OPRYSKI warzyw. Dyskusje o opryskach -tak czy nie i jak?cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Jak owoc jest zarażony, to cały jest do wyrzucenia, bo grzyb i pleśń jest nawet tam, gdzie ich jeszcze nie widać. Odkrojenie nic nie da.
Iza
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 470
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Wtrącę i ja swoje trzy grosze, wszak to mój post jest powodem tej dyskusji. Obawiam się, że pomidor z ZZ nie nadaje się do jedzenia, choćby ze względów smakowych, a o zdrowotnych to nie wspomnę. Wszelkie nadpsute, nadgniłe owoce i choćby z odrobiną pleśni są toksyczne dla naszego organizmu i odkrojenie tego kawałka nic nie da, bo cały owoc czy warzywo jest porażone, nawet jeśli tego nie widać gołym okiem. Prawdę mówiąc, nie wiem czy taki pomidor z widoczną ZZ w ogóle zdąży dojrzeć. Ja w każdym razie nie mam zamiaru ich jeść ani zielonych ani dojrzałych i nie polecam innym. Trudno, przegapiłam oprysk i muszę usunąć część krzaków, ale za rok będę mądrzejsza i postaram się dmuchać na zimne.

maryann czy na pewno te wszystkie środki są na zwalczanie zarazy ziemniaczanej ?

Gratuluję zdrowia Tobie i Twojej rodzinie. Ja nie byłabym dość odważna, by jeść takie pomidory i podawać je swoim dzieciom czy wnukom, no i mężowi też.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

rebeko pisze:Wszelkie nadpsute, nadgniłe owoce i choćby z odrobiną pleśni są toksyczne dla naszego organizmu i odkrojenie tego kawałka nic nie da, bo cały owoc czy warzywo jest porażone, nawet jeśli tego nie widać gołym okiem.
maryann czy na pewno te wszystkie środki są na zwalczanie zarazy ziemniaczanej ?
Widzieliście objawy zz na owocu pomidora? To już drugi podobny post- co one mają wspólnego z nadgniciem czy pleśnią??

Nie wiem jaka jest aktualna rejestracja. Podałem przykład przedstawicieli grupy nowoczesnych środków. Z czterech wymienionych na pewno Amistar i chyba Signum. Sprawdzić sobie mozna na agrofy.pl/wyszukiwarka.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Żeby zakończyć dyskusję, którą i ja też wywołałam.

Dla mnie koronnym argumentem za niejedzeniem jest fakt,
że chyba nie ma pomidora zielonego zerwanego z zaatakowanego krzewu,
żeby był w stanie 100% zdrowym dojrzeć, zawsze pojawiają się na nim plamy ZZ.

Tzn, że ZZ w nim jest, a objawy są tylko kwestią czasu.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Wspomniałaś o ciekawszej rzeczy- o zielonych pomidorach, jak nigdy nic.
rebeko pisze:nie wiem czy taki pomidor z widoczną ZZ w ogóle zdąży dojrzeć. Ja w każdym razie nie mam zamiaru ich jeść ani zielonych ani dojrzałych
Zdąży, zdąży. Zazwyczaj zz na owocu widać dopiero po całkowitym dojrzeniu. Zielone rzeczywiście mogą zaszkodzić, szkodliwość dużej ilości solaniny jest poza wątpliwościami i zestawianie jej z wątpliwą szkodliwością zz nie przystaje do tematu. "Znaj proporcje, mocium-panie!"

-- Pn 17 lip 2017 14:04 --
jokaer pisze:chyba nie ma pomidora zielonego zerwanego z zaatakowanego krzewu,
żeby był w stanie 100% zdrowym dojrzeć, zawsze pojawiają się na nim plamy ZZ
Oj, nie zawsze, nie zawsze.
Za to chyba nie ma sezonu, w którym udaje się uratować wszystkie krzaki przed zarazą; oczywiście zależnie od roku, regionu czy podatności odmiany.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Widzieliście objawy zz na owocu pomidora? To już drugi podobny post- co one mają wspólnego z nadgniciem czy pleśnią??
Ot tyle mają:
zdjęć nie będę wstawiać bo nie mam własnego ale tu można zobaczyć
https://www.google.pl/search?q=phytopht ... infestans_(late_blight ).jpg&source=iu&pf=m&fir=lFCyJ2UayzGJXM%253A%252C-6PkWvMRkSp8wM%252C_&usg=__rPgqCX8tuK_IkVKzVcBJ6eIBA_c%3D&biw=1600&bih=765&ved=0ahUKEwiIzMnhrJDVAhUmCpoKHd4cDh4QyjcINw&ei=z7FsWcioNqaU6ATeubjwAQ#imgrc=ZgV2mQ4s-TLmgM:
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 470
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Ja w ubiegłym roku miałam pomidory do października na krzakach bez zarazy ;:108 Chemia była stosowana jeden, jedyny raz, więc można je uchronić w gruncie przed ZZ, ale oczywisty warunek to pogoda, pogoda i jeszcze raz pogoda, jak widać.

maryann, spójrz, proszę kilka postów wcześniej na zdjęcia moich pomidorów, a zobaczysz, że zz widać także doskonale na zielonych pomidorach i nie jest prawdą, że zz uwidoczni się dopiero na dojrzałych owocach.
Mam wrażenie, że rozmawiamy o dwóch innych chorobach.
Nie pisałam o solaninie, bo mowa jest o jedzeniu zarażonych przez ZZ pomidorów, a nie o wszelkich szkodliwych związkach i patogenach w pomidorach.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Co zdjęcie to ciekawszy przypadek. To rzeczywiście lepiej wyrzucić...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Idą upały więc problem oprysku na jakiś czas odpadnie ;) miałam kilkadni temu prysnąć cabrio duo. Z braku czasu nie zrobiłam. ;)
W zeszłym roku sąsiad obok miał ziemniaki. ZZ szybko zaatakowała mi pomidory. W tym roku pyrek nie ma i pomidory jeszcze zdrowe mimo pogody.
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Znalazłam w swoich pomidorach kilka podejrzanych liści wyglądających na ZZ. Zrobiłam oprysk Gwarantem potem poprawiłam Cabrio Duo. Dzisiaj mam, odpukać, czyste pomidory. U sąsiada za płotem, 20 m od moich pomidorów, dorodna ZZ, na łodygach i na pomidorach. Można powiedzieć, ze wstrzeliłam się z opryskiem w samo sedno ;:138.
Na wszelki wypadek będzie trzeba powtórzyć w razie brzydkiej pogody.
Na razie zapowiadają upały, więc chyba powinien być spokój z królową, z drugiej strony to siedlisko zarazy za płotem mnie martwi.
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Wczoraj byłam kilometr dalej u sasiada po ziemniaki. Zaczyna wchodzić na nie ZZ. Swój ogrodek mam przy domu wiec codziennie go doglądam. Co z tego że w dzień upały jak u mnie taki klimat że nocą mgły i rano rosa.
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

elaos pisze: mam, odpukać, czyste pomidory. U sąsiada za płotem, 20 m od moich pomidorów, dorodna ZZ, na łodygach i na pomidorach..
Ja mam po większości jędrne i zielone. Z wyjątkiem 8 krzakow na końcu tego samego rzędu w żółte plamy. Zatrzymane, żółte plamy. Inna odmiana, ot co. Nie opryski.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”