Podpatrywanie profesjonalistów

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gustaw P
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 lip 2018, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Podpatrywanie profesjonalistów

Post »

Witam.
Zacznijmy od tego, że praktycznie od początku mojej zabawy z warzywami jestem użytkownikiem tego forum. Użytkownikiem cichym bo do tej pory tylko je czytałem i to mi wystarczało, jednak nie potrafiłem znaleźć tematu, który obejmowałby to co mnie konkretnie interesuje, więc do rzeczy.

Temat to pomidory.
Moje podejście do uprawy jest takie, że staram się prowadzić ją w sposób eksperymentalny. Co roku próbuję różne techniki nawożenia, pielęgnacji, prowadzenia roślin. Część produkcji w tunelu, część na świeżym powietrzu. Również co roku staram się sadzić zarówno nowe odmiany, jak i powtarzać udane zeszłoroczne, dokumentuję, porównuję.
Wydaje mi się, że mam dosyć dobrze ogarnięte prowadzenie tych roślin. Sadzonki są zdrowe. Nawożone wedle potrzeby, w zależności od pogody co roku te uprawiane na zewnątrz idą szybciej, lub wolniej, natomiast te w tunelu zawsze są wcześniej. Wiadomo.

Moim priorytetem jest zawsze smak, chociaż tutaj bywa różnie. Uprawiałem świetne smakowo pomidory (Black from Tula, Amana Orange), jak i takie, praktycznie bez smaku (Cornabel F1)

Na drugim natomiast miejscu jest plon i tutaj moje pytania. Założę się że wielu użytkowników podobnie jak ja starało się czerpać wiedzę nie tylko z forum ale i z opracowań naukowych, badań z dziedzin nawożenia, badań dotyczących stymulatorów wzrostu itd.
Co tak na prawdę według was wpływa na ilość kwiatów wytwarzanych przez roślinę?
Czy jest to odpowiednie nawożenie fosforem? Mocno rozwinięty system korzeniowy? Stosowanie stymulatorów typu Asahi, czy Tytanit? Pompowanie dwutlenkiem węgla, odpowiednie zapylanie roślin?
Jak profesjonaliści prowadzą sadzonki, że rośliny są wręcz obklejone pomidorami? Mój kolega na giełdzie kupił krzaki które już teraz wyglądają jak choinki bożonarodzeniowe
Ktoś powie, że kwestia odpowiednich odmian produkcyjnych, ale ja na swoich Black Cherries co roku mam ogromny zbiór, podczas gdy odmiany profesjonalne, takie jak Polorosa F1 nigdy takiego nie dają.

Chciałbym otworzyć dyskusję na temat tajników profesjonalnych upraw pomidorów i tego w jaki sposób wprowadzać te techniki u siebie, aby poprawiać ilość zbiorów.

Od siebie chciałbym jeszcze dodać, że nie jestem zwolennikiem ekologicznych upraw. Wiem, że nawożenie mieszane, organiczno-mineralne daje świetne efekty, ale to nie jest sposób w jaki prowadzi się uprawy produkcyjne (chodzi tu również o ochronę przed chorobami).

PS. Nakręciłem kiedyś recenzję pomidora: https://www.youtube.com/watch?v=oz2sSHz-7go :uszy śmieszne to trochę, ale myślicie że warto takie coś do sieci wrzucać? Chociażby w formie dokumentacji.
Pozdrawiam.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8512
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Podpatrywanie profesjonalistów

Post »

:wit Po pierwsze odmiana , mam w tym roku K/119 kozuli , mnóstwo
pąków kwiatowych i zawiązanych owoców , nie wiem czy krzew da radę
to wszystko wykarmić .
Co do smaku , mnie najbardziej smakują wczesne , dojrzewające w czerwcu
pomidory . Nie mają żadnych problemów z wybarwianiem , zero szw , bez
pękania . Nie przejrzewają za szybko . Upały to zmora dla pomidorów .
A taką choinkę chętnie bym kupiła . ;:333
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Podpatrywanie profesjonalistów

Post »

Witaj na forum,
zostawiam ten wątek trochę warunkowo, jako Twój osobisty wątek o pomidorach,
jednak nie chciałabym też, aby stał się on miejscem gdzie będziesz wyjaśniać wszelkie wątpliwości
związane z uprawą pomidorów ponieważ skutkowałoby to dublowaniem tematów.
Mamy bardzo dużą ilość tematów związanych z uprawą pomidorów, począwszy od nasion i ich wysiewania,
produkcję rozsady, nawożenie, opryskiwanie, prowadzenie itd. Co tylko chcieć :)

Dlatego bardzo proszę zapoznaj się z tymi tematami, a ułatwieniem niech będzie dla Ciebie
:arrow: Spis treści w uprawie warzyw

p.s.Proponuję zmianę tytułu tego wątku, może na Pomidory Gustawa?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1919
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Podpatrywanie profesjonalistów

Post »

GustawP, profesjonalna uprawa pomidorów to nie to miejsce. My tu wszyscy amatorszczyzna. Jedni z minimalnym inni z większym doświadczeniem i wiedzą, są też i tacy ,co mogą i chcą pomagać tym, którzy pytają, proszą o doradztwo. Ale są też i tacy,co sadzonkę pomidora widzą po raz pierwszy na oczy i chcą z niej zjeść pyszny owoc własnej pielęgnacji. Wszyscy się tu mieścimy i wzajemnie wspieramy, bo wiemy, że nasze pomidory jak i wszystkie nasze warzywa są zdrowe i smaczne, ponieważ wiemy co im dawaliśmy. Nasza praca z roślinami jest iście chałupnicza, w pełnym tego słowa znaczeniu.Proste metody, proste wszystkie akcesoria, bo nie mamy warunków, przede wszystkim lokalowych. I gdzie tu miejsce na profesjonalizm.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”