Brokuły - nie ma róż zakwitły żółte kwiatki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
dorkosa
200p
200p
Posty: 344
Od: 23 lut 2012, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Brokuły - nie ma róż zakwitły żółte kwiatki

Post »

Grapes Tak z ciekawości. Możesz wstawic zdjęcie całej rośliny, albo chociaż liści?
Pozdrawiam, Dorota
Moje pupilki: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=60009" onclick="window.open(this.href);return false; Wymienię, kupię, sprzedam: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 11&t=59803" onclick="window.open(this.href);return false;
Przepraszam, ale nie działa u mnie klawisz 'alt+c'
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Brokuły - nie ma róż zakwitły żółte kwiatki

Post »

Akurat teraz nie mam możliwości zrobienia zdjęć. To pierwsze zdjęcie również nie jest moje ale chyba najbardziej przypomina to co u mnie wyrosło.

W sieci znalazłem trochę zdjęć kwitnących brokułów. Jak widać są różne odmiany.


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Brokuły - nie ma róż zakwitły żółte kwiatki

Post »

Na pierwszym zdjęciu to jest jarmuż. Kwitnie podobnie do brokuła :wink:
U mnie podobnie (też tak na żółto, ale drobniejsze łodyżki) zakwitł Dziki Brokuł, a teraz jeszcze Musztardowiec - ma dokładnie takie same żółte kwiatuszki tylko jest ich mniej na roślinie i pędy są wątlejsze. Rodzina ta sama i jak widać kwitną podobnie :D
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
dorkosa
200p
200p
Posty: 344
Od: 23 lut 2012, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Brokuły - nie ma róż zakwitły żółte kwiatki

Post »

Niestety Grapes, chyba nie pojesz. Teraz to tylko bukiet możesz sobie zrobic. Nie zniechęcaj się, spróbuj jeszcze teraz zrobic rozsadę na zbiór jesienny, ale tym razem ich przypilnuj. Tylko musi to byc odpowiednia odmiana.
Przeczytaj wątek "Jak uprawiac brokuł?". Mnie on pomógł.
Pozdrawiam, Dorota
Moje pupilki: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=60009" onclick="window.open(this.href);return false; Wymienię, kupię, sprzedam: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 11&t=59803" onclick="window.open(this.href);return false;
Przepraszam, ale nie działa u mnie klawisz 'alt+c'
asiula2706
50p
50p
Posty: 73
Od: 7 wrz 2011, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubartów a raczej okolica

Re: Brokuły - nie ma róż zakwitły żółte kwiatki

Post »

ja bym ich nie likwidowała. zetnij kwiat na wysokości liści (górnych), podlej kilka razy później coraz rzadziej, i powinien wypuścić nowe boczne nie tak duże różyczki. a tak na przyszłość to brokuł nie lubi suchej ziemi- będzie kwitł, a róż nie będzie. :wink:
Joanna
loginal
200p
200p
Posty: 370
Od: 2 sie 2011, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Brokuły - nie ma róż zakwitły żółte kwiatki

Post »

grapes pisze: Teraz brokuły wyglądają mniej więcej tak jak na zdjęciu
Ileż by z tego miodu było ..... postaw ul w pobliżu.
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Brokuły - nie ma róż zakwitły żółte kwiatki

Post »

asiula2706 pisze:ja bym ich nie likwidowała. zetnij kwiat na wysokości liści (górnych), podlej kilka razy później coraz rzadziej, i powinien wypuścić nowe boczne nie tak duże różyczki. a tak na przyszłość to brokuł nie lubi suchej ziemi- będzie kwitł, a róż nie będzie. :wink:
Niestety już zlikwidowałem i posadziłem w ich miejsce rzepę murzynkę i brukiew. Ciekawe czy to wyrośnie. Również pierwszy raz to sadzę. Troche mam obawy co do murzynki gdyż czytałem że wymaga dobrej gleby.

Wysiałem do doniczki ponownie brokuły (tym razem już konkretnej odmiany a mianowicie "Cezar". Już wzeszły

Zmartwiłaś mnie tym że sytuacja z kwiatami może się powtórzyć . Tam jest ogólnie sucho (ziemia VI klasy) i jeszcze te upały a ja nie mogę codzienie tam podlewać.
loginal pisze:
grapes pisze: Teraz brokuły wyglądają mniej więcej tak jak na zdjęciu
Ileż by z tego miodu było ..... postaw ul w pobliżu.
Miód brokułowy, hmm nie jadłem a dobre to?
asiula2706
50p
50p
Posty: 73
Od: 7 wrz 2011, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubartów a raczej okolica

Re: Brokuły - nie ma róż zakwitły żółte kwiatki

Post »

muszę Cię zmartwić, ale jeśli będzie mokro to może coś ci urośnie, a jeśli sucho to sytuacja może się powtórzyć. rzepa będzie słabo rosła i pojawią się kwiaty. co do brukwi to nie wiem, nigdy nie siałam. bądź dobrej myśli. :wink:
Joanna
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Brokuły - nie ma róż zakwitły żółte kwiatki

Post »

A może tym razem posadzić brokuły w półcieniu? Mam takie miejsce gdzie od ok 14 jest cień od świerków. Później już jest niewiele słońca.
Chciałbym też wysiać Jarmuż.
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Brokuły - nie ma róż zakwitły żółte kwiatki

Post »

asiula2706 pisze:muszę Cię zmartwić, ale jeśli będzie mokro to może coś ci urośnie, a jeśli sucho to sytuacja może się powtórzyć. rzepa będzie słabo rosła i pojawią się kwiaty. co do brukwi to nie wiem, nigdy nie siałam. bądź dobrej myśli. :wink:
Mam nadzieję jednak że nie będzie tak źle. Biała rzepa posiana wczesną wiosną do gruntu obecnie ma rozmiary średnich jabłek. Teraz jest trochę cieplej nigdy o tej porze niczego nie sadziłem.

Tydzień temu posiałem też trochę ogórków wiem że późno ale już powschodziły wiec może coś będzie z tego jak je słońce nie spali
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3029
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brokuły - nie ma róż zakwitły żółte kwiatki

Post »

Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
luthiew
50p
50p
Posty: 89
Od: 30 kwie 2014, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brokuły - nie ma róż zakwitły żółte kwiatki

Post »

Witam,

w tym roku wysiałam brokuły w tunelu foliowym. Wzeszły wszystkie nasiona - całe 70 sztuk :P porozsadzałam je, jak tylko mogłam, ale na dzień dzisiejszy liście mają tak ogromne, że niektóre zasłaniają się nawzajem. Można im te liście przerzedzić? czy lepiej zostawić jak jest? zastanawiam się też, po czym poznajecie, że już czas je zbierać? tylko po wielkości ziarenek w róży?
Michal_82
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 14 cze 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Brokuły - nie ma róż zakwitły żółte kwiatki

Post »

luthiew ja specjalistą od brokułów nie jestem, dopiero drugi rok miałem(amatorsko kilkanaście krzaków do bieżącej konsumpcji) i w tym roku kilka urosło naprawdę fajnie, ale wydaje mi się, że nie powinno/nie można usuwać żadnych liści, chyba że te tylko żółte więdnące od spodu - ale one tez same po jakimś czasie opadają. Z tego co kiedyś wyczytałem, to im większe liście tym większe róże będą i to by się zgadzało - w tamtym roku krzaki nie były jakieś wielkie i róże tez były średnie, w tym roku natomiast porosły mi naprawdę "niezłe krzaczory" i róże tez były bardzo duże. Nie obrywałem żadnych liści. W wątku "jak uprawiać brokuł" wrzuciłem zdjęcia i opisałem co dostały jeść, że takie urosły :)
Kiedy zbierać? Ja też do końca nie byłem pewny, ale jak brokuł jest gotowy do ścięcia, to jego róża jest zwarta i nie ma, ewentualnie bardzo mało jest drobnych ziarenek po obwodzie, później jak się jej nie zetnie w tym momencie powoli się "rozchodzi", robi się taka bardziej luźna, pojedyncze "gałązki" róży oddzielają się tak jakby od siebie(wysuwają ponad pozostałe).
W tym roku to zauważyłem u siebie, bo w tym samym czasie kilka róż było do ścięcia i nie daliśmy rady wszystkiego przejeść ;) Te ścięte jak już róża trochę się "rozluźniła" smakowo niczym się nie różniły :) Reszta poszła do zamrażalnika :) Teraz czekam na wsadzone tydzień później :) A za rok będę wsadzał po kilka przez 2-4 tygodnie, to będą przez dłuższy okres na bieżąco do jedzenia.
Choć mogę już stwierdzić, że te wsadzone wcześniej są ładniejsze, róże większe, liście mniej pogryzione. W tamtym roku jesienne tez były gorsze niż wiosenne. Mi najlepiej wychodzą pierwsze wiosenne :)

Ale się rozpisałem, tak jak pisałem, jestem mało doświadczonym amatorem i może ktoś bardziej zaawansowany w uprawie brokuła mnie poprawi? coś dopowie?
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”