Kiełki- jakie nasiona, jakie warzywa itp

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Kiełki- jakie nasiona, jakie warzywa itp

Post »

Proszę napiszcie czy kiełki roślin można jeść jak są w taki stadium czy te zielone listki już temu zaprzeczają

Obrazek




Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
duduś
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: kiełki

Post »

duduś osobiście pokusiłabym się na rzodkiewkę i soczewicę, pszenica i mung przerośnięte- mogą być niesmaczne, ale to kwestia podniebienia :wink: . Spróbuj i sama zdecyduj.
Kiełkownicę stawiam w zacienionym miejscu, a kiedy kiełki są odpowiednich rozmiarów wyjmuję z kiełkownicy i wstawiam do lodówki. Tak sobie piszę, na pewno o tym wiesz ;:108 .
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
Awatar użytkownika
sylwia75
100p
100p
Posty: 169
Od: 19 lut 2012, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: kiełki

Post »

Duduś ja kiełki jem jak wykiełkują ;:108 daję im formalnie 2-3 dni i się rodzinka zajada.Zazwyczaj mam rzeżuchę i do tego czasami;słonecznik(słodki),mung(taki sobie),lucerna(fajny posmaczek).Dla mnie ten na zdjęciu dolny prawy już za bardzo wyrośnięty

-- 20 mar 2012, o 19:32 --

hie hie człowiek się uczy całe życie.To ja katuję rodzinę żeby szybko jedli,bo się zmarnuje,a o lodówce nawet nie pomyslałam ;:131
Pozdrawiam Sylwia
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: kiełki

Post »

nie - bo słyszałam gdzieś że kiełki z liśćmi mogą być trujące ;:oj
duduś
Awatar użytkownika
terika
50p
50p
Posty: 94
Od: 3 lut 2011, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: kiełki

Post »

Trujące? Wątpię... Ja takie wcinałam i żyję :roll: Jeść można, tylko kwestia gustów smakowych, co komu pasuje ;:333 Takie przerośnięte kiełki kroiłam drobniutko, dodawałam jakieś warzywa lub tuńczyka i rodzinka jadła jako sałatkę.
Pozdrawiam! Tereska :)
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: kiełki

Post »

no tak ale jesteś pewna , chciałabym żeby można było to gdzieś przeczytać - potwierdzić - bo to że jemy ( bo ja też jadłam - do pewnego czasu ) i ":jeszcze " żyjemy - to nic nie znaczy :wink: chodzi o póżniejsze efekty
duduś
Awatar użytkownika
terika
50p
50p
Posty: 94
Od: 3 lut 2011, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: kiełki

Post »

Nie wiem, czy mogę podać linka do strony... Najwyżej proszę o usunięcie postu...
http://www.kielki.info/kielki-faq.html Na tej stronce masz parę ciekawych informacji, które kiełki można jeść na surowo, które lepiej podgotować, no i informację, że kiełki są gotowe do jedzenia, kiedy mają już 2 listki, łupinka nasienna odchodzi, a kiełek ma średnio 2,5 - 4 cm (ale w sumie to zależy od danej roślinki). :wit
pozdrawiam

ps. a tak swoją drogą, to nie wiedziałam, że niektóre kiełki trzeba podgotować... ;:124
Pozdrawiam! Tereska :)
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: kiełki

Post »

Ciekawe czym różnią się nasiona na kiełki od zwykłych nasion do wysiewu.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: kiełki

Post »

:wit
Dobre nasiona na kiełki pochodzą z upraw ekologicznych, nasiona do wysiewu niekoniecznie i dodatkowo często są zaprawiane chemicznie np. przeciwko chorobom grzybiczym. Nie ryzykowałabym ich wcinania w postaci kiełków :mrgreen:
Mojej rodzince (włącznie z moim pięcioletnim synkiem :) ) najbardziej smakują 3-4 dniowe kiełki brokuła i rzodkiewki :)
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: kiełki

Post »

Cantati, dziękuję za wyjaśnienie :D Chciałam wrócić do kiełków w ubiegłym roku, ale odstraszyła mnie afera z angielskimi zakażonymi kiełkami które trafiły do Niemiec. W tym roku przetestowałam już lucernę - smaczna, próbowałam gorczycę (ale już na drugi dzień śmierdziała jajem więc wyleciała), a teraz mam soję i w zapasie rzodkiewkę, brokuła spróbuję w następnej kolejności ;:108
Terika :uszy dzięki za link.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: kiełki

Post »

Ooo... to nie wiem nic o zakażonych kiełkach...
Wracaj koniecznie, bo naprawdę warto pobawić się w produkcje kiełków, szczególnie w miesiącach zimowych i wczesnowiosennych :D
Ja od 2 lat zbieram troszkę swoich nasion, np. właśnie rzodkiewkę i groszek, natomiast brokuł, kapustę, fasolkę mung, soję czy soczewicę kupuję w sklepie internetowym/ jokaer
W tym roku chcę też posadzić brokuł oraz białą i czerwoną kapustę i spróbować doprowadzić je do kwitnienia, żeby mieć swoje nasiona na kiełki :D
Tylko kapusta zakwita w drugim roku, więc muszę jeszcze obadać jak to zrobić, żeby coś z niej zebrać :D
Pozdrawiam, Dorota
KozaBoomCykCyk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 sie 2017, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kiełki - problem z Koniczyna, Gryka, Kolendra, Len zwyczajny

Post »

Dzień dobry,
kiełki uprawiam od roku i z większością roślin udało mi się dojść do naprawde zadowojącego tempa wzrostu np. rzodkiewka 4 dni i mają po 15-20 cm.
Niestety, ale nie mogę sobie poradzić z koniczyną, gryką, kolendrą i lnem. Gryka i kolendra nie może się przebić przez skorupę, a koniczyna i len mi gniją, kiełkuję je na kiełkownicy oraz w słoikach, ale niestety problem jest taki sam.
Czy ktoś z forumowiczów jest w stanie mi pomóc?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kiełki - problem z Koniczyna, Gryka, Kolendra, Len zwyczajny

Post »

Kolendra kiełkuje b. długo, nawet do 2 tygodni. Jak użyjesz kaszy gryczanej jasnej nie palonej, to będziesz miał kiełki po 2-3 dniach :) . Len używam zmielony.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”