Ogród warzywny na balkonie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i ziół na balkonie

Post »

Podziwiam każdego kto ma taki balkonowy warzywniak :) ;:63 Tyle wszystkiego na tak małej powierzchni ;:333
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i ziół na balkonie

Post »

Balkon ma ok 10 m2. Ale wykorzystuję wszystkie możliwe miejsca, stawiam regały, podwieszam donice, na poręczach wiszą skrzynki. Zioła staram się mieszać więc tylko na pierwszy rzut oka tak strasznie to wygląda :). Część z tych roślin będę sadzić pierwszy raz - np. okrę czy bakłażany. Robiłam dwa razy podejścia do ogórków - nie wyszło, więc w tym roku rezygnuję.

No i pomidory - stawiam tylko na odmiany koktailowe. Niektórzy z powodzeniem sadzą bawole serca i inne wysokie odmiany jednak mi nigdy nie udało się uzyskać zadowalających plonów :).
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Ekologiczna uprawa warzyw i ziół na balkonie

Post »

Dołączam do tematu. Ja w tym roku również mam zamiar uprawiać "balkon", ale nie spodziewałam się że można aż tyle uprawiać w donicach :lol:
Co polecacie na początek dla amatorki? Posiałam pomidorka koktajlowego i wysokiego, truskawkę (ale nie wiem czy urośnie), no i oczywiście pietruszkę i bazylię.
Pozdrawiam
Dorota
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ogród warzywny na balkonie

Post »

dorotas24, na początek polecam właśnie pomidorki koktajlowe, poziomki, truskawki, wszystkie zioła, sałaty, rukolę. Łatwiej uprawiać to co rośnie w górę. Na bulwy trzeba mieć więce miejsca a i tak nie zawsze wychodzi. Rok temu eksperymentowałam z topinamburem w torbie ekologicznej, niestety z marnym rezultatem. Dobrze też wybierać odmiany które będą ładnie wyglądały :). W końcu balkon służy też do relaksu a dla niektórych ma też funkcję reprezentacyjną ;:138
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Ogród warzywny na balkonie

Post »

Zgadzam się z Tobą, też bym chciała żeby ładnie wyglądał, takie połączenie ładnego z pożytecznym. Wczoraj posiałam pomidorki koktajlowe i koper do doniczki, myślałam jeszcze o jakiejś papryce.
Pozdrawiam
Dorota
DamianC
200p
200p
Posty: 479
Od: 11 mar 2012, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: tychy
Kontakt:

Re: Ogród warzywny na balkonie

Post »

Szanowne panie właśnie dzisiaj coś wysiewam tylko myślę co wybrać?
Obrazek
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ogród warzywny na balkonie

Post »

Z wymienionych mam w tym roku tylko Maskotkę. I postawiłam na same koktajlowe. Na moim balkonie wysokie pomidory mi słabo wychodzą. Być może brakuje im nawozu, ale nie chcę sypać/lać chemii. Stosuję tylko gnojówkę z pokrzyw.
DamianC
200p
200p
Posty: 479
Od: 11 mar 2012, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: tychy
Kontakt:

Re: Ogród warzywny na balkonie

Post »

Prawda jest taka, że bez chemii nic nie będzie. Ja podsypuje azofoską.
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Ogród warzywny na balkonie

Post »

LaKamila pisze:Stosuję tylko gnojówkę z pokrzyw.
Proponuję zapoznać się z tym ;:3 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=83712
Kasia
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ogród warzywny na balkonie

Post »

Mam mały problem z rukolą. Wydziałami ja do doniczki i przysypalam warstwą ziemi - jakieś pół centymetra. Chyba nie powinnam jej przysypywać ponieważ teraz nasionka wykiełkowały, ale nie przebiły sie przez ziemie a uniosły ją do góry i tak rosną. Nie mogę zdjąć tej czapki, ponieważ niektóre sie przebiły i mogę je powyrywać. Co radzicie - poczekać i dać sie jej przebić czy jakoś zdjąć ta warstwę ?
Awatar użytkownika
Lyanna
1000p
1000p
Posty: 1127
Od: 5 mar 2013, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogród warzywny na balkonie

Post »

Albo podlej, żeby ziemia osiadła.
Pozdrawiam,
Asia
Na łące
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ogród warzywny na balkonie

Post »

Podlałam i lekko zdjęłam ziemię tam, gdzie jeszcze siewki się nie przebiły. A tam już ok 1,5 centymetrowy gąszcz :) po godzinie wszystkie się zazieleniły:)
gabi77
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 paź 2013, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Caleta de Fuste

Re: Ogród warzywny na balkonie

Post »

Cześć tez w tym roku postanowiłam zająć się uprawą warzyw na balkonie. Wysiałam oregano, bazylię, tymianek, pomidory ( Vilma,Krakus, Awizo f1, Black Russian), Paprykę (Roberta, Zorza). Obecnie mam 10 krzaków Awizo f1 w donicach 10 l, 7 krzaków Krakusa w donicach 15 l, 6 krzaków Black Russian w 10 l donicach, 10 krzaków Vilmy. Paprykę mam w donicach 8 l juz kwitnie. Chorób niewiele, ziemiorki, i larwy motyli, przez chwilę miniarki. Wszystko rośnie i powoli owocuje, nawożone kompostem własnej produkcji, bez oprysków nawet zapobiegawczych. Balkon nie jest wielki jednak jakoś się mieszczę. Teraz mam zamiar dosiać Olę polkę i 4 cukinie w 2 60 l pojemnikach, rzodkiewkę, rukolę i inne zieleninki :)Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”