Przedplon

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Kompost
200p
200p
Posty: 262
Od: 9 lut 2015, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Przedplon

Post »

Jestem ciekaw waszych efektów.
Ps. W sobotę pytałem o cenę facelii i 80 gram kosztuje u mnie 25 zł. To istne szaleństwo. A Wy ile płaciliście za nawozy zielone?
Ogród biodynamiczny na kompoście

Moja wyspa na prerii
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1342
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Przedplon

Post »

80 gram kosztuje u mnie 25 zł
Kosmos, szukaj gdzie indziej. Parę lat temu zapłaciłem jakieś 3 zeta za chyba 100g nasion, wątpię czy by tak podrożała...
Kompost
200p
200p
Posty: 262
Od: 9 lut 2015, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Przedplon

Post »

Na rynku z paszami i nasionami nie mieli, a w sklepie chcieli 25 zł.
Nie wiem jaki emotion do tej informacji pasuje, ale chyba ten ;:14
Ogród biodynamiczny na kompoście

Moja wyspa na prerii
del999
50p
50p
Posty: 95
Od: 12 lut 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przedplon

Post »

Facelię kiedyś kupowałem na allegro i była dużo tańsza. Ostatnio widziałem też w małych paczkach w Leroy Merlin.
lukasz1989
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 23 sie 2014, o 07:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przedplon

Post »

Face lia u mnie 8 zł za kilogram wiec nie wiem sskąd takie ceny może po prostu trzeba zapytać znajomego rolnika lub pposzukać na stronach z ogłoszeniami rolniczym. Peluszke do foli kupowałem po 1,40 za kilogram. Z tym ze wiadomo ze ona wiąże azot atmosferyczny ale po przekopaniu trzeba wspomóc ziemie saletra (tak u mnie wynikało z analizy gleby , a z tym nie dyskutuje)
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Przedplon

Post »

U mnie peluszka po 4 zł/kg, a i tak wydawała mi się tania w porównaniu do cen w innym sklepie ogrodniczym.
Facelia za 8 zł/kg to świetna cena. Brałabym bez mrugnięcia okiem, gdybym trafiła na taką ofertę.

-- 23 lut 2015, o 20:38 --
Kompost pisze:Jestem ciekaw waszych efektów.
Sami jesteśmy ciekawi efektów eksperymentu, przynajmniej ja jestem ciekawa :wink:
ogrodowo
Zapraszam :-)
lukasz1989
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 23 sie 2014, o 07:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przedplon

Post »

Zapytam się kolegi z pracy czy ma facelie na sprzedarz jeszcze to dam znac na forum. po prostu widac jak handlowcy potrafia zarobic na rolniku...
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Przedplon

Post »

Przy zakupie kilograma przez internet przesyłka mocno podbija cenę, warto to uwzgędnić. Ja nasiona poplonów kupuję na targu. Zawsze jest tam pani od nasion i wszelkich produtów z nich zrobionych. Ma wszystko, nawet 0,5kg żyta można u niej kupić.
Kompost
200p
200p
Posty: 262
Od: 9 lut 2015, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Przedplon

Post »

I to jest ciekawe bo byłem na lokalnym rynku, i rolnicy na pytanie o nawozy zielone otwierali szeroko oczy :shock:
A po 25 zł za 80 g krzyknął mi sprzedawca w sklepie ogrodniczym. Widać szuka facet naiwniaka co to kupi w tej cenie.
Ogród biodynamiczny na kompoście

Moja wyspa na prerii
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Przedplon

Post »

Niestety tak się traktuje klienta. Ten sam towar w jednym sklepie jest po 2,5zł/kg a w innym jest na niego promocja i kosztuje 7,5zł/kg.
Kompost
200p
200p
Posty: 262
Od: 9 lut 2015, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Przedplon

Post »

Najlepsze jest to, że z uporem maniaka twierdził, że to dobra cena, więc odpowiedziałem, że racja- cena jest bardzo dobra- ale dla Niego :tan
Ogród biodynamiczny na kompoście

Moja wyspa na prerii
Zielona__23
50p
50p
Posty: 72
Od: 30 mar 2010, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przedplon

Post »

Słucjacie co do poplonu wiosennego mam pytanie do wszytskich, którzy mają jakieś doświadzcenie bo ja żadnego :(

2 lata temu na jesień zaoraliśmy kawałek pola ( było pozostawione przez 10 lat), tna wiosnę nic nie posadziliśmy i wzeszło mnóstwo perzu i innych chwastów. Na jesień 2014 spryskaliśmy ten kawałek i zaoraliśmy ( tzn znajomy, bo my nie mamy niestety maszyn dlatego temat jest trudny).
Mam zatem pytanie- chcielibyśmy posadzić tam trochę krzewów owocowych ale na pewno nie obsadzimy od razu całego kawałka, więc chcieliśmy zasiać na tym odcinku rośliny na nawóz zielony.

Co wybrać? Mamy zamiar zawłóczyć pole i posiać coś, przy czym nie będzie dużo pracy. Roślinę, którą można skosić a na jesień przyorać. Dodam, że gleba jest piaszczyssta, raczej kwaśna ( rośnie dużo skrzypu polnego).

Proszę poradźcie coś wraz z opisem i własciwościami, coś co urośnie na tej glebie i zagai wyratsający perz bo wydaje mi się, że całego tego dziadsotwa nie zabiło a nie chcemy już pryskać. ;:174
Kompost
200p
200p
Posty: 262
Od: 9 lut 2015, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Przedplon

Post »

Łubin żółty
Łubin żółty jest rośliną motylkowatą dającą wysoki plon masy,szczególnie nadającą się do uprawy na glebach lekkich. Nie znosi gleb o odczynie obojętnym, zasadowym lub świeżo wapnowanych. W uprawie nanawóz zielony można uzyskać do 20 t/ha zielonej masy o wysokiejzawartości białka i składników mineralnych. Głęboki system korzeniowyumożliwia zbieranie z gleby składników pokarmowych trudno dostępnych dla innych roślin. Jest to roślina o działaniu fitosanitarnym i szybkim rytmie wzrostu. Dostarcza do gleby średnio na ha 70 kg azotu, 25 kgfosforu, 70 kg potasu, 20 kg wapnia i 10 kg magnezu.
Przydatność do uprawy w stanowisku ? wszystkie typy gleb o różnym stopniu uwilgotnienia.
Ilość wysiewu ? 2 kg nasion/ 100 m2


Łubin wąskolistny
Łubin wąskolistny jest rośliną strączkową gleb średniozwięzłych o odczynie zbliżonym do obojętnego. Charakteryzuje się średnim wzrostem i krótkim okresem wegetacji. Wytwarza około 15t/ha zielonej masy,zawierającej około 40 kg azotu oraz znaczące ilości potasu, fosforu,wapnia i magnezu.
Przydatność do uprawy w stanowisku ? gleby średniozwięzłe i zwięzłe
Ilość wysiewu ? 2 kg nasion/100 m2


Peluszka (Groch pastewny)
Peluszka jest rośliną strączkową o szczególnej przydatności douprawy na glebach średniozwięzłych i zwięzłych, charakteryzującą się krótkim okresem wegetacji. Do uprawy na nawóz zielony nadają się tylko odmiany uniwersalne (zielonkowo-nasienne jak np. Pelikan, Kormoran). Plon zielonej masy kształtuje się w granicach 10-11 t/ha, bogatej w białko i składniki mineralne. Rośliny w fazie kwitnienia dostarczają na1 ha gleby około 40 kg azotu, 25 kg potasu, 10 kg fosforu, 30 kg wapnia i 5 kg magnezu.
Przydatność do uprawy ? gleby średniozwięzłe i zwięzłe
Ilość wysiewu ? 2 kg/100 m2


Facelia
jest rośliną jednoroczną. Ma niewielkie wymagania glebowe, chociaż na glebach żyźniejszych lepiej plonuje. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością na suszę oraz dużą dynamiką wzrostu, dzięki czemu szybko zacienia glebę i zagłusza chwasty. Jest wytrzymała na jesienne przymrozki i chłody. Dostarcza około 15t/ha zielonej masy, zawierającej około 36 kg azotu, 11 kg fosforu, 92 kg potasu, 55 kg wapnia i 4 kgmagnezu.
Ilość wysiewu ? 0,1 kg nasion/ 100 m2
Dostępna: w 1 kg folia

Seradela
Saradela jest roślina motylkową przydatną szczególnie do uprawy naglebach lekkich. Charakteryzuje się powolnym początkowym wzrostem idość długim okresem wegetacji. Dzięki silnie rozwiniętemu systemowi korzeniowemu, pozostawia glebę czystą, pulchną i w dobrej strukturze.Uprawiana w poplonie dostarcza do gleby około 12t/ha zielonej masy zawierającej około 40 kg azotu, 70 kg potasu, 40 kg wapnia, 20 kgfosforu i 10 kg magnezu.
Przydatność do uprawy w stanowisku ? wszystkie typy gleb o różnym stopniu uwilgotnienia.
Ilość wysiewu ? 0,6 kg nasion/ 100 m2


Gorczyca biała
Jest cenną rośliną pastewną ze względu na bardzo szybkie tempo przyrostu zielonej masy i tolerancję na późny wysiew. Uprawiana na zielony nawóz dostarcza ok. 20 t/ha zielonej masy zawierającej ok. 60kg azotu, 12 kg fosforu, 65 kg potasu, 40 kg wapnia i 3 kg magnezu.
Przydatność do uprawy ? gleby średniozwięzłe i zwięzłe
Ilość wysiewu - 0,2 kg nasion/100 m2


Rzepak
Można również uprawiać go na nawóz zielony. W porównaniu do innych roślin np. gorczycy czy facelii daje znacznie niższe plony zielonej masy z uwagi na powolne, początkowe tempo wzrostu. Ponadto jest to roślina o dużych wymaganiach glebowych. Szczególnie przydatne są gleby żyzne, dobrze uwilgotnione. W okresie jesiennym osiąga zaledwie fazę rozety z 6-8 liści, rozdzielonych krótkimi międzywęźlami. Wytwarza około 11 t z ha zielonej masy, zawierającej około 40 kg azotu, 8 kg fosforu, 39 kg potasu, 26 kg wapnia i 2 kg magnezu.
Ilość wysiewu ? 0,15 kg nasion/100 m2


edit

Najbardziej uniwersalną rośliną na nawóz zielony jest GORCZYCA BIAŁA. Urośnie bez nawożenia na każdej glebie. Jej największe zalety to bardzo krótki okres wegetacji i duży przyrost masy zielonej.
Wzbogaca glebę poprzez podciągnięcie składników pokarmowych z głębszych warstw podłoża, a dodatkowo pozostawia gruzełkowatą strukturę, poprawiając stosunki wodno-powietrzne. Część nadziemna wymieszana z glebą dostarcza jej dużą ilości masy organicznej, a tym samym zwiększa zawartość łatwo przyswajalnych składników mineralnych. Po obumarciu dużej masy korzeni w glebie powstają naturalne kanały, którymi powietrze będzie przenikać także w głębsze warstwy profilu glebowego, poprawiając tym samym właściwości gleb ciężkich. Rosnąca gęsto gorczyca hamuje wyparowywanie wody z ziemi oraz ogranicza wzrost chwastów a nawet całkowicie uniemożliwia kiełkowanie niektórych gatunków. Posiada również dużą wydajność miodową.
Przekopywanie roślin należy wykonać na głębokość około 15 cm w okresie kiedy zaczynają kwitnąć, późniejsze ścinanie roślin zmniejsza ich zasobność w składniki odżywcze. Jeżeli nie chcemy przekopywać ziemi, zcięte rośliny możemy użyć jako ściółki lub dodać do pryzmy kompostowej.
Gorczycę białą jako nawóz zielony możemy używać bez ograniczeń i pod każdą uprawę z wyjątkiem roślin kapustnych, najlepiej w miejscach gdzie obniżyła się żyzność gleby oraz gdzie ziemia nie była jeszcze uprawiana.
Ogród biodynamiczny na kompoście

Moja wyspa na prerii
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”