Przymrozki a uprawy warzywnicze

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Przymrozki a uprawy warzywnicze

Post »

Pytanko do bardziej doswiadczonych forumowiczow :lol: Co powyrywac z dzialeczki, przed przymrozkami? w ziemi siedzi sobie jeszcze pierucha,seler, marchew, buraki, czosnek i dymka na szczypior.....tak sobie rozumuje, ze to co w glebie gleboko to przetrwa...ale czy mam racje???? A co mam zrobic z poziomkami i truskawkami, ktore calt czas kwitna i owocuja??....Sorki, ze w warzywach...
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Korzeniowe, które zostawisz w ziemii będą zasypiać, staną się łykowate. Więc jeśli chcesz zapasy na zimę, to wykop wszystko.

pietruszka - z niewykopanej będziesz miała dosyć wsześnie wiosną świeżą nać, ale korzenia już nie odzyskasz.
Seler - podobnie
marchew i buraki - nie ma sensu trzymać, chyba, ze chcesz nasiona (wg mnie nie warto)
Czosnek - jak nie wykopiesz, to za rok będziesz miała więcej, ale drobnego - zdziczeje
Cebula skoro na szczypior, to zostaw. Gdybyś chciała na rozsadę wiosenną, to wykop
truskawki i poziomki - zostaw, i ciesz się owocami az do przymrozków.
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Bishop dobrze Ci radzi Rybko, z wyjątkiem poziomek, truskawek i dymki wszystko wykop. U nas została na działce jeszcze z korzeniowych tylko pietrucha i seler. No i pomidory i ogórki (z drugiego rzutu). Tylko czy masz warunki do przechowywania? Jakąś chłodną piwnicę (bez rur centralnego ogrzewania, tak jak ja mam- :x )?
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

gieniu u Ciebie już po wykopkach?
U mnie oprócz wczesnej marchewki wszystko jeszcze w gruncie - na razie nie zapowiadają przymrozków :)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Wykopaliśmy, trochę w sobotę i wczoraj, bo nornice szaleją. Przylazły z sąsiednich działek. Wczoraj jednego z sąsiadów uprzedziłam, że jak tylko sprzątniemy pietruszkę , to będę rozkładać butelki z trutką. Czy aby nie ma nic przeciwko, jeśli i u niego położę ze trzy butelki.
Ucieszył się i pokazał mi na swojej działce, miejsce najbardziej zryte- pod krzewami ozdobnymi, tuż przy naszej działce, tam chyba mają swoje gniazda, no i blisko do naszych warzyw.
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ufff ja na szczęście nornic nie mam bo mam ogród a nie działkę i nikt w pobliżu warzywek nie uprawia :) nie mają więc gdzie szaleć te potwory :) ale u mojej mamy marchewka jak co roku w powietrzu wisi... a ziemniaki wyglądają jak skorupki po jajkach ;)
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Post »

Dzięki za dobre rady :D Czyli do wykopek, tylko niech przestanie padac...Piwnice mam chlodna...tylko zupelnie nie wiem jak te warzywka przechowywac :oops: Myc je przedtem, czy takie brudasy utytlane wprost do piwnicy? ( tylko nie smiejcie sie ze mnie, bo ja naprawde mialam do czynienia z warzywkami tylko ze sklepu :oops: )
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Warzywa korzeniowe najlepiej przechowywać w pojemnikach (np. skrzynkach) zasypane żółtym piaskiem.
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Post »

Umyte, czy tylko otrzepane z ziemi? No i z piaskiem bedzie problem, bo go tutaj nie uswiadczysz, nawet zima posypuja jezdnie zwirkiem.
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Jeśli umyte, to koniecznie wysuszone. Ale wystarczy tylko otrzepane z ziemii. Piasek MUSI gdzieś być (tak mi się nie chce wierzyć, że nie ma z perspektywy moich piaszczystych rejonów :wink: ). Przecież ludzie budują domy, więc jakoś zdobywają piasek...
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

a jak nie masz piasku, to przesypuj warstewką ziemi, nać z marchwi czy pietruszki najlepiej ukręcić- nie zostawiać nic zielonego. Tak mokro u Ciebie, że masz ubłocone warzywa? Nie myj, lepiej otrzep a jak już musisz , niech obeschną. Uszkodzone łopatą lub widłami odłóż do szybkiego spożycia, bo zaczną w skrzynce gnić i pójdzie jak po sznurku, zgniją następne.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Krzysiu, są, są rejony, gdzie piasku nie uświadczysz! W moim rodzinnym domu -okolicy, była glina jak diabli ( w powiecie było kilka cegielni) i takie upaprane ziemią warzywa- jak się trafił mokry wrzesień (i ziemniaki, buraki) zwoziło się do piwnic, dobrze się przechowywały.
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Nie spojrzałem w profil. W Trondheim rzeczywiście może nie być :roll: :wink:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”