Formowanie ogórków. Usuwanie pierwszych kwiatostanów

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Formowanie ogórków. Usuwanie pierwszych kwiatostanów

Post »

Analogicznie do pomidorów, chciałabym zaczerpnąć trochę informacji na temat ogórków.

Według teorii z forum z pierwszych 4-5 węzłów, usuwa się kwiatki. U odmian, które tworzą 3-4 owoce w jednym węzle trzeba ciąć pędy boczne.

A jak takie usuwanie węzłów wygląda w praktyce u forumowiczów?, Co się stanie jeśli owe węzły się zostawi?, Czy ci, którzy prowadzą ogórki na hektarach również robią sobie spacery ;:65 między ogórkami w celu szukania i usuwania kwiatków?
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pierwszy kwiatostan - Ogórki

Post »

Chodziło o prowadzenie ogórków pod folią. Na polu ważna jest odległość między rzędami i ilość roślin na 1 m bieżący.
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Pierwszy kwiatostan - Ogórki

Post »

Przepraszam, że nie sprecyzowałam pytania ;:14 chodzi mi o ogórki w gruncie i na sznurku. Wiem, z lektury forum :uszy że obrywanie kwiatków dotyczy zarówno ogórków pod folią jak i rosnących w pionie. Dlatego chciałabym spytać się o doświadczenia ogrodników w tej kwestii.

Według teorii (oczywiście z forum!!! :shock: ) u pomidorów ucina się liście. Jednak wiele osób z praktyki nie polecało ucinania liści z wyjątkiem wilków. Nawet, ktoś napisał coś takiego: "Im większy krzak pomidora, tym większe plony"

Dlatego chciałabym prośić forumowiczów, aby podzielili się swoim doświadczeniem w sprawie ogórków. Czy praktykują usuwanie węzłów w ogórkach i co im to daje? ;:3
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pierwszy kwiatostan - Ogórki

Post »

Xavierka, węzłów, to na pewno nie usuwaj :lol:
A tak na poważnie - usuwa się kwiaty i zawiązki do wysokości 4-5 węzła. Ogórki lepiej i szybciej wówczas rosną i w efekcie wiążą więcej owoców.
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pierwszy kwiatostan - Ogórki

Post »

;:136 Wiesz jak to jest z tą wiedzą, im więcej czytam, tym bardziej zdaję sobie sprawę, że ciągle wiem za mało, więc... Czytam jeszcze więcej. A ponieważ w miejscach takich jak Forum ścierają się różne opinie, często sprzeczne, najlepszym rozwiązaniem jest czasami sprawdzić pewne rzeczy samemu. Wtedy wiesz, że naprawdę wiesz :wink:
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
kasia82
500p
500p
Posty: 583
Od: 25 lut 2012, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Pierwszy kwiatostan - Ogórki

Post »

Jak ja szukałam, że was nie znalazłam ;:223 wpisuje się żeby nie zgubić.
Powinno się zmienić tytuł wątku na "Usuwanie kwiatów i zawiązków - Ogórki" lub na "Usuwanie pierwszych kwiatostanów - Ogórki" ;:oj zawracałam głowę ludziom w innym wątku a chodziło o to że ogórki na gruncie są bardzo małe a już kwitną mają po kilka zawiązków i kwiatów.
Za radą forumowicza poobrywałam zawiązki i kwiaty do 4 węzła, podlałam nawozem - teraz czekam :twisted: Jeśli chodzi o ogórki w szklarni poobrywałam boczne pędy "wilki" tam gdzie były 2-3 ogórki na węźle, sąsiadka pokazała mi palcem te "wilki" bo nie mogłam rozkminić które to :;230
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
atomowa
50p
50p
Posty: 97
Od: 16 maja 2012, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Myślenice

Re: Usuwanie pierwszych kwiatostanów - Ogórki

Post »

A doradzi mi ktoś życzliwy ;:168 , czy przy bardzo ciasno posadzonych ogórkach też należy odrywać pierwsze kwiatostany i przycinać nad czwartym liściem? Dodam, że ogórki praktycznie teraz są jeden przy drugim i nie wiem jak dalej robić i czy robić z nimi cokolwiek? ;:173
Pozdrawiam
Edyta
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Usuwanie pierwszych kwiatostanów - Ogórki

Post »

Atomowa, ale jak to przycinać nad czwartym liściem? W ogórkach prowadzonych pionowo zawiązki i kwiatki obrywa się do 4-5 węzła i usuwa się wszystkie pędy boczne do tego samego miejsca, ale pędu głównego się nie przycina. Powyżej 4-5 węzła podcina się pędy boczne tak, jak na poniższym obrazku:

P.S. Co ile masz ogóreczki posadzone?

Obrazek
LEGENDA:
PRZYKŁADY FORMOWANIA ROŚLIN OGÓRKA
A ? Z SADZENIA W DOBRYCH W DOBRYCH WARUNKACH ŚWIATŁA;
B ? Z SADZENIA BARDZO WCZESNEGO, W WARUNKACH NIEDOSTATKU ŚWIATŁA
C ? W TUNELACH "STAREGO TYPU"

Obrazek ? ZAWIĄZKI DO USUNIĘCIA,
Obrazek ? OWOCE NA PĘDZIE GŁÓWNYM,
Obrazek ? OWOCE NA PĘDACH BOCZNYCH
Obrazek ? MIEJSCE CIĘCIA

Źródło: J. Dobrzańska, Formowanie roślin ogórka w zależności od warunków świetlnych, HO nr 9/2003
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
atomowa
50p
50p
Posty: 97
Od: 16 maja 2012, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Myślenice

Re: Usuwanie pierwszych kwiatostanów - Ogórki

Post »

Moje plezą się po ziemi, właściwie to po gałęziach podłożonych pod nimi. A że to pierwszy rok kiedy cokolwiek sadziłam, z początku nie znałam tego forum, więc posadziłam bardzo gęsto, mniej wiecej co 15-20 cm :oops: :shock:
Co do tego cięcia pędu głównego nad 3-4 liściem - pytam, bo tak pisze w książce "Rok na działce", którą niedawno zakupiłam :wink:
Pozdrawiam
Edyta
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Usuwanie pierwszych kwiatostanów - Ogórki

Post »

Wiesz co, no o jak masz tak gęsto posadzone, to ja bym Ci proponowała jednak zrobić dla nich sznurki lub tyczki ok. dwumetrowe i puścić pionowo. Będziesz miała ładny plon. A jak będą się płożyć, to mają za gęsto, wtedy powinny być posadzone co 70 cm z tego co pamiętam :roll:
Takie przycięcie pędu głównego, o którym piszesz, spowoduje wydaje mi się silniejsze krzewienie i wtedy będzie jeszcze większy gąszcz.
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
atomowa
50p
50p
Posty: 97
Od: 16 maja 2012, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Myślenice

Re: Usuwanie pierwszych kwiatostanów - Ogórki

Post »

Dziękuje ci ślicznie za pomoc ;:196 , z sznurkami nie wiem, czy umiałabym odpowiednio powiązać ale tyczki już bardziej :wink: . I te kwiatuszki do 4 liścia usunąć?

Co do tego pędu głównego jest pokazany rysunek. Po cięciu z jednego pędu robią się cztery, nie wiem czy dobrze tłumaczę co widzę :wink:
Pozdrawiam
Edyta
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Usuwanie pierwszych kwiatostanów - Ogórki

Post »

Tak, usunąć kwiatki do 4-5 liścia.
Co do Twojego rysunku - to tak właśnie mi się wydawało, ciachnięcie pędu głównego spowoduje rozkrzewienie z pędów bocznych - ale na to potrzebne byłoby dużo miejsca, a jak już masz gęsto posadzone, to lepiej niech owocują na pędzie głównym + przycięte pędy boczne powyżej 4-5 liścia :)
A jakbyś się jednak skusiła na sznurki :wink: to możesz sobie podpatrzeć np. jak ma fajnie stelaże zrobione Picadero: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 6#p3095666
Pozdrawiam, Dorota
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usuwanie pierwszych kwiatostanów - Ogórki

Post »

atomowa pisze: pytam, bo tak pisze w książce "Rok na działce", którą niedawno zakupiłam :wink:
Tak się składa , że ta książkę mam przed sobą.
Pisze tam wyraźnie/ cytuję /:
" Gdy ogórki w inspekcie wytworzą 5-6 liści przystępujemy do ich cięcia w celu wybicia pedów bocznych na których powstaje wiecej kwiatów żeńaskich. Tniemy tylko odmiany ustalone nie tniemy heterozyjnych "
W uprawie gruntowej nawet na wbitych gałęziach nikt nie tnie ogórków , bo to paranoja. Przy uprawie na stelażu trzeba usunąć pierwsze kwiaty by zmusić roslinę do wydłużenia pędu bo inaczej jaki sens byłby w takiej uprawie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”