Fasola tyczna

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
janZziemia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 13 sty 2015, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fasola tyczna

Post »

W Wielkiej Brytanii fasolę wielokwiatową uprawia się przede wszystkim na zbiór fasoli szparagowej. Firmy nasienne w swoich katalogach przy opisach odmian tego gatunku zamieszczają opisy i zdjęcia zielonych strąków nie wspominając nawet o cechach suchego ziarna.
Ktoś wyżej wspomniał o krzyżowaniu się fasoli - fasola zwykła jest samopylna, do zapylenia dochodzi przed otwarciem kwiatu. Czasami w suchą i upalną pogodę może u niektórych odmian dochodzić do zapylenia obcym pyłkiem u 1-2% kwiatów, dlatego w produkcji nasiennej dwie odmiany powinna dzielić odległość przynajmniej 50 m. Fasola wielokwiatowa jest owadopylna, dwie odmiany tego gatunku bardzo łatwo się krzyżują i nie mogą, żeby zapobiec zmieszaniu odmian, być uprawiane bliżej niż 500, a nawet 800 m. Większość naukowców twierdzi, że nie da się skrzyżować ze sobą fasoli zwykłej i wielokwiatowej, chociaż zdarzają się i tacy, którzy piszą, że zetknęli się ze swobodnym zapyleniem kwiatów fasoli zwykłej pyłkiem fasoli wielokwiatowej.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Fasola tyczna

Post »

Dziś zauważyłem w fasoli małe czarne jakby robaki, żuczki ze skrzydełkami

Cóż to k@rwna może być? Fasola będzie nadawała się do jedzenia?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola tyczna

Post »

Jest to prawdopodobnie strąkowiec fasolowy. Ja nie jem takiej fasoli.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Fasola tyczna

Post »

Czytałem, że można przemrozić w zamrażalniku dobę a potem do piekarnika na 65 stopni na godzinke.

Do wysadzenia na wiosnę będą się nadawały?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola tyczna

Post »

Kiedyś reklamowałem w sklepie ogrodniczym bób z dziurkami. Reklamacji mi nie przyjęli. Powiedzieli że nasiona wzejdą. Nie wsadziłem aby nie zawlec na działkę szkodnika.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Fasola tyczna

Post »

Ja ją mam właśnie z własnej działki, rośnie od kilku lat w tym samym miejscu i może dlatego szkodnik wszedł :(:(
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola tyczna

Post »

Fasole, boby uprawiam na tym samym miejscu co 6 lat.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Fasola tyczna

Post »

ok, co teraz zrobić po przebraniu z ta fasolą, część mam do zjedzenia a drugą do wysadzenia.
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Fasola tyczna

Post »

Tę do zjedzenia wsadź do zamrażarki.Nasiona do wysiewu pozostaw w lodówce.Swoją przetrzymuję do czasu wysadzenia,w słoiku.Wystawiam ją 1-2 dni przed kiełkowaniem.Na przyszłość chowaj je od razu po zbiorze. ;:304 ;:304
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola tyczna

Post »

Obejrzyj ją teraz w dobrym świetle szukając na łupinie okrągłych ciemniejszych krążków, okrągłych przebarwień. Takie wyrzuć. Pod spodem są szykujące się do wyjścia owady. Tę w lodówce przeglądaj co dwa tygodnie bo jak wyjdzie parka to złożą jaja w innych fasolach.l
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Fasola tyczna

Post »

Dokładnie to strąkowiec fasolowy.Charakterystycznie się wgryza tworząc okrągłe dziurki.Trzy lata temu zebrałem nasiona fasolki szparagowej i karłowego Jasia odmiany Kontra z przeznaczeniem do siewu na rok następny.Nasiona trzymałem w słoikach w pomieszczeniu i po jakimś czasie wylęgło się to dziadostwo.Przebierałem,ale niewiele to dało,mało co zdrowych nasion zostało do wysiewu.Nasiona z ciekawości z najmniejszą ilością dziurek wysiałem.Daremna robota,nie wykiełkowały na tyle były uszkodzone.Od tamtego czasu te z przeznaczeniem do jedzenia-mrożę od razu a do siewu kupuję na bieżąco.Takich gdzie był ten szkodnik nie jem.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola tyczna

Post »

Chyba wygryza.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Fasola tyczna

Post »

naokoło 2kg miałem 15 pogryzionych, podwoiłem na wszelki wypadek liczbę do wysiania a reszta będzie do zjedzenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”