Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

Pytam,bo jakoś odnoszę wrażenie,ze większość tych problemów mają pomidory pod folia...
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

Pomidor Dyno & Orange Strawbery wygląda troszeczkę lepiej ale znalazłam dzisiaj na nim takie pomidorki. Czy to jest sucha zgnilizna wierzchołkowa?

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Asia
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2425
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

Niestety nie :( obawiam się ,że to coś gorszego. Sucha zgnilizna wygląda tak http://owocewarzywakwiaty.pl/warzywa/ak ... lizny.html
Kasencja

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

Asia, zgnilizna to nie jest. Szara pleśń? U mnie szara na owocach wyglądała ciut inaczej, ale miałam mniej porażone owoce. Kurcze miałam gdzieś zdjęcie z tego roku i chyba wywaliłam, porównałabym :roll: .

edit. znalazłam z tamtego roku :) .

To moja :wink: zgnilizna z tamtego roku na pierwszym zdjęciu. A szara też z tamtego roku na drugim .

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

Faktycznie zgnilizna wygląda inaczej ale na szarą pleśń też mi to nie wygląda. W razie czego oberwałam całe grono. Już chciałam wyrwać całego pomidora a właściwie dwa bo mam tej odmiany tylko dwie sztuki ale na razie zostawię bo może na podstawie takiego dziwoląga czegoś się nauczę. Ciekawe co powie Kozulka?
Pozdrawiam
Asia
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

Pomidorówka, to tylko otarcia. Pozostanie szwank na urodzie, dojrzały pomidor będzie miał brązową plamę.
Aniusia, diagnoza słuszna.
Slavo, miałeś straszliwie zagłodzoną rozsadę, dlatego pierwsze grona i kwiaty są niedorozwinięte i niezdolne do wzrostu.. Na którymś zdjęciu widziałam jeden zdrowy kwiat w wierzchołkowej części, więc niedługo powinno ich być więcej. Szara pleśń zawsze atakuje zamierające części rośliny. Można ją ubiec przez zbieranie wszystkiego co jest nie do życia.
Niestety zdjęcie z plamami na liściach jest bardzo nieostre i trudno coś dostrzec. Wydaje się, że jest tam zaraza i coś jeszcze, ale mogę się mylić.
Piratka, zarazy tam nie było i niczego chorobowego.
Aska73, to zgnilizna wierzchołkowa. Zgnilizna może różnie wyglądać, w zależności od przyczyny jaka ją wywołuje, nasilenia i stopnia zaawansowania. Inaczej wygląda faktyczny brak wapnia, a inaczej niemożność pobrania. Owoce wyglądające jak ugotowane, świadczą o dużych problemach z pobieraniem wapnia. Krzak wygląda już znacznie lepiej, ale nadal męczy go zasolenie podłoża. Może mieć mniejsze wymagania nawozowe od innych odmian, albo wdepnął w takie miejsce w ziemi. Zdaje się, że był cały czas poskręcany, więc chyba jest mniej potrzebujący. Nadal wymaga podlewania samą wodą (w upał więcej). Jeśli pokażą się nowe zawiązki i pierwsze z nich osiągną wielkość czereśni, trzeba je będzie zapobiegawczo opryskać saletrą wapniową. (3 razy co 3-5 dni). Problemy z pobieraniem wapnia skończą się dopiero po całkowitym wyprostowaniu młodych liści. Stare pozostaną już skręcone do czasu usunięcia. Skoro nie ma już pierwszego grona, trzeba też usunąć kilka dolnych liści.

Pozdrawiam, kozula
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

Kozulko och jak miło dzień się zaczyna gdy można Cię poczytać, dziękuję ślicznie.
Pozdrawiam
Asia
pavel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 cze 2012, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

Witam wszystkich. Jest to mój pierwszy postale od razu prosze o pomoc. Mam ok 40 krzków pomidorów w tunelu. Niektóre maja poskręcane liście w dół. Nie chcą rosnąć .Odmiany bycze serce i brutus. Wyglądaja jak choinki. Maja zolte z brazowymi plamami.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Slavo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 30 sty 2012, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

Kozula, dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
Aniusia
50p
50p
Posty: 84
Od: 18 mar 2012, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

Dziękuję Ci Kozulko kochana za odpowiedź.Wczoraj zauważyłam,że już się poprawia sytuacja :heja ,ziemia troszkę przesycha.
Nie oglądaj się za siebie-może Coś właśnie Cię dogania.
pavel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 cze 2012, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

Pomocy odpowie mi ktos na pytanie wyzej
piratka77
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 2 sie 2011, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

Kozulko bardzo Ci dziękuję za odpowiedz,dla mnie każda pojawiająca się plama to już w moich wyobrażeniach musi być zarazą :roll: . Jakbyś mogła zerknąć na te dwie fotki, to są dolne liście z pięciu pomidorów nie wiem może przesadzam, ale mam wrażenie że to alternarioza. Pomidory są w gruncie, 100 krzaków jest w porządku tylko 5 ma takie zmiany, po jednym liściu na każdym krzaku. Oberwałam te liście i nie wiem prysnąć te pomidory czymś?, wszystkie czy tylko te 5? :roll:(mam Amistar, Mildex). Pozdrawiam.


Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Aneta.
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2425
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.6

Post »

kozula pisze:Aska73, to zgnilizna wierzchołkowa.
Ja też dziękuję, człowiek się ciągle uczy , bo wydawało mi się ,że sucha zgnilizna to tylko czarne ,twarde plamy na wierzchołku owocu bo tylko w takiej formie u mnie się zdarzała :roll:
To w sumie dobra diagnoza lepsza niż zaraza czy pleśń 8-)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”