Pomidory - nawożenie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

A ja wziąłbym pod uwagę 2 w 1.I raczej więcej się zmieści.Dobrze by było aby zainteresowany
podał dokładne wymiary tego tuneliku. ;:333
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Można zasadzić w zakupionym podłożu w pierścieniach/wiadrach min. 10 l bez dna.

Ps. Ja w w tunelu w zeszłym roku miałem 19 krzaków pomidorów i 3 papryki. W tym roku sadzę tylko 20 krzaków holenderskich Wymiary ok. 220 x 265 cm. Fakt ciężko było trochę przejść ale dałem radę. Jak widać nie przekroczone jest maksymalne zagęszczenie 4 krzaki na m2.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

offca11

No to pogadajmy o nawożeniu :D

Fosforu i magnezu masz dosyć, więc tu nie ingerujemy.
Potasu nadmiar więc tu tym bardziej.

Azotu brakuje 40 mg/l czyli 8 gram /m2. Tu zastosujesz saletrę wapniową w ilości 5 deko/m2. Tym sposobem azot podniesie się do 120 mg/l. Zdecydowana większość azotu będzie w formie azotanowej, nie będzie więc zwiększać puli kationów blokujących pobieranie magnezu i wapnia. Pod folią możemy sobie na to pozwolić ponieważ jest tu słabe wymywanie anionów NO3-.

Wapnia jest dużo za mało. Brakuje 1g/l tj 20 dkg/m2 w przeliczeniu na CaO. Ponieważ pH jest dość wysokie odpada stosowanie kredy nawozowej. Wapń uzupełnisz gipsem, zwykłym gipsem budowlanym, który zawiera ok 40 % CaO. Rozsypiesz więc 0,5 kg tego gipsu na m2.

Wcześnie na wiosnę , jak tylko ziemia odmarznie, rozsypiesz gips i przekopiesz glebę na głębokość 15-20 cm po czy na wierzch rozsypiesz saletrę wapniową i zagrabisz. Do czasu wysadzenia pomidorów musisz utrzymywać wilgotność gleby w tunelu.
Pomidory będziesz sadził w dołki wykopane na głębokość 20 cm, które wypełnisz podłożem do pikowania. Ziemię z wykopanych dołków usuniesz na zewnątrz. Dołki o średnicy ok 20 cm więc do jednego dołka wejdzie ok 6 l podłoża. Starczy więc Ci jeden worek 80 l.
Musisz mieć do dyspozycji siarczan magnezu i resztę saletry wapniowej w razie wystąpienia niedoboru magnezu czy suchej zgnilizny wierzchołkowej.

To by było na tyle.

PS Niezmiernie ważna uwaga dla Ciebie. Z powodu dużego nadmiaru potasu musisz w sezonie szczególnie pilnować wilgotności gleby w tunelu by nie doprowadzić do zasolenia .
Awatar użytkownika
offca11
200p
200p
Posty: 247
Od: 4 mar 2013, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pod Krakowem

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Bardzo Ci dziękuję, Twoja wiedza jest dla mnie imponująca :)
To gleba już by byłą załatwiona, rozsadę też, teraz to idę szukać informacji jak mądrze nawozić w trakcie sezonu :)
forumowicz jeszcze jakbyś mógł zobaczyć na planowaną gęstość zasadzenia pomidorów, a byłbym wdzięczny :wit
Pozdrawiam Mateusz
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Proponuję nie przesadzać. Jak pisałem nadmiar potasu będzie wymagał szczególnej troski o wilgotność gleby. Jeśli zagęścisz uprawę będziesz miał problemy z szarą pleśnią bo wilgotność powietrza będzie duża. Na Twoim miejscu część pomidorów posadziłbym w gruncie.

Ty za bardzo nie dumaj o nawożeniu w sezonie. Jeśli coś będzie wymagać uzupełnienia to jedynie azot przy zastosowaniu saletry wapniowej.
Awatar użytkownika
offca11
200p
200p
Posty: 247
Od: 4 mar 2013, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pod Krakowem

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

W gruncie i tak będą, szkoda, że taki mały mój foliaczek, to trochę zmniejszę ilość pomidorów w foli.

Tylko jeszcze żeby wiedzieć kiedy zasilać w ten azot
Pozdrawiam Mateusz
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Po wysadzeniu rozsady pierwszy raz zasilisz ją pod krzak jakiś tydzień po wysadzeniu. Następny raz miedzy rzędy po zawiązaniu owoców na I gronie. Trzeci raz po zawiązaniu owoców na III gronie. Za każdym razem zastosujesz roztwór 0,5 % saletry wapniowej.
Na jesień po likwidacji uprawy pod folią powtórna analiza gleby.
Awatar użytkownika
offca11
200p
200p
Posty: 247
Od: 4 mar 2013, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pod Krakowem

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Po prostu przepis na pomidorki w 3 stronach ;:306 Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać :)
Jeszcze raz bardzo, bardzo dziękuję.
Jeszcze ochrona "opryskami", ja do tej pory pryskałem miedzianem przy wysadzeniu do foli/gruntu, powtarzałem oprysk po ok 4 tygodniach,
póżniej jeszcze 2 opryski amistarem.
Pozdrawiam Mateusz
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Na dziś chemii mam już dość. A Ty się dobrze zastanów nad sposobem ochrony.
Awatar użytkownika
offca11
200p
200p
Posty: 247
Od: 4 mar 2013, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pod Krakowem

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Tak właśnie zrobię :) Napisałem jak robiłem do tej pory a nie że to jest dobrze. Dziękuję forumowicz
Pozdrawiam Mateusz
Awatar użytkownika
offca11
200p
200p
Posty: 247
Od: 4 mar 2013, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pod Krakowem

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

O rany co ja robiłem ;:182 Dziękuję forumowicz za otwarcie mi oczu ;:180
Pozdrawiam Mateusz
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Myślę, że w tym sezonie dasz sobie radę. Możesz liczyć na moją pomoc w każdej sytuacji.
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Dzisiaj u mnie na plusie 4 stopnie, w związku z tym chciałem się zapytać czy jeśli pogoda na to pozwoli można pobrać próbki do analizy gleby?
Chyba nie trzeba czekać do wiosny?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”