OPRYSKI warzyw. Dyskusje o opryskach -tak czy nie i jak?cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Ano właśnie, podłączam się pod pytanie. Tydzień temu zrobiłam Amistar i połowa mi została. Stoi zamknięty w butli PET w ciemnym miejscu.
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

W zasadzie trzeba zużyć na bieżąco, bo mogą powstawać różne procesy i raczej na niekorzyść roślin. Mospilan zadziałał, bo miał zabijać, ale też może uszkodzić roślinę , nie mówiąc, że może zmienić się karencja. Jedynie proste związki soli, mogą nie reagować zbiegiem czasu.
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Mospilanu używałam tylko do roślin ozdobnych, bo się bałam, że coś może się zmienić, powstać jakieś środki trujące. Więc lepiej taką ciesz nie zużytą wylewać ?
Szkoda, że takiej informacji nie ma na ulotce.
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Było gdzieś napisane, żeby nie zużytą ciecz rozpryskać po ugorze, ale to mi się nie podoba, bo tam też jest jakieś życie, a oprysk je zakłóci. Można taką ilość przygotować, żeby pozostało niewiele, że nadwyżką opryskać uprzednio opryskaną powierzchnię.
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

W tamtym roku jak mi został Ridomil to dałam sąsiadowi, żeby opryskał swoje pomidory i problem miałam z głowy :D
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

:wit
Popłuczyny po oprysku wylewam na drogę ,podjazd bo studnia w innym miejscu.
Pozdrawiam Teresa
Miłe chwile dnia każdego czynią człeka szczęśliwym.
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Jak pryskam pomidory w gruncie (a robię to góra 2 razy w sezonie), to popłuczyny idą pod folię - oczywiście karencja jak przy pełnym oprysku. Myślę, że można też prysnąć rośliny ozdobne np. róże (te których nie jemy).
Dorota
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5744
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Właśnie dostalam Tanos 50 wg i tam w instrukcji jest napisane ,że resztki niewykorzystanej cieczy użytkowej rozcienczyć wodą i wypryskać na powierzchni uprzednio opryskanej .
I wodą po umyciu też zrobić oprysk
jeszcze mam pytanie ,czy takie same stęzenie robić do oprysku pod folie 0,05% jak i do gruntu? Do gruntu mam w ulotece ,że 0,5 kg na 1 h i wody 700-800l/ha a pod folię 0,05%( tu akurat nie mam problemu z przeliczeniem )
Asia
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Stężenie prawidłowe, można tylko dodać, 12 do 15 litrów na 100 m2 powierzchni.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5744
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

:wit Bardzo Ci dziękuję....
IN_be
200p
200p
Posty: 227
Od: 18 lis 2015, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Belgia

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Czy mógłby mi ktoś doradzić kiedy opryskać pomidory?
Pomidory mam w gruncie, a ZZ prędzej czy później wystąpi (tu gdzie mieszkam potrafi być bardzo wilgotne). Na dzień dzisiejszy ZZ w okolicy nie ma, ziemniaki zdrowe, pomidory tak samo. Prognoza pogody na najbliższe 10 dni - słonecznie i dość upalnie... Ale na pewno wystąpi podczas lata okres długotrwałych deszczów (taki klimat). Pomidory powiązały już pierwsze owoce. Dotąd nie były pryskane niczym.
W tamtym roku przy wysadzeniu użyłam miedzianu, po jakimś czasie oprysk powtórzyłam. Pierwszy atak ZZ pojawił się w czerwcu, zwalczyłam w zarodku. Choroba wróciła w lipcu, zwalczona silniejszym środkiem. Ogólnie pomidory spryskane 2 razy miedzianem i 2 razy środkami przeciw ZZ, zbiór był udany, strat dużych nie było.
Zastanawiam się teraz czy postąpić tak jak w zeszłym roku - robić oprysk po pojawieniu się pierwszych objawów... Czy może opryskać profilaktycznie? To że będę musiała je opryskać jest pewne na 100% i nie do uniknięcia. Na ile taki profilaktyczny oprysk działa? Może opryskać dopiero jak zapowiedzą pogorszenie pogody? Chciała bym jednak uniknąć wielokrotnego opryskiwania pomidorów.
Iza
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Pryskanie "na zapas" nie da wiele, bo każdy środek działa przez określoną liczbę dni. Z reguły nie dłużej 7-10 . Zrób oprysk przed prognozowanym załamaniem pogody, chyba że w Twojej okolicy są obfite poranne rosy , to należałoby zrobić to już teraz.
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Kupiłam oprysk ''Cabrio Duo 112 EC'' . Co wiecie o tym środku? teraz mają być deszcze u mnie, chyba więc poczekam z opryskiem aż przejdą ? Pan w ogrodniku poradził ten środek bo ma działać zarówno na pomidory jak na ogórki. na razie nie jest źle z moimi pomidorami, jakies tam plamy na liściach od dołu które leżą na ziemi.. poza tym nie widzę żadnych niepokojących znaków. Pryskać dopiero jak zaczną mi gnić czy zanim jeszcze zacznie sie coś dziać ?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”