszystkie dziury,zamiast powojników.
Jak chcesz ,żeby ślimaki nie zjadły,to trzeba ukorzenić w doniczkach lub tytkach z tektury i później jak mają ze 4 listki do ziemi.Moje przeżyły inwazję bezskorupowców.Ślimaki gustują głównie w małych roślinkach,później odpuszczają.Przy przesadzaniu trzeba uważać ,żeby nie uszkodzić korzenia.Podabnie jak ogórki ,czy papryka mają wrażliwe korzenie.
Wodę to one lubią wyjątkowo.
Z moich doświadczeń to najgorsze miejsce było przy słonecznikach,za mało papu i mimo słonecznego miejsca wyrósł straszy chuderlak.Natomiast dynia ozdobna i jadalna świetnie sobie poradziła i ładnie pięły się po łodydze.
WaF90
200p
200p
Posty: 264
Od: 7 paź 2013, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek

Post »

Dzięki Krysiu za odpowiedź :) Dzięki Twoich poprzednich wpisach sporo się dowiedziałem i porobiłem obszerne notatki ;:63

Co do tej gnojówki z żywokostu to trafiłem na temat:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=45791

Z tego co czytam to są osoby, które polecają gnojówkę z żywokostu ale też są takie, które odradzają. Co o tym sądzisz? :)
"Obecnie wydano zakaz jego stosowania wewnętrznego, gdyż stwierdzono jego toksyczne właściwości."
"Żywokost jest rośliną toksyczną po spożyciu"
"Byc może żywokost stosowany zewnętrznie wspomaga leczenie złamań i urazów, ale drogą przezskórna wchłanianie związków pirolizydynowych jest znikome. Natomiast karmienie roslin toksynami, które niewiadomo jak długo utrzymują sie w roślinie, a potem spożywanie tego, ba! dawanie małym dzieciom pod pozorem, że to przecież naturalne, jest skrajnie nieodpowiedzialne."
"Zastanawianie sie nad wynikami badań ktore przeczą doświadczeniom od zarania dziejow i negują wiedzę którą ludzkość zdobywała przez wieki jest zupełnie niepotrzebne a wręcz szkodliwe. Szkoda zaprzątać sobie tym głowę. Badania naukowe te w cudzysłowiu dowiodły ze szkodliwe jest masło, sól, cukier, a ostatnio czytałem ze i białe pieczywo. Wódka tez jest szkodliwa, w nadmiarze, podobnie jak telewizja i wenezuelskie seriale.
Nie dajmy sie zwariować i miejmy umiar w jedzeniu i piciu. Taka samą wstrzemięźliwość zalecam do stosowania gnojówki, a co ziemia zrodziła niechaj nam służy. Do wszystkiego trzeba mieć głowę, zwłaszcza do ziół i ich stosowania, ale zeby odrazu mowić ze to jest złe no to cos nie halo."
Ewa gratulacje ;:333
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek

Post »

Dziękuję,ale gratulacje należą się cyklanterze :D Sama rośnie,nie"czepiają" się jej żadne szkodniki i choroby, mnie i mojej rodzinie smakują,a do tego piękne pnącze :D
aleksandras77
200p
200p
Posty: 244
Od: 9 maja 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek

Post »

Ja cyklanterę posadziłam przy płocie w półcieniu i z dwóch roslinek miałam spory jak na moje potrzeby zbiór :))
Nie stosowałam żadnych nawozów, tylko podlewałam obficie, podobnie jak ogórki gruntowe
ella1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 gru 2013, o 21:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek

Post »

Melduje się w wątku. Otrzymałam nasionka z akcji. Dzięki waszym informacjom zacznę przygodę z cyklanterą.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek

Post »

Błażej, ponieważ zaopatrzyłeś w cyklanterę pół Forum, powiedz mi czy cyklanterę siejesz prosto do gruntu, czy też robisz rozsadę ?

Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”