Fasola tyczna

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Fasola tyczna

Post »

Czy ktoś z Was siał już fasolę Jaś na rozsadę :?:
Awatar użytkownika
minia821
500p
500p
Posty: 660
Od: 20 wrz 2010, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Fasola tyczna

Post »

Fasolę sieję bezpośrednio do gruntu, po 2-3 ziarna w dołek.
Nie bawię się w rozsady, bo nie mam miejsca.
Pozdrawiam Kaśka
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Fasola tyczna

Post »

Moja rozsada (nie wszystkie, bo dosiewałam) ma ok. 30cm i jest już w gruncie-zobaczymy czy da radę.
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Fasola tyczna

Post »

Witam, jak udały się wam w tym roku fasole? Ja szczerze bardziej liczyłam na szparagową, ale prawie żadna nie wyrosła, jakieś choróbsko może je dopadło...tak więc zostało mi się zakolegować w tym roku z tyczną (zielona odmiana, paczka otwarta przywieziona jako "resztki" z Niemiec). Nie miałam na czym jej prowadzić więc zostało tylko puścić sznurki po gałęziach jabłonki, jako tako spełniło swoją rolę ale myślę na przyszły rok żeby skombinować fasolom (dla pewności w przyszłym roku posieję same tyczne) stelaż, sąsiad ma taki na stałe (metalowy pręt z obręczą na szczycie)...ja myślałam o wykorzystaniu dziko rosnących drzewek, o sporej grubości prostego głównego przewodnika a na szczycie przybić stare koło od roweru...więcej zabawy by było z szukaniem obręczy z pręta (widziałam coś takiego w jednym z filmików na yt) i przywiązać sznurki do obręczy...co o tym sądzicie :wink:?
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Fasola tyczna

Post »

Ginka, takie konstrukcje z kołami rowerowymi u nas na działkach są popularne , widziałam je u kilku działkowców. Próbowałaś robić rozsadę fasoli? Ja sobie chwalę taką metodę uprawy . A jak mi brakuje miejsca na rozsady to sieję w gruncie i przykrywam 5 litrowymi butlami a zdejmuję je , jak rośliny dotykają ścianek butli. Wtedy to nawet ślimaki ich się nie czepiają bo chyba wolą młode roślinki.
Pozdrawiam , Bożenka.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Fasola tyczna

Post »

Już omówiłam ten patent, gdy pojadą na złom puszki sprzedać, to mi poszukają dwóch kółek :lol:... nie mogę się doczekać wiosny :tan .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
sashunia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 mar 2015, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: fasola tyczna

Post »

eldo pisze:latem zrobię zdjęcia strąków,a przed wysianiem samej fasoli,ale nie wiedziałem,że tak łatwo się krzyżuje fasola.
pozdrawiam zbyszek


Czy możesz wrzucić bądź chociaż przesłać na priv te zdjęcia?
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Fasola tyczna

Post »

Mam pytanie, czy pergola ogrodowa wymiary 140x38x260 da radę jako stelaż dla mamuta? (w markecie jest przecena i myślę czy nie iść na skróty, zamiast robić od podstaw :roll: ).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Fasola tyczna

Post »

No to się naczekałam z kiełkowaniem zielonej tycznej ;:222 , czekałam prawie tydzień i okazało się że część nasion była zamieszkała przez jakieś glizdy (bardziej gąsienice, bo grubsze były od np. nicieni), a reszta zgniła, mimo że wypuściła korzonek długości ok 2mm :? .
Tak więc nie zostało mi nic innego, jak posiać do gruntu żółtego mamuta (niestety nie starczy na drugi siew, raczej dosiewkę gdy lato nastanie :wink: ), a pergole już stoją ;:224 .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Fasola tyczna

Post »

Czas odświeżyć wątek, co prawda jeszcze nie czas na wysiewy fasolowe, ale ciekawa jestem jakie odmiany planujecie wysiewać, ja w tym roku będę miała nową konstrukcję na fasolę, więc będzie szaleństwo odmianowe, poza fasolą wielokwiatową, oczywiście szparagówka tyczna w różnych kolorach i formach strąka. :D
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola tyczna

Post »

Siałam w zeszłym roku fasolę wielokwiatową, zrobiłam najpierw rozsadę. Nie dość, że była piękna, o kolorowych kwiatach, to bardzo smaczna. Bo można jeść młode strąki, które rosną bardzo długie. Nawet część zamroziłam i był rarytas na późną jesień.
W tym roku też będzie miała pierwszeństwo.
Teresa
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Fasola tyczna

Post »

Teresko, a ty czasami nie masz na myśli fasolnika? Fasola wielokwiatowa, to typ fasoli Jaś :)

-- 6 mar 2016, o 18:44 --

Ja w tym roku oprócz fasoli wielokwiatowej, będę uprawiała fasolę szparagową Gazela, w typie mamut, Ramdor, Melissa (nowość) o pięknych fioletowych strąkach dł. 30 cm, oraz swoją starą odmianę zielonostrąkową NN.
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola tyczna

Post »

To była fasola wielokwiatowa. Strąki były długie, zielone. Najlepsze, jak nasionka w środku były jeszcze małe.
Po dojrzeniu nasiona są duże i kolorowe, ale bywają też białe. Wcześniej tej fasoli nie jadłam, ale w magazynie ogrodniczym angielskim (dostępna wersja polska od zeszłego roku) ten sposób polecano, więc się odważyłam.
Teresa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”