Fasola tyczna

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Fasola tyczna

Post »

MalgosiaR pisze:Póżno,ale ja też jeszcze dziś zamoczylam ziarna fasoli,żeby wysiać.Wczesniej wysiana bardzo slabo wzeszla.Pogda znów nie sprzyja znowu leje :(
Pozdrawiam
Też mam ten problem. "Jaś" na wsadzonych kilkanaście ziaren wychylił się w ilości 2 sztuki i to z uszkodzonymi liścieniami,chyba z niego kicha.Gdzieś czytałam o tych uszkodzeniach ale znaleźć nie mogę hmm
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Fasola tyczna

Post »

Siejcie w doniczki, rewelacja. Też miałam problemy z wschodami rok w rok. Makabra! W tamtym roku ktoś mi poradził siew w doniczki i jestem zachwycona. Sieję po 3-4 nasionka do 1 malutkiej doniczki. Nie za głęboko. Pilnuję, by miały tylko lekko wilgotno, bo nie lubią mokrości. Stoją w cieniu aż wykiełkują, można lekko nakryć folią, by nie przesychała ziemia. Jak tylko zaczęły wyłazić postawiłam na słoneczko, by nie wybiegły. A po paru dniach do gruntu :heja

Powiedzcie mi tylko czemu te moje fasolki zrobiły się jasnozielone?? Może czymś zasilić??
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Fasola tyczna

Post »

Aparat bardzo przekłamał kolory, ale te fasolki tyczne są naprawdę seledynowo - żółte. Jak im przywrócić ciemnozielony kolor. Mam kilka sztuk wsianych w innym miejscu i są porządnie zielone.

Obrazek
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Fasola tyczna

Post »

Na razie w gruncie mam tylko 6 fasolek tycznych Blauhilde. Te wcale nie są zielone, rośliny też fioletowe. Reszta jeszcze jest w doniczkach tak jak inne odmiany.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Fasola tyczna

Post »

aguskac pisze:Jak im przywrócić ciemnozielony kolor.
Musi być coś z ziemią nie tak. Może brakować im np. molibdenu albo manganu. Możesz im sypnąć trochę nawozu o małej zawartości azotu. Albo dolistnie jakimś nawozem płynnym z mikroelementami.
Moje fasole rosną na razie dobrze. Dałem im sporo kompostu.
Jak podrosną to chyba sypnę im trochę nawozu na jesień - z dużą ilością fosforu i potasu, a małą azotu bo fasola się w niego zaopatruje "na własną rękę".
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Fasola tyczna

Post »

O właśnie... kompostu mogłam dać.. wiem, że obornika nie lubi. Podsypię coś leciutko i prysnę dolistnym między jednym deszczem a drugim.
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Fasola tyczna

Post »

Mieszaniec międzygatunkowy fasoli ozdobnej (wielokwiatowej) i fasoli zwykłej szparagowej (chyba Blauhilde). Dwie takie mi wyrosły.
Obrazek
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Fasola tyczna

Post »

GunnarSK pisze:Na razie w gruncie mam tylko 6 fasolek tycznych Blauhilde.
Oprócz Blauhilde również mam Goldmarie i Piękny Jaś w gruncie. Też powinne być "Italian Pole", bo takie wysiałem. Ale mi się pomyliło z numerkami, i teraz nie wiem, gdzie rosną.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Fasola tyczna

Post »

Uff, udało mi się wreszcie znaleźć wątek o fasoli tycznej :tan Witam i mam pytanie: chodzi o robienie rozsady fasoli.
W jaki sposób należy się z tym obejść, pomijając już to, że siejemy przełom kwietnia/maja i sadzimy oczywiście po 15 :?:
I jeszcze jedno: co zrobić, żeby przyspieszyć jej owocowanie?

:wit
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Fasola tyczna

Post »

To i ja zadam pytanie. Widziałem na jakimś filmie uprawę fasoli tycznej na wysokiej kukurydzy. Ja zastanawiam się nad uprawą na słonecznikach. Słoneczniki byłby wysiane w kwietniu, fasola w połowie maja. Fasola rosłaby jakieś 60 cm od słonecznika, żeby nie konkurowały o składniki mineralne w ziemi. Żeby słoneczniki nie cieniowały fasoli byłby wysiane od strony wschodniej, fasola od zachodniej.

Czy to ma sens?
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Fasola tyczna

Post »

ABan Z własnego doświadczenia wiem, że fasola rośnie szybciej niż słonecznik. Oczywiście ten drugi może dorosnąć do nawet 2 m. Zawsze możesz jesienią ściać słonecznik, ususzyć jego łodygę i użyć jako palika. Przy większych wiatrach lubią się łamać.
Ogólnie więc myślę, że lepiej zastosować jako tyczki pędy bambusowe :wink:
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Fasola tyczna

Post »

Jeśli słonecznik będzie miał b. dobre warunki i będzie to odpowiednia odmiana dorośnie do 4 metrów (podobnie jak kukurydza). I byłby wysiany ponad miesiąc wcześniej, więc miałby przewagę nad fasolą. Łodygi słonecznika po sezonie nadają się tylko na kompost.
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Fasola tyczna

Post »

ABan Cóż, zrobisz jak uważasz. Wiem, że u mnie fasola jest znacznie wyższa niż słonecznik, ale skoro mówisz, że Twoje mogą dorosnąć do 4 m to można spróbować, czemu nie :wink:
A poza tym to co to za tak wysoka odmiana słonecznika :?:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”