Rzepa jadalna Snowball i inne białe i różowe

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
kasia82
500p
500p
Posty: 583
Od: 25 lut 2012, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Rzepa jadalna Snowball i inne białe i różowe

Post »

Czy ktoś z was uprawiał rzepę jadalną Snowball?
W połowie kwietnia wysiałam experymentalnie na redlinie nasionka PNOS i powoli zbieram plony ;:oj
Jak na mój pierwszy raz uważam, że mi się udała, chociaż popełniłam kilka błędów- oczywiście za gęsto posiałam, w moim przypadku wymagała przerwania przynajmniej raz w tygodniu, ostatecznie w jednym rzędzie mam tylko 8 rzepek :twisted:
W sierpniu sieję cały rząd na długość :;230, nie jestem pewna co do wielkości czy nie za wcześnie ją wyrwałam, powinna mieć jasno fioletowy nalot z góry - moja nie ma.
i podaję przepis na moją ulubioną surówka z rzepy:
6 średnich rzep starkować na średnich lub małych oczkach dodać śmietanę 18% 180g, 2 łyżki majonezu, pół łyżeczki soli i 1,5 łyżeczki cukru wg uznania. Ja preferuję na słodko więc daję 3 łyżeczki cukru.
Surówka idealna do kotletów z fileta kurczaka lub schabu + ziemniaczki, na końcówkę obiadu tę śmietanką z rzepy można polać ziemniaczki. Smacznego :D

Jeśli macie jakieś doświadczenia w uprawie rzepy, będę wdzięczna za porady i uwagi.

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
natalka
50p
50p
Posty: 60
Od: 11 lip 2011, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Rzepa jadalna Snowball

Post »

Ja w tym roku na wiosnę także posiałam tą rzepę. Moja również była za gęsto oraz nie miała fioletowego zabarwienia. Smak bardzo dobry, nie jest ostra SUPER, ale bardzo ekspansywna (przez swoje ogromne liście zabiera światło innym roślinom), mimo to na jesień u mnie nr 1

pozdrawiam :wit
Szczęście to nie to, co posiadasz, lecz to, czym potrafisz się cieszyć.
Awatar użytkownika
Jankiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 244
Od: 2 cze 2010, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żerżeń (centralne Mazowsze)

Re: Rzepa jadalna Snowball

Post »

też uprawiałem nasiona odmianę Snow ball z PNOS Ożarów. Jako poplon po bobie. Nie jadłem jako surówki ale podgotowywałem z ziemniakami i potem opiekałem na ruszcie z ziołami. Pieczone ziemniaki i pieczona rzepa pasują do siebie.
Awatar użytkownika
kasia82
500p
500p
Posty: 583
Od: 25 lut 2012, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Rzepa jadalna Snowball

Post »

natalka tak, nie jest ostra, smak raczej delikatny, ostatnio do surówki z rzepy dokroiłam trochę rzodkiewki, pyszna była. Liście faktycznie duże miała, u mnie przesłoniły kapustę - odstęp między rzędami min 40cm :;230
Dobrze i wcześnie przerwana wyrośnie do całkiem sporych rozmiarów- w sumie jak większość warzyw wymagających przerywki

Właśnie wyczytałam w wątku Erazma że:
Erazm pisze: Rzepa
-źle na nią wpływa kapusta, rdest,
-wzajemny pozytywny wpływ rzepa ? groch.
U mnie rzepa przy kapuście rośnie bardzo dobrze, powinno być odwrotnie to rzepa źle wpływa na kapustę ;:oj

Jankiel czy mogę prosić o jakiś króciutki przepis na te pieczone ziemniaki z rzepą, w jaki sposób je przyrządzasz.
Ja surowe ziemniaczki przkrajam na pół do środka wkładam koper, pietruszkę i czosnek, na oko troszkę podlewam olejem, następnie zawijam w folię aluminiową.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Czarna rzepa

Post »

Amanita
Kiedy wysiewałaś tą ładną rzepkę ?
Pozdrawiam, Beata.
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rzepa jadalna Snowball i inne białe i różowe

Post »

besia, wysiewałam w połowie sierpnia :)

Wszystkie w ogóle zostały pogryzione przez jakieś szkodniki, które zrobiły takie wąskie, głębokie tunele. Czy ktoś wie jakie to mogą być szkodniki?
Awatar użytkownika
jola1313
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5412
Od: 21 sty 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Rzepa jadalna Snowball i inne białe i różowe

Post »

Tekst nie na temat usunięty/mod.jokaer.

Amanita, te robaczki,to tzw.pchełki(przynajmniej ja je tak nazywam). Lubią rzodkiewki i kapustne.Rzodkiewkę-jak się nie opryska,to całkiem liście zjedzą. Póżniej dobierają się do korzeni.
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Rzepa jadalna Snowball i inne białe i różowe

Post »

Przez te pchełki nie sieję rzodkiewki wiosną do gruntu , tylko wysiewam w foliaku . Tam pchełki jej nie atakują .
Ta wysiana do gruntu , jak zrobi się tylko trochę cieplej całe listki ma podziurkowane i w korzeniowych zgrubieniach siedzą białe robaczki . ;:108
Latem mam też tak podziurkwane liście rukoli .
Pozdrawiam, Beata.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”