Pomidory - nawożenie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Skoro nie dałeś ziemi do analizy To nie wiesz czy już nie jest czegoś w tej ziemi za dużo. Także w tym momencie działasz po omacku :wink:
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Widziałem już takie analizy gleby z tuneli foliowych, że z powodzeniem mogła być pakowana w worki i sprzedawana w charakterze obornika. :lol:
Jak Błażej pisze, najpierw analiza a potem dyskusja.
Będzie gorzej jeśli okażę się, że trzeba na gwałt wapnować.
marmod
50p
50p
Posty: 63
Od: 4 lip 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

z wapnowaniem to akurat trafiłem bo w tym roku pomidory miały niedobór i zacząłem wapnowanie.
a analizę gleby co ile się robi? przed i po wegetacji aby poznać rozmiary konsumpcji przez rośliny? to byłoby niegłupie.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Nie będziemy prowadzić bezprzedmiotowej dyskusji bo na jakiej niby podstawie. Analizy gleby wykonuje się bądź na jesień, bądź na wiosnę. Przed nawożeniem czy wapnowaniem.

Na wszelki wypadek podaję link :

http://www.pwik.boleslawiec.pl/plik,380 ... -gleby.pdf
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

By nie odpowiadać tysiące razy na te same pytania dotyczące podłoży i nawożenia wszelkie odpowiedzi na pytania zawarte w innych wątkach będę umieszczał w tym podwieszonym wątku.
Sudzio pisze:A nie może być ziemia z zeszłego roku ? I jaka proporcja i jaka ziemia jest najlepsza do takich siewek papryk i pomidorków ? ;)
Jeśli na rynku brak jest świeżych podłoży najpewniejszym zakupem jest tort odkwaszony. Dobrze jest też zakupić perlit i domieszać do torfu w ilości 1 litr perlitu na 20-50 l torfu. Zastosowanie jednak czystego torfu wymaga nawożenia najlepiej w formie fertygacji .
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Sztuczka pisze:Korzystając z tabeli:
Nawóz % azotu (N) % fosforu (P2O5) % potasu (K2O) % wapnia (CaO) mikroelementy | substancja organiczna
Wióry, mączka rogowa N 10-14 P 4-5 K brak Ca 4,3 mało | 60-80

spróbowałam obliczyć ile użyć na 5mb mączki rogowej /zakupionej w lidlu/, aby dogodzić pomidorom.

Wyszło mi, żeby pokryć zapotrzebowanie na fosfor w 100% potrzebuję sypnąć rzędowo 0,4 kg/m2 = 1,4 kg / 5mb.
Wtedy odpowiednio azotu będzie 230% i 50% wapnia.
Jak zacznę miesiąc przed wysadzeniem to dawka azotu na pewno się zmniejszy. (?)

Nie znalazłam ile w tym przypadku dostarczę magnezu.

Moje pytanie - czy warto będzie sypnąć dolomitem uzupełniając jednocześnie braki wapnia i magnezu?

I dodatkowo siarczan potasu na pokrycie potasu w 100%?
Ewentualnie, np mączką granitową (którą dysponuję po obróbce granitu) - poniżej tabela
Związek chemiczny granit (%)
P2O5 0,2
K2O 5,3

na 1m2 =0,94 kg/m2

Co myślicie?:)

*bardzo możliwe, że popełniłam jakiś babol obliczeniowy:P
Na podstawie wymagań co do składu podłoża dla pomidorów wynikają następujące ilości składników w przeliczeniu na 1 m2 :

azot- 18-24 g
fosfor - 27,6- 36,8 g w przeliczeniu na P2O5
potas- 48-60g w przeliczeniu na K2O

W nawozie najwięcej jest azotu więc wg tego składnika należy wykonać obliczenie. Nawóz zawiera średnio 12 % azotu więc :

24 x 100/12 = 0,2 kg uwzględniając równoważnik nawozowy 0,3 potrzeba 0,2/0,3 = ~ 0,7 kg

W tej ilości jest :
fosforu- 700 x 5/100= 35 gram czyli wystarczająca ilość
Ponieważ potasu jest brak potrzeba uzupełnić 54 g/m2 K2O. Mamy do dyspozycji mączkę bazaltową zawierającą 5,3 % K2O. Potrzeba więc jej :

54 x 100/5,3= ~ 1 kg
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Wiem, że to zginie w tłumie ale co mi tam......

http://poradnikogrodniczy.pl/ziemia-do- ... nasion.php

Tak do wysiewu jak i do dalszej uprawy balkonowej nie kupujcie ziemi w której jest więcej niż 0,6 kg/m3 nawozu. W takiej uprawie nie trudno jest o zasolenie a w konsekwencji uszkodzenie korzeni ponieważ występują duże wahania wilgotności
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

A ja w tym roku nie zamierzam przepłacać za nawóz do pomidorów i zastosuję tajną mieszankę od forumowicz, którą sobie zapisałam w minionym sezonie ;:215 ;:215 ;:215
Dziunia87 pisze:Popatrzmy na to od strony ekonomicznej.

1 kg tej Magicznej siły kosztuje 35 zł

http://www.floks.pl/nawoz-do-pomidorow- ... ,id65.html

Ten sam skład uzyska się mieszając 60 dkg saletry potasowej i 22 deko superfosfatu


Saletra

http://www.ceneo.pl/12174031

tj 8 zł 60 gr/kg x 0,6 kg= 5 zł 16 gr



Superfosfat

http://www.ceneo.pl/12174022

5 zł/ kg x 0,22 kg = 1 zł 10 gr

RAZEM 6 zł 26 gr
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

RobertP napisał(a):
Tak będzie sam torf odkwaszony. A ile dać stężenie nawozu? Jak na opakowaniu czy to będzie za dużo dla takich małych sadzonek? mam kupiony bio florin który polecał forumowicz.
Bioflorin ma skład :

N- 5,9 %
P2O5- 3 %
K2O- 6,5 %

Oznacza to, że 1 cm 3 tego nawozu zawiera:
N- 59 mg
P2O5- 30 mg
K2O- 65 mg

Najbezpieczniej jest stosować fertygację czyli nawożenie roztworem nawozu w takim rozcieńczeniu, by odpowiadało ono wymaganemu składowi podłoża dla pomidora czyli :

Cytuj:
Optymalna zawartość (w mg/dm3) przyswajalnych form składników mineralnych w glebie, oznaczonych metodą uniwersalną, dla pomidora wynosi: 90-120 N (NH4 +NO3), 60-80 P, 200-250 K,


Ponieważ najgroźniejsze jest przedawkowanie azotu ilość nawozu trzeba dostosować do tego składnika. Jeśli więc damy na litr wody 2 cm 3 nawozu o którym mówimy, to otrzymamy roztwór, który będzie zawierał:

N- 2 x 59 mg = 118 mg
P2O5- 2 x 30 mg = 60 mg
K2O - 2x 65 mg = 130 mg

Umawiamy się, że podlewamy tylko roztworem nawozu. Teraz pytanie kiedy rozpocząć podlewanie nawozem ?. Są dwie szkoły pikowania tj jedni pikują tuż po rozłożeniu liścieni , inni czekają na pierwszy liść właściwy. Ci co pikują po rozłożeniu liścieni rozpoczynają podlewanie nawozem tuż po przepikowaniu. Ci co czekają na pierwszy liść właściwy muszą rozpocząć podlewanie po rozłożeniu liścieni czyli jeszcze w fazie siewek.

Ergo: podlewamy rozsadę tylko roztworem nawozu 2 cm3/litr wody aż do momentu wysadzenia do gruntu. Na pytanie jak często odpowiem: tak często jak podłoże wymaga podlewania dla utrzymania wilgotności.

Jeszcze jedno pytanie może się pojawiać. Jaki inny nawóz poza Bioflorinem ? Odpowiadam : każdy nawóz do roślin kwitnących z serii bądź Florovitu, Fructusa lub Bioponu. W takim samym stężeniu.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo.- kardynał Armand Jean Richelieu

Zgłoś ten post
Awatar użytkownika
offca11
200p
200p
Posty: 247
Od: 4 mar 2013, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pod Krakowem

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Wiem, że powinno się dawać próby do analizy wiosną albo na jesień, ale dlaczego? Ja ze względu na budowę domu musiałem przenieść warzywniak i foliaka na działkę sąsiada (dziękuję Sąsiedzie, na czas budowy domu). Działka nie była uprawiana około 20 lat, stała ugorem. Przygotowałem sobie ją wcześniej, od wiosny wycinałem wszystkie "chaszcze", kosiłem itp. Na jesień zostało wszystko głęboko zaorane, z dodatkiem odrobiny obornika (nie miałem więcej) i przegniłą trawą z trawnika. Teraz na wiosnę wypożyczę glebogryzarkę i będzie ;:333 już kiedyś tak robiłem. Moje pytanie, mogę teraz już zawieść ziemię do analizy? Bo trochę się boję, że może się okazać, że trzeba wapnować na szybko.
Pozdrawiam Mateusz
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Możesz dać do analizy, bo do wiosny zbytnio się nie zmieni, może azotu będzie jeszcze mniej, przypuszczam, że i teraz jest go mało.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

offca11 pisze:Wiem, że powinno się dawać próby do analizy wiosną albo na jesień, ale dlaczego?
Proste. W zimie nie pobiera się próbek, bo zazwyczaj w tym okresie ziemia jest zmarznięta , więc jak ? W lecie, w trakcie uprawy ,skład gleby ciągle się zmienia , bo rośliny pobierają składniki z gleby. Można więc pobrać jesienią przed nawożeniem lub wapnowaniem albo wiosną przed wiosennymi uprawami.
Awatar użytkownika
offca11
200p
200p
Posty: 247
Od: 4 mar 2013, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pod Krakowem

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

No to nic, jutro wezmę ziemię i zawiozę do analizy. W sumie to chyba wezmę tylko z tunelu (folia nie ściągana na zimę) by sprawdzić azot a na reszcie warzywniaczka parametry powinny być podobne. Nie ukrywam, że potem będę liczył na Waszą pomoc by móc dobrze zinterpretować wyniki.
Pozdrawiam Mateusz
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”